Pogledaj neodgovorene postove | Pogledaj aktivne teme Danas je Sre Nov 22, 2017 7:32 am

Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
 Predznaci sudnjeg dana! 
Autoru Poruka
Mlađi član

Pridružio se: Ned Maj 08, 2005 12:29 pm
Post Predznaci sudnjeg dana!
BISMILLAHIR~RAHMANIR~RAHIM

PREDZNACI SUDNJEG DANA

(Hafiz Ibn Kesir)

Neka su Allahovi blagoslovi i blagodati

na našeg Poslanika Muhammeda,

njegove časne supruge majke vjernika,

njegovo plemenito potomstvo,

njegovu omiljenu familiju i

sve mu mubarek drugove.

PRVO POGLAVLJE

AJETI KUR’ANA I HADISI O SUDNJEM DANU:

Allah Teala kaže:

“Pitaju te o smaku svijeta:»Kada će se dogoditi?« Ti ne znaš, pa kako da o njemu zboriš, o njemu samo Gospodar tvoj zna. Tvoja opomena će koristiti samo onome koji Ga se bude bojao a njima će se učiniti, onoga Dana kada ga dožive, da su samo jedno veče ili jedno jutro njezino ostali. (Sura El~Naziat 79:42-46)

Pitaju te o smaku svijeta kada će se zbiti. Reci:»To zna jedino Gospodar moj, On će ga u njegovo vrijeme otkriti, a težak će biti nebesima i zemlji, sasvim neočekivano će vam doći«. Pitaju te kao da ti o njemu nešto znaš. Reci: »To samo Allah zna«. (Sura El-A’raf 7:187)

Ima puno Ajeta i Hadisa koji govore o Smaku Svijeta:

Allah Teala kaže:

“Bliži se Čas i Mjesec se raspolutio!” (Sura El-Kamer 54:1)

Poslanik (sallallahu `alejhi ve sellem) reče, dok je pokazivao skupljeni kažiprst i srednji prst, “Moja pojava i Smak Svijeta su blizu kao ova moja dva prsta.

U drugom Hadisu kaže: "Smak Svijeta umalo da me pretekne!”

Ovo nam govori koliko smo stvarno blizu tom neminovnom Događaju, imajući u vidu da je to naš Poslanik (sallallahu `alejhi ve sellem) govorio prije 1400 godina.

Allah Teala kaže:

“Ljudima se bliži čas polaganja računa njihova, a oni bezbrižni, ne mare za to. (Sura El-Enbija 21:1)

“Ono što je Allah odredio - dogodit će se; zato to ne požurujte! Hvaljen neka je On i neka je vrlo visoko iznad onih koje Njemu ravnim smatraju!” (Sura En-Neba 16:1)

“Požuruju ga oni koji u njega ne vjeruju, a oni koji vjeruju zbog njega-strahuju i da je istina znaju. O, kako su, doista, daleko zalutali oni koji o Času oživljenja raspravljaju!” (Sura Eš-Šura 42:18)

U Sahih Buhariju se prenosi Hadis u kome se kaže da je jedan Beduin (Nomad) pitao Poslanika (sallallahu `alejhi ve sellem) o Sudnjem Danu. Poslanik (sallallahu `alejhi ve sellem) mu reče: “Taj Čas će neumitno doći. A šta si ti pripremio za njega?” Čovjek odgovori: “O Allahov Poslaniče, ja nemam puno obavljenih Namaza niti drugih dobrih djela, ali puno volim Allaha i Njegova Poslanika.” Poslanik (sallallahu `alejhi ve sellem) mu reče: “Ti ćeš biti s onim koje voliš.” Ashabi su bili vrlo radosni kad su to čuli jer svakom od njih Allah i Negov Poslanik su bili draži od svega ostalog.

Neki Hadis kaže da su pitali Poslanika (sallallahu `alejhi ve sellem) o Sudnjem Času na šta je on pogledao jednog dječaka i rekao: “Ako on poživi, neće puno ostariti kad će vidjeti vaš Zadnji Čas.” S ovim se misli na njihovu smrt i ulazak na Ahiret (Vječni svijet), zato što svako u času smrti pređe u taj svijet vječnosti. Neki kažu da kada neko umre njegovo suđenje je već počelo. Ovaj Hadis s ovim značenjem je Sahih (autentičan). Neki nevjernici komentarišući ovaj Hadis pridaju mu neispravno značenje o tome da neće biti Smaka svijeta, kao što se vidi iz Hadisa u kojem Poslanik (sallallahu `alejhi ve sellem) kaže: “Ima pet stvari o kojima niko ne zna osim Allaha,” onda je proučio:

“Samo Allah zna kad će Smak Svijeta nastupiti, samo On spušta kišu i samo On zna šta je u matericama, a čovjek ne zna šta će sutra zaraditi i ne zna čovjek u kojoj će zemlji umrijeti, Allah uistinu sve zna i o svemu je obavješten.” (Sura 31:34)

Kada je Džibril (`alejhi selam) došao Poslaniku (sallallahu `alejhi ve sellem) u obliku Beduina i pitao ga o Islamu, Imanu i Ihsanu (Savršenom vjerovanju), Poslanik (sallallahu `alejhi ve sellem) mu je dao odgovore. Ali kad ga je upitao o Smaku svijeta On mu je rekao, Onaj koje upitan ne zna ništa bolje od onog koji pita. Džibril reče: “Reci mi o njegovim predznacima.” Onda je Poslanik (sallallahu `alejhi ve sellem) opisao predznake, kao što ćemo vidjeti u slijedećim Hadisima navedenim u ovoj knjizi.

Huzejfa (radiallahu `anhu) kaže: “Poslanik (sallallahu `alejhi ve sellem) je ustao jedan dan i obraćajući nam se rekao sve što će se desiti do Smaka svijeta ne ostavivši ništa neizrečeno. Neki od nas su to sve zapamtili. Ja se ne sjećam svega, ali ponekad mi bljesne u sjećanju kao kad se čovjek sjeti čovjeka koga ugleda pošto ga je odavno zaboravio.” (Ebu Davud, Muslim)

Imam Ahmed (rahmetullahi `alejh) prenosi preko Ebu Nadra da je Ebu Said rekao: “Jednog dana poslije `Asr (Ikindije) namaza Poslanik (sallallahu `alejhi ve sellem) je ustao i govorio nam do zalaska sunca. Obavjestio nas je o svemu što će se dogoditi do Smaka svijeta i nije ništa izostavio da kaže. Neki od nas su to sve zapamtili a neki zaboravili. Jedna od stvari koju je spomenuo je i ovo: “O ljudi, ovaj svijet je pun primamljivih iskušenja. Allah vas je odabrao kao svoje namjesnike na ovom svijetu i On će vas motriti kako će te se ponašati. Pa čuvajte se onda ovozemaljskih iskušenja i žena.” Na kraju svog govora je rekao: “Sunce samo što nije zašlo, i šta je preostalo od ovog svijeta naspram onog što je prošlo, je isto što je preostalo od ovog dana naspram onog što je prošlo.”

Ali ibn Zejd ibn Dadan el-Timi prenosi neki usamljeni i munker Hadis koji bi mogao dovesti u pitanje pouzdanost ovog Hadisa ali postoje i drugi Hadisi koji su slični ovom prenešeni u nekoliko različitih Isnada (lanaca prenosioca Hadisa). Dio ovog Hadisa se prenosi u Muslimu, preko Ebu Nadra do Ebu Saida.

Ovaj Hadis se odnosi na nešto što je van svake sumnje, šta je preostalo od ovog svijeta, naspram onog što je prošlo je zaista vrlo malo. Uprkos toj činjenici, niko ne zna tačno koliko je vremena preostalo osim Allaha Preuzvišenog, i niko ne zna koliko je vremena tačno prošlo od početka svijeta, osim Allaha Veličanstvenog.

http://www.angelfire.com/my/vilajet/predznaci1.htm
Više o predznacima sudnjeg dana na .

Ned Jul 31, 2005 10:34 am
Mlađi član

Pridružio se: Ned Maj 08, 2005 12:29 pm
Neznam kako li se uvukao onaj gore smiješko poslije ajeta? nisam ga htio postaviti.

Ned Jul 31, 2005 10:35 am
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Odgovori na temu   [ 2 Posta ]