Savjet

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Lemana
Posmatrač
Postovi: 6
Pridružio se: Sub Nov 29, 2008 9:57 pm

Savjet

Post od Lemana » Pet Nov 06, 2009 1:49 pm

Esselamu alejkum,
dugo sam razmisljala da li da ovo postavim, ali posto vise ne znam sta da radim odlucila sam se na ovo. Nadam se da ce neko na ovo odgovoriti. Ja imam problem sa brakom i djecom....Imam momka sa kojim bih, aBd, htjela stupiti u brak nakon svog zavrsetka fakulteta. I sve bi to bilo super da ja nemam neku odbojnost prema braku...Ne samo s njim, sa bilo s kim. Iako ovo mozda zvuci suludo, ja vidim brak kao jednu viziju ropstva, gdje je sve ostavljeno na zeni dok muskarac moze ici kud hoce, a na zeni je da se brine o kuci. Ova vizija, koja je u suprotnosti sa svim sto sam ucila u medresi, je postala poput okova. Svako spominjanje braka u meni izaziva odvratnost, kao i sve sto brak donosi sa sobom. to ukljucuje i djecu. Imam dvije sestricne i jako ih volim, ali u meni preovladava osjecaj da ne zelim imati djecu jer su ona poput tereta koji se nikad ne otkaci. I ova vizija je u suprotnosti sa mojim snom kao dijete da budem vaspitacica u obdanistu. Takodjer sam promjenjljivog raspolozenja prema svome momku, jedan dan ga voli, sutra dan ga ne podnosim, iako nije nista uradio. Ne znam ni kome da se obratim. Prije 3 godien sam bila kod efendije koji rukju uci i tu sam imala reakciju (hodanje naprijed-nazad). On mi je dao naucenu vodu. Nakon dvije sedmice kada smo mu otisli ja sam odlucila da sjedim za vrijeme ucenja, jer moje reakcije se odrazavaju na moje noge, tako da nije bilo nikakvih rekacija taj put. Posle vise nisam ni isla. Takodjer sam imala ruznih snova i polubudnih stanja, u kome bi me neko pokusavao odnijeti,a nekoliko puta sam osjetila dzinne kako skacu po meni. Ovoga u zadnje vrijeme nema vise, izuzev sinocnjeg sna u kome sam sanjala da se moj momak cudno ponasa, da bi u snu saznala da je dzin uzeo njegov lik (ali se ne sjecam ko mi je to u snu rekao). Najcesce osjecam nervozu u nogama, i najradije bih tada odsjwkla, i mijenjam raspolozenja, i nekadam razmisljam da skocim kroz prozor( u tome me sprecava cinjenica da je to grijeh i da bih isla u Dzehennem).
S druge strane,moja mama je imala problema sa dzinnima, i gdje god smo je vodili niko nije htio da je preuzme na sebe jer je po njima "Puna kao brod". Ona je jedno vrijeme restala kljanjati, da bi opet nakon toga pocela, ali je imala toliko cudnih stanja da je sve nas optuzivala za blud (moga oca, sestru i mene) u razlicitim periodima zivota. Cesto je govorila kako je brak poput zatvora za zenu i kako ej pogrijesila sto se udala za mog babu, tako da vise ne znam da li su moji problemi potekli od dzinna ili njenih prica. Cesto biu mi govorila da misli da je mene rodial pod sihirima, jer je imala tri spontana pobacaja, a koj jednog efendije je dzinn navodno rekao(govorim navodno jer nisam isla sa njom) kako je pobacivala jer je nosila musku djecu. Ne znam vise ni sta da mislim, samo znam da ludimo i ja i moj momak .

Jos nesto sto sam htjela da pitam je da li je moguce da, ako postoji dzinn i njemu steti. cesto mi govori kako osjeca bolobe u prsima i predjelu glave i kako mu to trni, i ima nagon za povracanjem. Sta mu se jos desava jeste da mu slicne stvaris e javljaju kad je sa mnom (kazem slicne jer on mi kaze da moze da osjeti kad je sa njegove strane, a kad sa moje).
PUno hvala,
Lemana

bjela ruza
Mlađi član
Postovi: 62
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 10:09 pm

Re: Savjet

Post od bjela ruza » Sub Nov 07, 2009 8:10 pm

alejkum selam draga sestro,

U ovome sto si navela ima naznaka da se radi o sihru rastavljanja ili zaljubljenom dzinu. Evo ti link pa preslusaj pod abdestom ovu rukju koja je ekstra za te slucajeve pa ako budes imala neku reakciju (a budi maksimalno skoncentrisana) onda ces znati na cemu si i da ti je potreban tretman. U slucaju da se javi reakcija potrazi nekog ispravnog lijecnika kur'anom i ustraj u ibadetima, zikru i slusanju rukje. Evo procitaj i ovo gdje mozes naci sta je potrebno uciti u datom slucaju viewtopic.php?f=4&t=1746

Lemana
Posmatrač
Postovi: 6
Pridružio se: Sub Nov 29, 2008 9:57 pm

Re: Savjet

Post od Lemana » Sub Nov 07, 2009 9:13 pm

Selam bijela ruzo,
puno ti hvala sto si mi odgovorila na sve ovo. Znas li slucajno moze li se ovo kako downloadirati?

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Savjet

Post od Senad » Sub Nov 07, 2009 9:34 pm

Lemana napisao:Esselamu alejkum,
S druge strane,moja mama je imala problema sa dzinnima, i gdje god smo je vodili niko nije htio da je preuzme na sebe jer je po njima "Puna kao brod". Ona je jedno vrijeme restala kljanjati, da bi opet nakon toga pocela, ali je imala toliko cudnih stanja da je sve nas optuzivala za blud (moga oca, sestru i mene) u razlicitim periodima zivota. Cesto je govorila kako je brak poput zatvora za zenu i kako ej pogrijesila sto se udala za mog babu, tako da vise ne znam da li su moji problemi potekli od dzinna ili njenih prica. Cesto biu mi govorila da misli da je mene rodial pod sihirima, jer je imala tri spontana pobacaja, a koj jednog efendije je dzinn navodno rekao(govorim navodno jer nisam isla sa njom) kako je pobacivala jer je nosila musku djecu. Ne znam vise ni sta da mislim, samo znam da ludimo i ja i moj momak .

Jos nesto sto sam htjela da pitam je da li je moguce da, ako postoji dzinn i njemu steti. cesto mi govori kako osjeca bolobe u prsima i predjelu glave i kako mu to trni, i ima nagon za povracanjem. Sta mu se jos desava jeste da mu slicne stvaris e javljaju kad je sa mnom (kazem slicne jer on mi kaze da moze da osjeti kad je sa njegove strane, a kad sa moje).
PUno hvala, Lemana
Esselamu alejkum

Sestro daj molimte kaži gdje ste vi to bili i kod koga p a je rekao " Da je puna ko brod"

Nem tu puna ko brod , Proces liječenja kur'anom je nešto što oboljela osoba sav teret mora preuzeti na sebe a ne da joj nosi taj teret nekop . toje malo zbunjujuće.

, JA se nebavi učenjem rukje ali ka da bi imao takvu osobu koja bih tjela da sluša savjete i da izvršava ono što s e kaže za 9 mjeseci najgori slučaj bi zaplakao od radosti i mogao bi sam da gazi kroz život bez ikakvih predrasuda , a Allah s.w.t. najbolje zna.

Ako mogu da zaključim vi ste majku vodali kod onih koji nisu baš dostojni liječenja kur'anom.

Što se tebe seko tiče; rekla si da si pohađala/završili medresu da li si u vjeri samo riječima ili praktikuješ .
Vi ste pod teškim sihirima, i što prije kreni sa permanentnim liječenjem, ispravnim načinom liječenja.

Eselamu alejkum

Lemana
Posmatrač
Postovi: 6
Pridružio se: Sub Nov 29, 2008 9:57 pm

Re: Savjet

Post od Lemana » Ned Nov 08, 2009 10:04 am

Senad napisao:
Lemana napisao:Esselamu alejkum,
S druge strane,moja mama je imala problema sa dzinnima, i gdje god smo je vodili niko nije htio da je preuzme na sebe jer je po njima "Puna kao brod". Ona je jedno vrijeme restala kljanjati, da bi opet nakon toga pocela, ali je imala toliko cudnih stanja da je sve nas optuzivala za blud (moga oca, sestru i mene) u razlicitim periodima zivota. Cesto je govorila kako je brak poput zatvora za zenu i kako ej pogrijesila sto se udala za mog babu, tako da vise ne znam da li su moji problemi potekli od dzinna ili njenih prica. Cesto biu mi govorila da misli da je mene rodial pod sihirima, jer je imala tri spontana pobacaja, a koj jednog efendije je dzinn navodno rekao(govorim navodno jer nisam isla sa njom) kako je pobacivala jer je nosila musku djecu. Ne znam vise ni sta da mislim, samo znam da ludimo i ja i moj momak .

Jos nesto sto sam htjela da pitam je da li je moguce da, ako postoji dzinn i njemu steti. cesto mi govori kako osjeca bolobe u prsima i predjelu glave i kako mu to trni, i ima nagon za povracanjem. Sta mu se jos desava jeste da mu slicne stvaris e javljaju kad je sa mnom (kazem slicne jer on mi kaze da moze da osjeti kad je sa njegove strane, a kad sa moje).
PUno hvala, Lemana
Esselamu alejkum



Selam i vama,
prije nekoliko godina smo je vodili kod Srabovica u Gracanicu. Jenom smo je odveli kod ef. Cancara(mislim da je u Vogosci, jer ja nisma isla), koji je imao neke malo cudnije metode, neki laser ili nesto. Hvala Vam na vasem savjetu.
Sestro daj molimte kaži gdje ste vi to bili i kod koga p a je rekao " Da je puna ko brod"

Nem tu puna ko brod , Proces liječenja kur'anom je nešto što oboljela osoba sav teret mora preuzeti na sebe a ne da joj nosi taj teret nekop . toje malo zbunjujuće.

, JA se nebavi učenjem rukje ali ka da bi imao takvu osobu koja bih tjela da sluša savjete i da izvršava ono što s e kaže za 9 mjeseci najgori slučaj bi zaplakao od radosti i mogao bi sam da gazi kroz život bez ikakvih predrasuda , a Allah s.w.t. najbolje zna.

Ako mogu da zaključim vi ste majku vodali kod onih koji nisu baš dostojni liječenja kur'anom.

Što se tebe seko tiče; rekla si da si pohađala/završili medresu da li si u vjeri samo riječima ili praktikuješ .
Vi ste pod teškim sihirima, i što prije kreni sa permanentnim liječenjem, ispravnim načinom liječenja.

Eselamu alejkum

Lemana
Posmatrač
Postovi: 6
Pridružio se: Sub Nov 29, 2008 9:57 pm

Re: Savjet

Post od Lemana » Ned Nov 08, 2009 11:25 am

Lemana napisao:
Senad napisao:
Lemana napisao:Esselamu alejkum,
S druge strane,moja mama je imala problema sa dzinnima, i gdje god smo je vodili niko nije htio da je preuzme na sebe jer je po njima "Puna kao brod". Ona je jedno vrijeme restala kljanjati, da bi opet nakon toga pocela, ali je imala toliko cudnih stanja da je sve nas optuzivala za blud (moga oca, sestru i mene) u razlicitim periodima zivota. Cesto je govorila kako je brak poput zatvora za zenu i kako ej pogrijesila sto se udala za mog babu, tako da vise ne znam da li su moji problemi potekli od dzinna ili njenih prica. Cesto biu mi govorila da misli da je mene rodial pod sihirima, jer je imala tri spontana pobacaja, a koj jednog efendije je dzinn navodno rekao(govorim navodno jer nisam isla sa njom) kako je pobacivala jer je nosila musku djecu. Ne znam vise ni sta da mislim, samo znam da ludimo i ja i moj momak .

Jos nesto sto sam htjela da pitam je da li je moguce da, ako postoji dzinn i njemu steti. cesto mi govori kako osjeca bolobe u prsima i predjelu glave i kako mu to trni, i ima nagon za povracanjem. Sta mu se jos desava jeste da mu slicne stvaris e javljaju kad je sa mnom (kazem slicne jer on mi kaze da moze da osjeti kad je sa njegove strane, a kad sa moje).
PUno hvala, Lemana
Esselamu alejkum


Sestro daj molimte kaži gdje ste vi to bili i kod koga p a je rekao " Da je puna ko brod"

Nem tu puna ko brod , Proces liječenja kur'anom je nešto što oboljela osoba sav teret mora preuzeti na sebe a ne da joj nosi taj teret nekop . toje malo zbunjujuće.

, JA se nebavi učenjem rukje ali ka da bi imao takvu osobu koja bih tjela da sluša savjete i da izvršava ono što s e kaže za 9 mjeseci najgori slučaj bi zaplakao od radosti i mogao bi sam da gazi kroz život bez ikakvih predrasuda , a Allah s.w.t. najbolje zna.

Ako mogu da zaključim vi ste majku vodali kod onih koji nisu baš dostojni liječenja kur'anom.

Što se tebe seko tiče; rekla si da si pohađala/završili medresu da li si u vjeri samo riječima ili praktikuješ .
Vi ste pod teškim sihirima, i što prije kreni sa permanentnim liječenjem, ispravnim načinom liječenja.

Eselamu alejkum


Selam i vama,
prije nekoliko godina smo je vodili kod Srabovica u Gracanicu. Jenom smo je odveli kod ef. Cancara(mislim da je u Vogosci, jer ja nisma isla), koji je imao neke malo cudnije metode, neki laser ili nesto. Hvala Vam na vasem savjetu.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Savjet

Post od Senad » Ned Nov 08, 2009 3:35 pm

Esselamu alejkum

Što se tiče Srabovića kod njega možeš pokupit na desetine sihira tako daje to greška što ste bili kod njega, Srabović se ne bavim ispravnim načinom liječenje kur'anom ako se uopšte može tako nazvati, to što on koristi Kur'an tokom seansi to je viš marketinški trik sjedne strane , dok sa druge strane nezamislivo je da se Kur'an i "Biblija" stavlja u istu ravan a to dotični koristi.

ZA ČAnčara znamd aje hafiz a njegove metode nekoosporava neko hvali u to neću da ulazim.

Ono što želim da kažem je i to da neki koji se bave liječenjem Kur'anom misli da je to isključivo u njihovoj moći da riješavaju problem što je u startu greška i time dovode u zabludu oboljelu osobu.

Liječenje Kur'anom je PROCES step by step gdje ispravni šejh pored rukje daje smjernice šta i kako treba činiti,oboljela osoba je ta koja sprovodi upustva sa čvrstim osloncem na Allaha s.w.t. . Kroz taj proces oboljela osoba treba i mora da svoj život, razmišljanja, kao i svi praktični potezi i primjena istih u životu mora biti u skladu sa ISlamom tj. da se trudi da živi onako kako će Allah s.w.t. biti zadovoljan i da nebudete nepravedni prema sebi i drugima ,, shodno kuranskom ajetu;

* 8. O vjernici, dužnosti prema Allahu izvršavajte, i pravedno svjedočite! Neka vas mržnja koju prema nekim ljudima nosite nikako ne navede da nepravedni budete! Pravedni budite, to je najbliže čestitosti, i bojte se Allaha, jer Allah dobro zna ono što činite! Al-Ma'ide 8.


Treba se samo čvrsto uhvatiti onog što je Poslanik a.s. rekao ...za svaku bolest postoji lijek osim smrti ....ako ovo pravilno shvatimo uspjeh je zagarantovan.

Esselamu alejkum

Lejletul-Kadr
Posmatrač
Postovi: 5
Pridružio se: Ned Nov 08, 2009 2:10 pm

Re: Savjet

Post od Lejletul-Kadr » Ned Nov 08, 2009 5:45 pm

Es-selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu!!

Hvala Allahu pa dunjaluk nije vjecan! Nemam vise snage, ni fizicki - ni psihicki, da se borim sa dunjaluckim problemima! Rodjena sam davne 76 god. i kada sam bila 3 mjeseca stara mama me dala svojoj majci na odgajanje! Moji roditelji su se posvetili dunjaluku, alkoholu,kafanama, zabavama, tako da za mene nisu nikada imali vremena! Moju nenu sam zvala "majka", jer su je svi tako zvali, pa i ja! Bila je vjernica, Elhamdulillah, tako da je i mene savjetovala i odgajala u duhu islama!Sa 9 god. sam zavrsila prvu hatmu i od tada ostala u skupu dzamijskog omladinskog drustva i skupu "Sejha i dervisa"! Medjutim, nikada nisam osjetila slast imana, zadovoljstvo duse, niti mir u sebi! U februaru 92 god. moja "majka" odlazi svome Gospodaru! Ma, sokirala sam se! Djevojka sa 16 god. gubi nekog ko se brinuo za nju, nekog ko mi je zamjenio i oca i majku, i sestru i brata, jer nikog nisam imala! Koliko sam noci, kao mala djevojcica provela u suzama, trazeci njeznu ruku moje majke da me pomiluje i utjesi kada zudim za roditeljskom ljubavi,ili bar kada sam bolesna bila! Ali, vjerovatno nisu poznavali duznosti roditelja prema djetetu!
Dva mjeseca nakon Allahovog s.w.t. odredjenja, povodom rata dolazim u stranu zemlju, ne poznavajuci jezik, ni kulturu, ni mentalitet ovih ljudi!! Bila sam u pocetku par mjeseci sa roditeljima i kada se otac zaposlio nasao je i meni posao! Nisu mi nikada dozvolili da se skolujem, jer bih onda bila daleko od njih! Iako sam, dok sam radila bila od njih udaljena po 70 km, to nije predstavljalo nikakav problem!! Svoju sam platu davala roditeljima i nesto sam sebi ostavljala, da bih polozila vozacki ispit! Roditelji su mi kupili auto i na zahtjev svoje majke sam morala sav novac vratiti, jer su mi oni kako kazu samo posudili!!Hvala Allahu, iako sam "jedinica" u oca i majke, nisam nikada bila razmazena, jer me nije imao ko maziti, nisam bila pohlepna za dunjalukom, zabavama ili nekim luksuzom!

U sebi sam imala neogranicenu ljubav koju sam svakom poklanjala, a nikada ni od koga dobila! Lutala sam od jednog momka do drugog, gdje ni jedan nije pruzio ni mrvu ljubavi prema meni, naprotiv, samo iskoristavao moju naivnost, iskrenost i dobrotu za svoje potrebe! Posto sam "jedinica", brinula sam se,pa i dan danas, za svoje roditelje, jer ne poznaju dovoljno njemacki kojeg sam ja savladala u roku od 4 mjeseca! Zbog toga sto nisam zavrsila nikakvu skolu, radila sam kao cistacica, pa po hotelima prala sudje, pa polozila za viljuskar, jer je otac inzistirao na tome, kako bih se na kraju zaposlila kao radnik u produkciji! Tako reci, cijeli zivot sam se borila sama, sem Allaha nikog vise nisam imala ko bi mi mogao pomoci ili bar olaksati neki problem! 1999 god. upoznam momka za kojeg sam se u vremenu od dva sata i udala! Nikad prije nisam cula za njega, a kamoli vidjela! Poznavala sam samo njegove daljnje rodjake kod kojih je on dosao u posjetu! Prilikom rasprave pod dejstvom alkohola, jedan njegov rodjak mu razbi casu od glavu! Moj muz nista ne rece, samo se skupio, kao siroce! Ja, onako kako sam bila "ratoborna", stala sam na njegovu stranu i tako sam ga povela sa sobom gdje sam zivjela! Imao je djetinjstvo kao i ja, odgajila ga njegova nena, roditelji takodje jedan razoren brak iza sebe,pa sam se sazalila na njega!Od tada pocinju prava iskusenja! Nije bio nigdje prijavljen, sem pasosa nikakva dokumenta nije imao kod sebe, a mnoga su bila potrebna! Krenuvsi od papira za vjencanje pa sve do boravne vize, kostalo me je zivaca i zivaca!Nije poznavao jezik, nije imao cak ni polozen vozacki ispit,a imao je tada 33 god. Ovdje u Austriji nije mogao dobiti posao zbog ludog zakona, tako da sam ja pet god. radila u firmi, domacinstvo, potrebne papire, dokumente i sve ostalo, obavljala i troje djece rodila! Posto je i on konzumirao alkohol, a znajuci da nema sretne porodice gdje je alkohol na vlasti, postavila sam mu uslov ili alkohol ili ja! Hvala Allahu ostavio se alkohola! Mnogo puta sam se htjela razvesti od njega, ali mi je moj Gospodar bio na umu i bojala sam se Njegove kazne, znajuci da mu je najmrze djelo - razvod braka! Saburala sam i tako se dalje sama borila!

Evo me sada, od rodjenja i deset god. bracnog staza,sa svim iskusenjima, sa troje zdrave djecice,elhamdulillah, pod teskim depresijama! Cetvrta je godina kako trosim tablete, prosle god. sam bila dva i po mjeseca u bolnici i tu su mi odredili 11 tableta koje i danas pijem!! Nikakve koristi nema! Isla sam bratu Abdurrezak-u Sarajevo na ucenje rukje, te on kaze da u meni nista nema, vec da su to samo vesvese! Subhanallah! Sada se borim ovdje da sonujemo druzenje sestara, kako bismo ucile i izucavale Allahovu vjeru, ali nam dzemati ne dozvoljavaju! Okrivise nas da hocemo dzemat razdvojiti i unijeti razdor i fitnu u dzematu, samo zato sto smo trazile prostoriju gdje bismo se sastajale! Udaljila sam se od Allaha dz.s. pa stoga zelim da se priblizimo nasem Gospodaru s.w.t.! Probleme imam samo sa namazom, ne mogu da klanjam a znam klanjati, nosim hidzab, kad god. sam koje dobro djelo ucinila, cinila sam samo radi Allaha dz.s. da bih Mu se priblizila i stekla Njegovo zadovoljstvo! Nikad ni od koga nisam trazila naknadu za neku pruzenu pomoc ili uslugu!Nadam se samo uputi Gospodara svoga i dovim da uputi i ucvrsti mene i moje potomke, i da ucini da obavljamo namaz!
Grijesnica sam drage moje sestre i cijenjena braco! Uputite dovu Allahu s.w.t. za vasu sestru, da mi grijehe oprosti! Ne bojim se smrti i napustanja dunjaluka, vec se bojim Allahove srdzbe i kazne! Sa cim ja da stanem pred svog Gospodara, sta da mu kazem?! Robovala sam dunjaluku umjesto Allahu dz.s.ali ne zato da bih stekla ugled ili bogatstvo, vec se borila da porodica opstane i moja djeca ne zive kako moj muz i ja! Ne mogu vise, nemam snage, klonula sam drage moje sestre i braco! Niti mogu ista vise nauciti, niti zapamtiti niti se koncentrisati! Sada zivim ali sam umrla, nemam vise osjecaja, ne radujem se nicemu!
Molim vas za savjet, sta da radi jedna zena koja dise a nije ziva!! Sve cinim u skladu serijata, zikir nocni, jutarnji, dove, velicanje Gospodara s.w.t. na sve moguce nacine, ali cemu sve to kad ne mogu da klanjam! Krenem, par namaza i gotovo! Opet po starom! Sestre koje znam kazu mi da su osjetile iman koji imam u sebi, ljubav prema Allahu pa Poslaniku s.a.w.s! Ali ja sam nevjernica, jer nemam namaz, a to je jedino sto odvaja vjernika od nevjernika!
Dosta sam propatila u zivotu ali Hvala Allahu zivot nije vjecan! Ne zelim umrijeti kao nevjernica i VJECNO gorjeti u vatri!
Drage moje sestre i braco, u ime Allaha s.w.t. uputite ponekad dovu za mene, ako me se sjetite! Nikada nikom nisam pricala svoju zivotnu pricu, pa ne znam zasto i sad! Hajr insaAllah, mozda Allah da, pa neko izvuce pouku iz ovog mog iskusenja, i prestane robovati dunjaluku, vec samo Allahu s.w.t.
Molim Uzvisenog Gospodara za oprost mojih grijeha, oprost grijeha mojih roditelja i svih vjernika i vjernica!
Tuzna, bolna, usamljena i uplakana zena, zudim za zadovoljstvom svoga Gospodara, ali se bojim da se On okrenuo od mene i ne zeli me uputiti!! Bojim se!!
Es-selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu!!

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Savjet

Post od Senad » Ned Nov 08, 2009 5:59 pm

Esselamu alejkum

Seko zamoliobih da ovu svoju priču otvoriš kao zasebnu temu, kada otv oriš podforum pitanja i odgovori samo klikni u lijevom uglu na NOVA TEMA i sve ovo copy /paste .

Šteta bi bilo da se ova tvoja priča zagubi na , hajde da kažemo tuđa tema tj od seke lemane.

Allah te nagradio za ovu tvoju priču i olakšao ti stanje.
Kada mu'min dođe do tog stanja da nema izlaza ,tu je Allah s.w.t. koji će te izvesti iz tmina na svijetlo.

Od namaza drži se samo farzova i sabahski sunet, normalno i vitri namaz a kroz nafile traži olakšanje i uputu

Seko, ima izlaza inša Allah .

Esselamu alejkum

Amraa
Mlađi član
Postovi: 56
Pridružio se: Ned Avg 23, 2009 12:45 pm

Re: Savjet

Post od Amraa » Pon Nov 09, 2009 8:26 am

Esselamu alejkum,

sestro, i moj ti je savjet slican kao sto napisa brat Senad. Gledaj prvo farzove da uspostavis i ustrajes na njima, jer su nam oni stroga obaveza, za razliku sunneta koji su dobrovoljni i covjek nije grijesan ako ih ne klanja, dok za farzove jesmo grijesni ako ih ne klanjamo. Ako ne mozes sve farzove odjednom, kreni prvo sa jednim farz-namazom, pa kad inshaAllah ustrajes na njemu, dodaj jos jedan farz-namaz i tako dok inshaAllah uspostavis sve farz namaze.

Postoji i mogucnost spajanja namaza, mislim da je to bolje nego da ih nikako ne klanjas. O tome mozes vise ovdje procitati:

http://www.dzemat-oberhausen.de/pages/e ... ardavi.php

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=139

http://www.minber.ba/index.php?option=c ... Itemid=102

Da citiram dio Karadavijeve fetve radi kojeg smatram da bi i tebi bilo dozvoljeno spajanje namaza (ovo je samo moje misljenje, a nije fetva), a Allah zna najbolje:

"Namaze je dopušteno spajati radi potrebe i valjana razloga, pa čak i mimo putovanja, straha, kiše, već da bi se sa ummeta skinuo teret i poteškoća, kao što to stoji u hadisu Ibn Abbasa koji ćemo kasnije navesti. U nadnaravnost (mudžizu) ove vjere spada i to da musliman u svojim vjerskim tekstovima nalazi ono što parira dostignućima i fenomenima novog doba, koje ljudi nisu poznavali, niti očekivali u svom vremenu. Potvrdu o tome nalazimo u hadisu koji bilježi imam Muslim u svom "Sahihu" od Ibn Abbasa, radijallahu anhu, koji kaže: "Allahov Poslanik, salallahu alejhi ve sellem, klanjao je podne i ikindiju zajedno, i akšam i jaciju zajedno, a nije bio na putu, niti se bojao za muslimane". Dok u drugoj predaji stoji: "Allahov Poslanik, salallahu alejhi ve sellem, sastavio je u Medini između podne i ikindije, i akšama i jacije, bez prisustva kiše i straha". Pa je Ibn Abbas, radijallahu anhu, upitan: "Šta je htio s tim?" "Htio je da ne oteža svom ummetu"; rekao je Ibn Abbas.

U predaji od Abdullaha bin Šekika stoji da je rekao: "Jednog dana nam je Ibn Abbas držao govor nakon ikindije sve dok sunce nije zašlo i dok se nisu ukazale zvijezde, pa su ljudi počeli govoriti: «Namaz, namaz!». Dalje kaže: «Zatim je došao jedan čovjek iz plemena Benu Temim i nastavio uporno i nepokolebljivo: ‘Namaz, namaz!'. Tada je Ibn Abbas rekao:'Zar ćeš me ti učiti sunnetu, ne imao majke?!» Potom je rekao: «Vidio sam Allahova Poslanika, salallahu alejhi ve sellem, da je sastavio između podne i ikindije i između akšama i jacije.» Kaže Abdullah bin Šekik: "Ja se u prvi mah nisam s tim pomirio, već sam otišao do Ebu Hurejre i pitao ga, pa mi je potvrdio Ibn Abbasove riječi.”1 Ovo obrazloženje Ibn-Abbasa, učenjaka i alima ovog ummeta, ukazuje da je on htio olakšati ummetu i učiniti mu vjeru širokom, a ne da mu je oteža i stijesni, jer Allah u ovoj vjeri ništa teško nije propisao, već Allah želi olakšati Svojim robovima, a ne da im oteža. Hadis je jasan i izričito ukazuje da je propisano spojiti namaze usljed potrebe. Ovaj hadis također prenose Ebu Davud, Nesai i Tirmizi u svojim Sunenima."


Da ti Allah swt olaksa klanjanje namaza, i farzova i sunneta i da te izlijeci od svake bolesti i svakog problema onako kako samo On to zna i moze i niko drugi. Amin!

Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuh!

Odgovori