Problem kod ucenja

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Enisa
Posmatrač
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Jan 31, 2012 5:11 pm

Problem kod ucenja

Post od Enisa » Uto Jan 31, 2012 9:27 pm

Essellamu alejkum,
Zavrsna sam godina na fakultetu i od septembra mjeseca ne mogu da polozim ni jedan ispit.Učim non stop i uradim sve dobro(cak i pomognem drugim kolegama) i ev vec 5 mjesec ne mogu ama baš ni jedan jedini ispit da polozim dok ostali kojim ja pomognem poloze.Uz to ponekad imam i cudne snove gdje sanjam da me neko gleda,opsjeda,kao neki dzin i bukvalno me izvija iz tijela...i kad se probudim ko da neko mi ima u sobi i kad krenem da učim sure ne mogu da ih se sjetim(jezik mi se ukoci).Svaku noc prije spavanja proucim El-Fatiha , Nas , Ihlas i Felek, al ne znam vise sta da radim...Mislila sam da idem hodzi al kad sam procitala na ovom forumu sve o njima ,odustala sam od te ideje...Da li su u pitanju sihre ili neki urok jer znam da ovo sto se samnom desava nije normalno i nikada mi se prije nije desavalo ...Nadam se da mi moze neko pomoci ... Hvala

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Problem kod ucenja

Post od Haris » Uto Jan 31, 2012 10:09 pm

Esselamu alejkum,

Dobro došla na forum.

Nisu sve hodže iste, ovdje se govori o hodžama koji rade ispravno i neispravno.
Ispravni su oni koji uče Kur'an i daju neku vrstu terapije, malisnovo ulje, voda, med.

Ovisno gdje se nalaziš možda ti preporučimo nekoga.

Enisa
Posmatrač
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Jan 31, 2012 5:11 pm

Re: Problem kod ucenja

Post od Enisa » Uto Jan 31, 2012 10:50 pm

zivim na podrucju Tuzlanskog kantona

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Problem kod ucenja

Post od Senad » Uto Jan 31, 2012 10:53 pm

Enisa napisao:zivim na podrucju Tuzlanskog kantona

selam

Nisadu ef. u Gradačcu se javi . 061 888 913 ugovori termin , testiraj se ,, možda nije nešto teško. Ti se potrudi da živiš islamskim životom i ne bi trebao biti problema . KAda obaviš kod Nisada pregled , javi nam se pa ćeš dobiti i dove koje se uče prje polaganja ispita . Sretno


Selamim te.

Enisa
Posmatrač
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Jan 31, 2012 5:11 pm

Re: Problem kod ucenja

Post od Enisa » Uto Jan 31, 2012 10:56 pm

Senad napisao:
Enisa napisao:zivim na podrucju Tuzlanskog kantona

selam

Nisadu ef. u Gradačcu se javi . 061 888 913 ugovori termin , testiraj se ,, možda nije nešto teško. Ti se potrudi da živiš islamskim životom i ne bi trebao biti problema . KAda obaviš kod Nisada pregled , javi nam se pa ćeš dobiti i dove koje se uče prje polaganja ispita . Sretno


Selamim te.
Hvala puno ,pa se uskoro cujemo ...

Enisa
Posmatrač
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Jan 31, 2012 5:11 pm

Re: Problem kod ucenja

Post od Enisa » Sub Feb 18, 2012 10:02 pm

Senad napisao:
Enisa napisao:zivim na podrucju Tuzlanskog kantona

selam

Nisadu ef. u Gradačcu se javi . 061 888 913 ugovori termin , testiraj se ,, možda nije nešto teško. Ti se potrudi da živiš islamskim životom i ne bi trebao biti problema . KAda obaviš kod Nisada pregled , javi nam se pa ćeš dobiti i dove koje se uče prje polaganja ispita . Sretno


Selamim te.
Essellamu alejkum
Kontaktirala sam Nisada ef. i rekao mi je da na 5l vode "NAUCI SLJEDECE FATIHU 70 X,KUSJJU 7 X,IHLAS 7X,FELEK 41 X,ENNAS 41 X." ,to sam i uciinila i koristim tu vodu po preporukama ...Cekam da se ovaj snijeg smiri i otopi da bi mogla ugovorit termin sa efendijom ...pa ako bi mi vi mogli poslati dove koje se uce prije polaganja ispita...jer ispiti mi krecu za 2 dana .. Hvala

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Problem kod ucenja

Post od Haris » Sub Feb 18, 2012 10:44 pm

Samo nam još javi da li poznaješ učenje Kur'ana ispravno po harfovima i tedžvidu??

Enisa
Posmatrač
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Jan 31, 2012 5:11 pm

Re: Problem kod ucenja

Post od Enisa » Ned Feb 19, 2012 9:50 am

ne znam

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: Problem kod ucenja

Post od Senad5 » Ned Feb 19, 2012 9:53 am

Većina ljudi ne zna učiti po harfovima i tedžvidu. Znam dosta Arapa koji ne znaju, iako znaju čitati Arapski. Šta vrijedi i onima koji znaju čitati ako ne znaju značenje toga što uče ili im šejtan u glavi vrti misli otežavajući koncentrisanje.
Ova osoba ima problema sa učenjem u globalu, znači nije očekivati da zna sufaru i tedžvid. Ovo je liječenje Kur'anom, znači osoba je žrtva džinskih napada i ne možemo tražiti od nje da se samoliječi. Pa za šta služe liječnici Kur'anom?

To je isto kao kad bi došao doktoru i doktor ti traži da znaš Latinski koji je on učio na faksu, pa se zatim doktor čudi kako ti to ne znaš. Mi moramo shvatiti ove ljude i ne tražiti od njih ono što nisu u stanju, iako je nama to lako jer mi svakodnevno radimo za vjeru. Čovjeku treba pomoći, otežavajući ćemo samo nastaviti sa status quo gdje više od 99% ljudi u BiH ne zna ni proučiti fatihu i ne klanja. Koliko samo zna prevod ezana, šta je to što mujezin 5 puta dnevno prouči? A sve zato što im otežavamo tražeći sufaru i tedžvid, pa to je mnogima kao da uče Kineski.
Neki će reći, pa moje dijete od 5 godina zna sufaru. Aferim brate, ali ne ravnaj sad sav svijet po sebi, to je Allahova blagodat i možda što radiš za vjeru pa je i tvom dijetu to olakšano. I moja djeca znaju, kao i svaki hodžin sin i hodžina kćerka, ali to je zato što je njima olakšano jer se mi svaki dan bavimo i radimo za Islam.

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: Problem kod ucenja

Post od Senad5 » Ned Feb 19, 2012 9:58 am

Kad se probudiš, odmah prouči zikr i puhni prema mjestu odakle ti dolazi zebnja. Jesi li znala da u Kur'anu piše da trebamo veličati Allaha ujutro i navečer, i kada se budimo it sna? To treba uvesti u praksu, jer zikr je najjače oružje protiv šejtana. Probaj uzimati abdest hladnom vodom kada te napadne, pretpostavljam da ti napadi nisu česti već ponekad?

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: Problem kod ucenja

Post od Senad5 » Ned Feb 19, 2012 10:15 am

Zikr je u Islamu obavezan farz, kao i namaz.

1. ‘Astaghfirullaah,‘Astaghfirullaah, ‘Astaghfirullaah, La Elaaha illal laahu Mohammadur Rasool-ul-laah Sallallaahu `Alayhi wa Sallam

2. La e-laaha il-’lal-lahu Wahdahu la sharika lahu, La-hul-mulku wa La-hul-hamdu, wa huwa ala kul-li shai’in Qadir

3. Sub-haa-nal-laahi, Wal-hamdu lil-laahi, Wa laa e-laaha il-lal-laahu, Wal-laahu Akbar

4. La Hawla wa la Qu-watta il-laa Bil-laah

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Problem kod ucenja

Post od Haris » Ned Feb 19, 2012 11:26 am

Polako Senči.. Zabrzo si mi negdje..

Samo sam pitao zna li, nisam je napao.
Bilo bi dobro da se uči sufara ako se ima mogućnost, jer učenje bez ispravnosti nije učenje.
Tedžvid je nauka koja se bavi izučavanjem pravilnog učenja Kur’ana i pravilnim izgovorom svakoga harfa.

Pravilno učenje Kur’ana je primio Muhammed a.s., preko meleka Džibrila koji ga ja podučio Kur’anu i njegovim pravilima.

Bez pravilnog učenja Kur’ana dolazi u pitanje i valjanost namaza. Dužnost poznavanja pravilnog učenja Kur’ana se temelji na samom Kur’anu i hadisu. Allah je naredio svom Poslaniku a.s.,: "Uči Kur’an polahko, pravilno i razgovijetno".

Pogrešno učenje Kur’ana Muhammed a.s., je osudio riječima: "Ima mnogo učača Kur’ana koji uče Kur’an, a Kur’an ih proklinje".

Veliki islamski učenjak, Imam Džezeri kaže: "Držati se tedžvida pri učenju Kur’ana je obavezno! Ko se toga ne drži taj griješi!"

Učeći Kur’an čovjek može napraviti manje ili veće greške, ali treba da se trudi da ih svede na što je moguće manji nivo, a to će postići ako se dobro upozna sa tedžvidskim pravilima, i ako bude učio Kur’an sa muallimom.
Ako je ovako shvatanje po hadisu, te po mišljenju učenjaka, nema se dalje raspravljat.
I ako se ovako govori samo o pravilima, šta je onda sa harfovima, njihovom izgovoru i td.

Allah dž.š. kaže u Kur'anu "Allah nikog ne opterećuje preko njegovih mogućnosti.."

Ako ona nema mogućnost da uči onda nije ni obavezna (nije komunističko vrijeme zabrana), a znamo da je to danas sve širko dostupno, kako internetom, tako i u džamijama.. Tako da se insan treba potruditi ako želi uspjeh.

Enes, Almin, Nisad.. i svi ostali nisu mađioničari koji udarom dlana od dlan urade posao.
Prvi smo mi krivci što nam se to uopšte desilo, jer vrlo je eventualno da smo zaboravili Allaha, a On swt koji sve zna nije nas zaboravio.
Pa nam je dao iskušenje da bi nas Sebi vratio.

Na kraju, da se vratim.. Pitao sam je upravo iz ovog gore razloga, jer nije ispravno učiti.. Pa Allah dž.š. najbolje zna ima li tu hajra..
Savjetujem da počneš učiti sufaru jer ćeš olakšanje najvjerovatnije osjetiti kad se počneš češće družiti sa Kur'anom.

Za početak slušaj dosta Kur'an, a što se tiče ovih dova, da ih transkriptujemo na Bosanski:
1. Estagfirullah, estagfirullah, estagfirullah, la illahe illAllah, Muhammedu-ResulAllah SalAllahu alejhi we sellem.
2. La illahe ilAllah wahdehu la šerike leh, lehul mulku we lehul hamdu we huve ala kulli šejjin kadir
3. SubhanAllahi we-l-hamdulillahi, we la illahe ilAllahu, wAllahu Ekber
4. La hawle we la kuwete ila billah.

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: Problem kod ucenja

Post od Senad5 » Ned Feb 19, 2012 3:28 pm

Jeste Harise brate moj, bilo bi dobro i najbolje je znati sufaru i tedžvid, a posebno još znati Arapski, pa još i biti hafiz Kur'ana i hadisa, ali mnogi su spriječeni u učenju jer nemamo svi isti život i okolnosti. Sam znaš kako su komunjare proganjale, pa zatim genocid i rat, a sada tiho ometanje vjeronauke...

Može se i slušati Kur'an pa ponavljati, ajet po ajet, tako je radio Muhamed s.a.w.s jer je bio nepismen.
Ima jedan zanimljiv sajt koji koristim:
http://tanzil.net

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: Problem kod ucenja

Post od Senad5 » Ned Feb 19, 2012 3:44 pm

Pošto haris spomenu druženje sa Kur'anom i pošto je tema učenje i teškoće u učenju, nije da se reklamiram braćo jer ovo ne radim za novac, odnosno radim već duže vrijeme na jednom projektu video učenja Kur'ana sa uporednim Bosanskim prevodom značenja, pa kome može pomoći bujrum:

http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... ature=plcp

Enisa
Posmatrač
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Jan 31, 2012 5:11 pm

Re: Problem kod ucenja

Post od Enisa » Ned Feb 19, 2012 7:36 pm

Hvala puno na pomoci...Nemam ceste napade i kad se dese uglavnom su u noci gdje me budi iz sna,obuzima me strah,srce mi kuca brzo i osjetim necije prisustvo u sobi,a u snu me napada(budim se tako nekoliko put za jednu noc)..to mi se nikada prije nije desavalo jer imam čvrst san i mlada sam ...a uz to cesto i placem,tuzna sam i nista mi ne ide od ruke( za 5 mjeseci ni jedan ispit nisam polozila dok sam prije u roku sve davala ispite i cistila godinu ..i sad kad trebam da zavrsim fakultet sve mi je zakocilo ) Znam da ne zivim u potpunosti po Islamu ali trudim se promijeniti,nisam zla osoba i nastojim pomoci svakom kom mogu...Pocela sam klanjati,svaku noc prije spavanja ucim a ev sad cu primjeniti sve sto ste mi rekli ...nadam se da ce ubrzo svi moji problemi nestati ...

Odgovori