Film "Semum"

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Lajla
pisem pomalo
Postovi: 14
Pridružio se: Uto Jan 24, 2012 9:56 am

Film "Semum"

Post od Lajla » Pet Feb 10, 2012 11:33 am

Selam.

Zanima me,da li je neko od Vas gledao film Semum? :shock:

Koji je navodno snimljen po istinitom dogadaju.

Koliko je moguce da je to sve istina,jest malo pri kraju je pretjerano,

da li je moguce da tako postoji zaista u stvarnosti ? :shock:

http://www.youtube.com/watch?v=GhszVVgJEC8


Dragi Allah da nas sacuva od sveg zla,i ovakvih osoba sa dva lica.

Selam svima.

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: Film "Semum"

Post od Senad5 » Pet Feb 10, 2012 11:52 am

Ukratko opiši film jer većina muslimana koji praktikuju Islam ne gledaju i ne gube vrijeme gledajući filmove koji su puni harama i grijeha.

Lajla
pisem pomalo
Postovi: 14
Pridružio se: Uto Jan 24, 2012 9:56 am

Re: Film "Semum"

Post od Lajla » Pet Feb 10, 2012 12:07 pm

[quote="Senad5"]Ukratko opiši film jer većina muslimana koji praktikuju Islam ne gledaju i ne gube vrijeme gledajući filmove koji su puni harama i grijeha.[/quote]




Asociram li ja na autora?

Ja sam i postavila pitanje iz razloga tog,sto bas poznajem

vecinu [u]muslimana,hodza i hadzija [/u]sto su gledale pa meni ga preporucili.

Zbog cega bi film ovaj bio grijeh gledati,koji je snimljen o Sihiru,

pa onda bi grijeh bio gledati na YouTube kako se neko lijeci od sihira.

Selam.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Film "Semum"

Post od Haris » Pet Feb 10, 2012 2:00 pm

Film govori o ženi koja je opsihrena i kojoj se pričinjavaju neke stvari, zatim se liječi prvo na način da pokušaju sa psihijatrom, zatim učenjem Kur'ana.

Možda je na kraju malo pretjerano jer su kao nekakve iluzije, ali kad malo promislimo, mora se na neki način pokazat kako je to drugi svijet, kako to sve djeluje.. Jer onaj koji nema puno znanja o tome, koji nije iskusio na neki način mu to djeluje i nevjerovatno, i baca sumnju da to išta postoji..

Senad5, ti meni djeluješ kao jedan od onih koji ne priznaju ništa što nije u skladu sa Islamom, za koje ne postoji vrijeme za relaksaciju.

Primjer, evo Enes vidi svašta u ovom poslu, i čuje, i ljudi su mu vazda u kući, malte ne nema vremena za sebe, i nađe vremena nekako da ode da se spusti par puta skijama kako bi se odmorio od svega, kako bi zaboravio, napunio baterije da nastavi dalje sa tim poslom (jer ako se ne ispuše negdje neće ništa napraviti), zar ćeš i za taj primjer reći da je zabranjen i gubljenje vremena? (ako uzmemo to da Poslanik a.s. nije skijao)

Ako Poslanik a.s. nije koristio forum, nije koristio FB i internet generalno, zar je to haram, odnosno gubljenje vremena?

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: Film "Semum"

Post od Senad5 » Pet Feb 10, 2012 2:37 pm

Nisam nikog kritikovao direktno niti indirektno, već samo tražim da se film ukratko opiše jer mnogi nemaju ni vremena, niti mogu gledati film u kojem možda a možda i nema na primjer golotinje ili psovki.
Opet izvinjavam se ako sam koga slučajno uvrijedio, samo htio da se film ukratko opiše da bi se mogao dati koristan i adekvatan odgovor. Samo da se zna, niko nikome ništa ne branim i nikoga ne kritikujem. Žao mi je ako sam se pogrešno izrazio, već dugo sam van Bosne. Selam.

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Film "Semum"

Post od Enes » Uto Feb 14, 2012 8:57 pm

We alejkumusselam,
Vise puta sam upitan oko ovogo filma, pa nisam mogao nista da kazem jer ga nisam pogledao.Vecinu filmova, smatram dangubom vremena, pa nazalost i ovom slucaju, nisam se prevario.

Onom tko prvi put cuje za ovakve stvari, mozda i jeste interesantan, ali u navedenom fimu, nema nista cime bi se mogli okoristiti, kako oni koji vec nesto znaju o tome a ni oni koji nemaju pojma...film nem nista novog za ponuditi sto se ne moze i nije moglo procitati u par tekstova.

Ono sto je prikazano u navedenom flimu, u nekim stvarima se poklapa sa stvarnim stanjem.Npr kada u jednom momentu dzin govori da mu se pomogne, pri tome glumeci ososbu u kojoj se nalazi.Ova scena se desaje u tezim slucajevim, gdje bliznji oboljelog nasjedaju i pocinju da grijese, ne razmisljajuci i posmtrajuci problem sa strane, sa cinjenicama, nego sa osejcajima sazaljevajuci osobu koja je bolesna, sto ni u kom slucaju nece koristiti niti bolesniku, samo moze stetu nanijeti.

Ima stvari koje su prikazani u flimu, koje itekako dovode do pitanja samog vjerovanja, jer se spominje da je Allah i u najdubljem dzehennmu...da nas Allah sacuva.To je pogresno vjerovanje, pogresna akida, jer Allah je iznad je iznad svega sto postoji ali je sa svojim znanjem prisutan svugdje.

Metode koje su prikazane pri lijecenju, informacije, koje se priakzuju pri samom lijecenju, su ''skakljive'' jer ne postoji niti neki uvod o tome niti dokaz da su to ispravne stvari....da se tako olako moze saznati onoj tko je spravio sihr, niti to donosi ikakvu korist onom oboljelom, osim.....osim sto ce povecati strah prema ''sahiru'', povecati mrznju prema sumnjivoj osobi...a najmanje ce pobuditi strah od Allaha.

Tako da ni u kom slucaju ne preporucjem gledanje tog filma.

Mi, kao ljudi, nismo isti...kako se u narodu kaze:'' sto ljudi sto ćudi'' pa tako moje odvracanje od od gledanja filmova neće biti olako prihvaceno, pa stoga, ako se zelimo okoristiti i nesto nauciti, i zelimo pogledati neki film, uzeti pouku koja ce nam koristiti, mozemo to uzeti iz filma o tabiinu Uvejs el Karani r.a.

Ono sto se navodi u filmu, procitali smo sigurno i culi mnogo puta, ali kako u nasem narodu jedna slika vrijedi vise nego hiljadu rijeci, tako ce ovaj film sigurno probudi emocije kod gledalaca i natjerati ih da razmisle....sta znaci poslusnost prema roditeljima, lubav prema Allahu i Njegovom Poslaniku, Muhamedu saws.
Molim Uzvicenosg Allah da nas uputi na pravi put, oprosti nam grijehe i sastavi nas u Dzennetu Firdewsu sa Njegovim Poslanikom i Miljenikom.



Odgovori