SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od akhi » Uto Feb 14, 2012 5:35 am

We 'alejkumusselam we rahmetullah!

Bismillah. Elhamdulillah!

Moj savjet je da sto prije obavis hidzamu, izmedzu lopatica!

InsaAllah, tvoj problem ce nestati.

Samo, najbolje sa ti neka dobro poznata sestra ili mahrem uradi, jer sahiri znaju ubacivati dzine unutra uz "hidzamu".

Jednostavno je za obaviti. Trebaju ti pumpice, a za nuzdu mozes i sa staklenkom od 1L na cijem dnu pricvrstis dvije tri male svijece, a moze i sa rogom (kao u vrijeme poslanika saws) ako ti je dostupan.

Povuce se pa se u polje zarezuje ziletom pa opet povuce.

Ako ne znas sufaru, nauci, jer nije ispravno ucenje sa transkripcije, kako dova tako zikrova i Qurana.

Vidi post na kaninoj temi.

Primjenjuj sto vise od sunneta poslanika saws:dove, med, senna...

sellma
pisem pomalo
Postovi: 25
Pridružio se: Ned Feb 05, 2012 7:39 pm

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od sellma » Uto Feb 14, 2012 2:57 pm

hvala na savjetu brate akhi!hidzamu sam jednom radila kod jedne setre zbog bolova koje sam imala tokom lijecenja i koje i dalje imam,ali ne na mjestima na kojima je radjena hidzama,i receno mi je da moram ponoviti i planiram ponovo.moram svu prljavstinu koja se nakupila u periodu od preko 10,15 god izbaciti napolju,inace je sihr pojeden ili popijen.i dalje imam nagon za povracanjem,a povracala sam nekoliko mjeseci svaki dan,najvise tokom i nakon namaza.nema sta ja nisam iskusila,ono sto se vidi u horor filmovima je nista naspram moga iskustva.brate,senna je caj?za ovo ne znam,kako to koristiti,da li nauciti na to?selam

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od Haris » Uto Feb 14, 2012 3:55 pm

Esselamu alejkum,

Allah najbolje zna, a moguće je da su to reakcije.. Smeta gospodi zikr i namaz pa ih malo roka.. :)
Pokušaj distancirat misli od tih trzaja. Neka trzaju, ti ne razmišljaj o tome..

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od Senad5 » Uto Feb 14, 2012 9:02 pm

Transkripcija je u redu po Islamu. Naravno da je poznavanje sufare bolje ali transkripcija je isto tak ispravna. Dajete pogrešan savjet jer mnogi Islamski udžbenici koriste transkripciju, pa čak i naš Bosanski Ilmihal koji smo učili na vjeronauci. Svi smo mi počinjali transkripcijom učiti kratke sure, pa poslije sufara.

Puštanje krvi nema uporište u Kur'anu niti u prijašnjim objavama, stoga moj je savjet to izbjegavati jer postoje bolji načini za čišćenje organizma a to je post, zdrava hrana itd...

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od Senad5 » Uto Feb 14, 2012 9:08 pm

Trebaš učiti Kur'an kako bi te reakcije nestale, a ako ne znaš - pa slušaj rukje. Evo ti moj zoutube kanal gdje ima oko 15-tak različitih rukji. Slušaj ih svaki dan, ležeći i zatvorenih očiju. Uujutro i navečer.
http://youtube.com/senadramza

A ima i Kur'an koji prevodim na Bosanski, izaberi sure koji ti odgovaraju i slušaj ih i prati značenje.

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od Enes » Uto Feb 14, 2012 9:09 pm

Selam alejkum Senad5

Zamolio bih da te da prvo se o necemo obrazujes i informises pa onda da donosis zakljucak.Smatram, da ako kako vec kazes da ucis rukju, da trebas jos puno toga da naucis.Potrazi malo po literaturi pa imas je i pod naslovom poslanikova medicina.
Hidzama postoji i poslanik je prakticirao, postoje hadisi koji govore o tome.
Da li ce hidzama koristiti uvijek, to je upitno a i poslanik saws je o tome govori i svi hadisi koji se prenose, govore da je hizdamu radio po potrebi.

Da li ce hizdama uvijek biti od koristi pri rukji a pogotovo radeci je na plecima i na glavi?To je upitano a jedan od razloga jeste, sto se necista krvi nalazi svugdje po tijelu a da nije uspjela stici do glave, pa samom hidzamom na ledima i na glavi, mozemo prouzrokovati vise stet, jer cemo necistu krv povuci blize glavi.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od kenan79 » Uto Feb 14, 2012 9:31 pm

Senad5 napisao:Transkripcija je u redu po Islamu. Naravno da je poznavanje sufare bolje ali transkripcija je isto tak ispravna. Dajete pogrešan savjet jer mnogi Islamski udžbenici koriste transkripciju, pa čak i naš Bosanski Ilmihal koji smo učili na vjeronauci. Svi smo mi počinjali transkripcijom učiti kratke sure, pa poslije sufara.

Puštanje krvi nema uporište u Kur'anu niti u prijašnjim objavama, stoga moj je savjet to izbjegavati jer postoje bolji načini za čišćenje organizma a to je post, zdrava hrana itd...
Ne mogu, a da ne reagiram na ovo u vezi transkripcije. Transkripcija je u redu samo za totalne pocetnike, ovdje mislim iskljucivo na djecu uzrasta 5-7 godina. Stariji od toga su duzni nauciti sufaru, i pravilno izgovarati Kur'anske riječi. Mnogo je rijeci koje imaju totalno drugačije značenje promjenom samo jednog harfa (riječ khaleq i halek) i samim tim covjek svjesno izvrce znacenje ajeta i time ce i pogresno mozda i dobrano pogrijesiti. Ulem ehli-sunneta je na stavu da je farz učenje Kur'ana po tedzvidu i tertilu. Stoga, govoriti da je transkripcija u redu u Islamu nije nikako opravdana i produkt je neznanja.

Ovo za hidzamu je Enes vec rekao.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od Haris » Sre Feb 15, 2012 4:17 am

Allah zna najbolje, al ja sam osjetio pravo poboljšanje kako sam se počeo družit sa Kur'anom. Sama Fatiha koju naučiš ispravno, već je drugačije..

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od akhi » Sre Feb 15, 2012 7:01 am

Senade5, savjetujem ti da vise ucis o vjeri i da ne pises bez znanja. Ostavi se ucenja rukje, jer ne poznajes osnove poslanikove saws medicine.

Posto si u USA, upisi se na kurs arapskog i:

http://www.almaghrib.org/seminars

forums.almaghrib.org/

Savjetujem te da se ne bavis ucenjem rukje drugima dok ne naucis arapski (dobro!) i ne polozis barem kurseve 300 (vidi forum).

sellma
pisem pomalo
Postovi: 25
Pridružio se: Ned Feb 05, 2012 7:39 pm

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od sellma » Sre Feb 15, 2012 1:47 pm

selam alejkum!hvala svima koji su izdvojili vrijeme da odgovore na moj post,Allah vas sve nagradio,amin!

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od akhi » Sre Feb 15, 2012 2:51 pm

We 'alejkumusselam we rahmetullah!

Od listova senne se priprema caj, tako da se u litar vode dodaju dvije kasike senne i prokuha. Stoji poklopljeno oko pola sahata i promjesa se koji put. Pije se uvecer, a praznjenje crijeva nastupa ujutro. Treba popiti vise vode jer povlaci vodu u crijeva.

Ima vise hadisa o upotrebi senne, a ja navodim dio jednog iz knjige Poslanikova medicina, ibn Qajjim (nije bs prijevod, jer onaj sa eng na bs ima velike greske):

Poslanik saws je rekao:

"Koristite senu i senut, jer je u njima lijek za svaku bolest, sem As Saam."

Upitan je: "Sta je As Saam?"

Odgovorio je: "Smrt."

Ibn Madze prenosi, br. 3457.

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od Senad5 » Sre Feb 15, 2012 3:39 pm

Enes napisao:Selam alejkum Senad5
We alejkum muselam brate.
Zamolio bih da te da prvo se o necemo obrazujes i informises pa onda da donosis zakljucak.
Nema problema, čovjek se obrazuje dok je živ.
Smatram, da ako kako vec kazes da ucis rukju, da trebas jos puno toga da naucis.Potrazi malo po literaturi pa imas je i pod naslovom poslanikova medicina.
Hidžama iliti puštanje krvi nema veze sa učenjem Kur'ana, odnosno rukje. I moja djeca od 7 i 9 godina znaju učiti rukju. Znamo čitati Arapska slova i znamo transkripciju.
Hidzama postoji i poslanik je prakticirao, postoje hadisi koji govore o tome.
Da li ce hidzama koristiti uvijek, to je upitno a i poslanik saws je o tome govori i svi hadisi koji se prenose, govore da je hizdamu radio po potrebi.
Znam da je hidžama dozvoljena na osnovu hadisa, ali nema nikakvo uporište u Kur'anu niti u ranijim Allahovim objavama, a liječenje Kur'anom je tema koja me jedino zanima i to je poseban odsjek. Stoga nisam protiv hidžame iliti pumpanja pa puštanja krvi, ali moje mišljenje je da ima boljih metoda za čišćenje tijela kao na primjer post, post i zdrava hrana što ima uporište u Kur'anu. Kur'an je iznad hadisa. Probaj eto hadisima istjerati džine ako možeš. Znam da je hidžama dozvoljena u Islamu na osnovu hadisa, ali to je dio tradicionalne medicine ne samo kod muslimana već i širom svijeta. To nije ništa novo.
Ja nisam protiv nikoga da radi bilo šta, ali moje mišljenje je moje i svako ima pravo na svoje bez da se svađamo zbog toga. U Kur'anu nam je zabranjeno ubjeđivanje i rasprava.
Ne znam zašto su Bosanci toliko ratoborni da odmah svako mišljenje doživljavaju kao napad na sebe. Ovdje nisam zbog neke svoje koristi, niti tražim od bilo koga bilo šta. Pa svi smo mi muslimani, Allah nam je zabranio da se dijelimo, sumnjičimo zbog nekih sitnih neslaganja.
Da li ce hizdama uvijek biti od koristi pri rukji a pogotovo radeci je na plecima i na glavi?To je upitano a jedan od razloga jeste, sto se necista krvi nalazi svugdje po tijelu a da nije uspjela stici do glave, pa samom hidzamom na ledima i na glavi, mozemo prouzrokovati vise stet, jer cemo necistu krv povuci blize glavi.
Ne radim hidžamu i ne preporučujem je nikome jer ima boljih metoda u liječenju, ali i ne zabranjujem, u Islamu nema prisile.

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od Senad5 » Sre Feb 15, 2012 4:04 pm

akhi napisao:Senade5, savjetujem ti da vise ucis o vjeri i da ne pises bez znanja. Ostavi se ucenja rukje, jer ne poznajes osnove poslanikove saws medicine.
Znam sve o hidžami, ali to ne praktikujem, niti preporučujem jer se bavim liječenjem Kur'anom što je posebna oblast.
Post, zdrava hrana i ljekoviti čajevi su bolja alternativa i spomenuto je u Kur'anu i hadisima, dok je hidžama samo spomenuta u hadisima.
Posto si u USA, upisi se na kurs arapskog i:

http://www.almaghrib.org/seminars

forums.almaghrib.org/

Savjetujem te da se ne bavis ucenjem rukje drugima dok ne naucis arapski (dobro!) i ne polozis barem kurseve 300 (vidi forum).
Stav Islama je da nije obavezno znati Arapski jezik, poznajem sufaru i značenje Arapskih riječi koje se spominju u Kur'anu. Griješiš opet sa pogrešnim savjetom kao i u vezi transkripcije.
Poslednja izmena od Senad5 u Sre Feb 15, 2012 4:13 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od Senad5 » Sre Feb 15, 2012 4:12 pm

kanchy79 napisao: Ne mogu, a da ne reagiram na ovo u vezi transkripcije. Transkripcija je u redu samo za totalne pocetnike, ovdje mislim iskljucivo na djecu uzrasta 5-7 godina.
ج
Varaš se, po Islamu je transkripcija dozvoljena ne samo djeci već i odraslima. Imam dosta knjiga sa transkripcijom i sve su odobrene i u skladu sa Islamom.
Stariji od toga su duzni nauciti sufaru, i pravilno izgovarati Kur'anske riječi. Mnogo je rijeci koje imaju totalno drugačije značenje promjenom samo jednog harfa (riječ khaleq i halek) i samim tim covjek svjesno izvrce znacenje ajeta i time ce i pogresno mozda i dobrano pogrijesiti.
Ispravna transkripcija ne mijenja harfove. Svaki harf na Arapskom se može napisati abecednom transkripcijom. Naravno, bolje je naučiti sufaru, tu nema dvojbe. Ali pogrešno je govoriti da transkripcija nije ispravna i u skladu sa Islamom.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: SAMOLIJECENJE SIHRA PROTIV RASTAVLJANJA

Post od kenan79 » Sre Feb 15, 2012 6:16 pm

Senad5 napisao:
kanchy79 napisao: Ne mogu, a da ne reagiram na ovo u vezi transkripcije. Transkripcija je u redu samo za totalne pocetnike, ovdje mislim iskljucivo na djecu uzrasta 5-7 godina.
ج
Varaš se, po Islamu je transkripcija dozvoljena ne samo djeci već i odraslima. Imam dosta knjiga sa transkripcijom i sve su odobrene i u skladu sa Islamom.
Stariji od toga su duzni nauciti sufaru, i pravilno izgovarati Kur'anske riječi. Mnogo je rijeci koje imaju totalno drugačije značenje promjenom samo jednog harfa (riječ khaleq i halek) i samim tim covjek svjesno izvrce znacenje ajeta i time ce i pogresno mozda i dobrano pogrijesiti.
Ispravna transkripcija ne mijenja harfove. Svaki harf na Arapskom se može napisati abecednom transkripcijom. Naravno, bolje je naučiti sufaru, tu nema dvojbe. Ali pogrešno je govoriti da transkripcija nije ispravna i u skladu sa Islamom.
Brate Senade, Allah s.w.t. te obilato nagradio, ali da budemo jasni, napisani ajet kao citirani u nekoj knjizi transkripcijom nije isto sto i Kur'an. Uciti Kur'an transkripcijom nije u redu i ne moze se smatrati ucenjem koje podlijeze pod pravila tertila. Navoditi neki ajet u nekoj knjizi i to transkripcijom pisano, a ne izvorno harfovima nije smetnja, ali je upitno ucenje tih ajeta kroz transkripciju.

Da budemo jednom nacisto, ucenje napamet Kur'ana transkripcijom nije u redu i ponavljam ulema je na stavu da se takvo ucenje ne dozvoljava i da je svaki musliman duzan barem nauciti pravilno citati harfove i osnove tedzvida, koje su sadrzane u svakoj sufari. Efdalnije je ipak navesti ajet pisan arapskim pismom, a pored njega i prijevod na jezik na kojem je knjiga.

Isto tako, ljudi dosta grijese kada dove, da li one bile Kur'anske ili Poslanikove s.a.w.s., trnskriptuju i kao takve uce, jer postoji velika mogucnost pogresnog ucenja, ukoliko nisu pisane arapskim pismom. Stoga, najbolje je dove i Kur'an uciti iskljucivo arapski, a NIKAKO transkripcijom.

A Allah s.w.t. najbolje zna.

Odgovori