da li da pristanem da budem druga zena

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

almedina
Posmatrač
Postovi: 1
Pridružio se: Sub Feb 25, 2012 12:25 am

da li da pristanem da budem druga zena

Post od almedina » Ned Feb 26, 2012 10:26 pm

Selam , imam veliku dvojbu i nikako neshvatam , ni sebe a da ne govorim o covjeku koji mi je ponudio da budem druga zena.Ukratko cu objasniti , on mene uvjerava da prva zena nemora znati za drugu , naravno da klanjamo svi hvala dragom Allahu ,ali zasto bih ja pristala da budem druga kada mogu biti prva , pitanje je konkretno , interesuju me zakono tj.prava zene prve i druge.Selamalejk i da vas dragi Allah nagradi za ovakvu stranicu.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od Haris » Ned Feb 26, 2012 11:33 pm

Esselamu alejkum,

Halali što sam prenio temu iz Enesove kategorije u ovu. Ovdje možeš prije dobiti odgovore drugih članova.

Što se tiče problema, možda se žene nazivaju prva, druga zbog redoslijeda, ali definitivno su žene istih prava, i što čovjek kupi i priušti jednoj, mora isto i ostalim.
E sad, Allah u Kur'anu dozvoljava dvije, tri ili četiri, a za one koji se boje da neće biti pravedni prema svima podjednako je jedna.

Možda nije uslov da prva zna za drugu, ali ponudi ti njemu da dobije njenu saglasnost.. Jer ako ona sazna, tek će onda nastat frtutma i kao i obično, onaj koji nije kriv, kasnije je za sve dužan.

Možda je to ispravno sa jedne strane pred Allahom, u pogledu šerijata, ali je povreda druge žene jer ispade na neki način da čovjek ima ljubavnicu i da je ona njemu neka skrivena za koju ne smije niko znat.
A samo se ljubavnica krije od žene.

I ti kao njegova legalna suprugra po svim zakonima izađeš sa njim na večeru ili prošetat, i vidi te neko od njenih i prijavi njoj. To je onda gori belaj po čitavu situaciju.
Sa druge strane, zar će prvoj ženi lagat da ide na poslovna putovanja da bi imao priliku prenoćit kod tebe i sl., ili će i dalje noćiti kod prve supruge, a ti noćevat vazda sama kao da si slobodna?

Onda sa druge strane, cilj braka je obznaniti brak, a kome on misli obznanit, svima osim ženi?
Ako uzmemo za primjer Poslanika s.a.w.s. i njegove žene vidjet ćemo da su one znale jedna za drugu.

Lično ja, i kad bih planirao takav postupak u životu, tražio bih saglasnost, ili u krajnjem slučaju bih obavijestio ako nisam dužan tražit saglasnost.

Rezultat svega je da je bolje ne izazivat šejtana.

A da ne govorimo o tome što je insan dužan biti podjednak prema svakoj ženi.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od Senad » Pon Feb 27, 2012 9:57 am

almedina napisao:Selam , imam veliku dvojbu i nikako neshvatam , ni sebe a da ne govorim o covjeku koji mi je ponudio da budem druga zena.Ukratko cu objasniti , on mene uvjerava da prva zena nemora znati za drugu , naravno da klanjamo svi hvala dragom Allahu ,ali zasto bih ja pristala da budem druga kada mogu biti prva , pitanje je konkretno , interesuju me zakono tj.prava zene prve i druge.Selamalejk i da vas dragi Allah nagradi za ovakvu stranicu.

Esselamu alejkum

Svakojaki glupih ponuda " neće prva žena znat" ?!!!!!!! :?: :!:

Haris je dobro objasnio. Ne znam zašto uopšte o tome razmišljaš čim je takvu ponudu dao bježi od njega .

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od Senad5 » Pon Feb 27, 2012 11:13 am

Mislim da je pitanje promašeno za ovaj forum, jer ovo je liječenje Kur'anom. Ukratko, moraš znati jer u Islamu nema laganja i tajni, pravi put se jasno razlikuje od zablude.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od Haris » Pon Feb 27, 2012 11:26 am

Senad5, davno je već definisano da je ovaj forum postao "svaštara", da je tema liječenje Kur'anom, a da nije problem da se postavi pitanje koje je van toga kruga ukoliko neko zna odgovoriti.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od kenan79 » Pon Feb 27, 2012 1:01 pm

Pitanje:

Selam. Zanima da li se mogu šerijatski vjenčati sa dvije, tri ili četiri žene, jer kod matičara naravno ne jer poligamni brakovi nisu priznati po općem zakonu BiH?



Odgovor:

Esselamu alejkum!
Ako je nešto zakonom zabranjeno kod nas, ne možemo Vam savjetovati da kršite zakon. Radi sudske zaštite prava žena, neophodno je brak registrirati kod matičara. Takva praksa postoji manje više u svim muslimanskim zemljama. Njen cilj je pravna, odnosno sudska zaštita prava žena. Ovo dolazi posebno do izražaja u slučaju razvoda braka te u pogledu djece i njihovog statusa. Supruge u eventualnom poligamnom braku kod nas ne bi bile ravnopravne u pogledu svojih prava, posebno onih koje garantuje zakon, pa ne bi bio ispunjen uvjet kojim je u Kur'anu dozvoljena poligamija, a to je pravedan odnos. Jedna bi bila dvostruko zakonita, a druge djelimično. U našim uslovima poligamni brak, osim što nije dozvoljen zakonom, ne može ni u praksi funkcionirat. Roditelji djevojaka ne dozvoljavaju da njihove kćerke sklapaju takve brakove,a njihovo mišljenje i u šerijatu je relevantno.

Enes Ljevaković

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od kenan79 » Pon Feb 27, 2012 1:07 pm

Pitanje

Esselamu alejkum!
Znam da je poligamija zakonski ne moguća! Ali edukativno me interesuje da li muž može dovesti (oženiti) drugu ženu bez dozvole ili odobrenja prve žene?


Odgovor

Budući da je poligamija zakonski zabranjena u BiH, pa time i neprimjenjiva, smatramo nepotrebnim baviti se ovim pitanjem. Ono nije praktično relevantno. Bavljenje njime iz spekulativnih razloga nije poželjno. Ako već želite da znate spomenuto pitanje iz čisto edukativnih razloga, onda Vam možemo ukratko reći slijedeće: Ako je žena uvjetovala prilikom sklapanja braka da muž ne može dovesti drugu ženu bez njenog prethodnog odobrenja, taj uvjet se mora ispoštovati. U protivnom, žena ima pravo na razvod braka. Ako to nije uvjetovala, pristanak prve žene je poželjan, ali nije uvjet.

Enes Ljevaković

Ovo je mozda i primjenjivije pitanje na ovo. Ima dosta slicnih pitanja i odgovora na stranicama Rijaseta, od strane fetve-i-emina pri IZ BiH.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od Senad » Pon Feb 27, 2012 1:51 pm

Esselamu alejkum

Nije pitanje da li se smije ili ne smije uopšte važno. Uovom slučaju je problematična ponudam koja glasi
Svakojaki glupih ponuda " neće prva žena znat" ? Iz ove ponude može e jasno zaključiti da je dotični upravo za ovog foruma i trebao bi obaviti sa njim razgovor i da mu se uči rukja jer takvo ponašanje govori ili je totalno lud ili ga šejtani vintaju!

Uzmi od vjere što ti paše a za ostalo me nije briga! Žalosno!

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od Senad5 » Pon Feb 27, 2012 5:35 pm

Dobro Harise.
Što se tiče ove teme o višeženstvu, u Islamu je dopušteno se ženiti do 4 žene - ali samo ako je čovjek pravedan. A to je malo teže biti, tako da je bolje sa po jednom.
u slučaju višeženstva, sve žene moraju biti suglasne, ne smije biti tajni i sve žene moraju poznavati druge žene. Znači ne može uzeti drugu ženu a da ti to ne dopustiš. Isto tako ne može lagati tu drugu ženu da ti ne postojiš. Laganje je u Islamu najstrožije zabranjeno.

U Americi postoji dosta braće koji su ispoštovali zakon tako što su vjenčali jednu, a druge žene žive nevjenčane u braku. Nevjenčani i vjenčani brak se isto tretiraju po zakonu. Sve je legalno.

lavica21
Musafir
Postovi: 77
Pridružio se: Sub Avg 20, 2005 6:08 am
Lokacija: jos uvijek na dunjaluku

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od lavica21 » Sre Feb 29, 2012 7:03 pm

Selam,
Nisam procitala sve odgovore povis mog, al evo briz par pitatanja za tebe, ako hoces odgovori ih sama sebi:
-Dali si spremna da ga dijelis s drugom?
-Dali si spremna da zivis s lazovom, jer bila ti prva ili druga, on ako prvoj laze tako nesto veliko, lagat ce i drugoj
-Dali ti stvarno nemas drugog izbora, pa razmisljas o bracnoj ponudi vec ozenjenog muskarca?

Nerazumijem zasto provodis vrijeme misleci na ozenjenog muskarca, koji prvo nece biti tu kad ti treba, drugo kad god ga nema kuci znas da je kod druge...a ostalo da ni nenabrajam. Jedino ako je Bred Pit, da se onda i ja prijavim? heheh sala
Ja kad sam imala 16 god, javio mi se jedan stariji covijek, nazvao me na paltalk on i poslije se javila i njegova zena. Kao ja sam trebala odmah da prepoznam njegov glas jer on drzi vazove, bude na radiu, sta ja znam uglavnom poznat je. I sada on meni kaze da ima 4 zene, od jedne se kao razvodi/razveo, i pita mene da se ja vratim u Bosnu i da se udam za njega. Meni je bilo 16, a njemu bar 30. A prije toga mi je izmudrio sliku. Agh!

bajro17
Mlađi član
Postovi: 190
Pridružio se: Ned Apr 19, 2009 4:04 pm
Lokacija: Duvno

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od bajro17 » Pon Mar 12, 2012 2:14 pm

ne znam zasto je visezenstvo tako tabu tema u BIH, a vecina smo muslimani.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od Haris » Pon Mar 12, 2012 10:18 pm

Zato što nije navika u našoj tradiciji..

Zato što to praktikuju neki novi muslimani zvani "vehabije"..

I tako, ima kamaru bezveznih razloga..

bajro17
Mlađi član
Postovi: 190
Pridružio se: Ned Apr 19, 2009 4:04 pm
Lokacija: Duvno

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od bajro17 » Uto Mar 13, 2012 1:51 pm

koliko ja znam te ljude je zabranjeno nazivati vehabije posto je el-vehab jedno od Allahovih imena i nisu novi muslimani :D

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od kenan79 » Uto Mar 13, 2012 6:11 pm

U Islamu ne postoje tabu teme.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: da li da pristanem da budem druga zena

Post od Haris » Uto Mar 13, 2012 11:47 pm

Bajro17, i Malik je jedno od Allahovih imena pa se pripadnici malikijskog mezheba nazivaju malikije.. :)

Odgovori