Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od salihp » Sre Dec 26, 2012 9:05 pm

Ne stidim se ja buraz svoje vjere, ne d'o Bog, nego mi je blam iz razloga da neće pomisliti da lažem, da se na taj način izvlačim da ne bih bio na predavanju, ali nadam se da neće, starija je profesorica i imam dobar odnos s njom, ako ništa, otići ću bez pitanja, pa ću joj se posle pravdati. :)

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Haris » Sre Dec 26, 2012 9:17 pm

Kenane brate potpisujem ovo za sitničarenje i jevreje.

Ne treba sve jevreje svrstavati u isti koš sa cionistima. Postoje jevreji koji su predani svojoj vjeri i baš kao što bošnjo ne klanja, a spada u muslimane po imenu, tako isto ima i kod njih onih koji po imenu spadaju u jevreje ali se ne mole. Tako ne možemo reći da je svaki bošnjo musliman, a pije ko smug.

Ko je kriv muslimanu, meni, tebi i ostalima da ne sluša imperativ IQRE pa da mora od nevjernika kupovat mobitele, računare, milke i sve ostalo. Sjedi muslimanu, nauči, ti drži svjetsku trgovinu.. Ali neće musliman, izgubio kompas, ne zna ko je više..

@salihp, "salih" na arapskom znači dobar, dobri, pa budi dobar da ne budeš modar. :D

Što se tiče brade, rečeno je da se pušta, a da se skraćuju brkovi kako bi se razlikovali od nevjernika. Nekad ja sretnem čovjeka duže brade, skraćenih brkova, bez kapice, i skraćenih pantalona i ta njegova brada meni odmah daje znak da je musliman pa ga poselamim jer ga razlikujem od drugih. Isto tako pokrivena žena, zna se kako je prepoznat. U kršćana ženama viri kosa, i suknja je nešto kraća iznad članaka tako da i to možeš razlikovati. Allahova je to mudrost. Baš kao da sebi na čelu napišeš "MUSLIMAN" :D

Što se tiče profesorice, samo otvoreno reci, ako je domaća, nek se pomiri sa tim da imaš džumu, ako je tuđa, pa znaju oni o našoj vjeri nekad bolje nego mi. Samo reci molitva, petak, dosta je to..

Imao sam i ja slučajeva tako. Piši profa minus ako je stalo u pola sata, volim ja + kod Allaha :D

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od salihp » Sre Dec 26, 2012 9:22 pm

Hahaha važi šefe. :D

Znam ja to, viđam ih i ja svaki dan. Ali zašto ostali (milioni) takodje ne puštaju da bi se isticali i pokazali da su muslimani. Prvi ja, brade nemam i raja po Bijeljini ne može znati da li sam musliman.

Nije naša, ali je fina, vidi se da je pametna, pa kontam da zna i propise o džuma namazu :D

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Haris » Čet Dec 27, 2012 8:33 am

Pa zašto..?

Možda bi mi i puštali brade, mali, veliki, stariji, mlađi, bilo bi to normalno da nije izapran mozak terorizmom, komunizmom i ostalim glupostima.
Gledao sam neke slike kako je prije 2. svjetskog rata bosanski reis imao bradu kao oni koje danas nazivaju "vehabije". Dosta dugačka, pa je došao komunizam, pa je tako otišlo..

Najbolje mišljenje koje su učenjaci rekli je to da je brada vadžib, ali su se razišli oko dužine, neki kažu toliko i toliko dok drugi odobravaju i onu uz lice, jer kažu ispunjena je obaveza brade.

A Allah zna najbolje..

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Senad5 » Čet Dec 27, 2012 9:47 am

Eto obriješ bradu i nisi više vjernik jer ti je sva vjera bila u dlakama. :mrgreen: :lol:
Doći će i bradatoj sekti uskoro kraj, na sreću malo vas je i niko vas ne sluša ni 0.1% i samo ste jaki i brojni u svom uvredljivom i osuđujućem glasu tekfireći druge.
Ti Harise pazi šta pišeš, musliman je i dalje onaj koji pije alkohol sviđalo se to ili ne tvom nefsu.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od kenan79 » Čet Dec 27, 2012 12:24 pm

Senad5 napisao:Eto obriješ bradu i nisi više vjernik jer ti je sva vjera bila u dlakama. :mrgreen: :lol:
Doći će i bradatoj sekti uskoro kraj, na sreću malo vas je i niko vas ne sluša ni 0.1% i samo ste jaki i brojni u svom uvredljivom i osuđujućem glasu tekfireći druge.
Ti Harise pazi šta pišeš, musliman je i dalje onaj koji pije alkohol sviđalo se to ili ne tvom nefsu.
Tebi je pametnije da ne lazes ljude po ovom forumu, po youtube-u i na svojoj stranici. Valja odgovarati za ono sto pises i sto se lazno predstavljas, da ne pricam o mnogim drugim stvarima o tebi. Lazove!

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Haris » Čet Dec 27, 2012 2:09 pm

Ne znam gdje ja spomenuh alkohol, al' hajd, nejse..

Prolazeći kroz hadise i sl., može se vidjet propis puštanja brade. Pa teško li se tebi kada Poslanika a.s. nazivaš "bradatom sektom". Iskreno, žao mi te. Da Allah sačuva.

Btw. Senči-fajv ide na hlađenje na neodređeno :)

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Ummah » Čet Jan 10, 2013 7:22 pm

Esselamu alejkum.

Ovo obracanje, iako nikakve veze nema sa temom (muzevi i zene), u vezi sa bojkotom jevrejskih proizvoda, posvecujem Kenanu i 'sljedbenicima'. :)

Nije me dugo bilo. Prvo nisam imala pristup internetu neko vrijeme, poslije kad sam imala i procitala neke postovo izgubila sam volju da bilo sta napisem. Izgledalo mi je besmisleno da naglabam.

Onda sam citala neke mudrosti, koje je edinm preporucio, i dvije izreke su me podstakle da se, ipak, javim u vezi sa temom.

Prva izreka je od Mark Tvena o tome kako je lakse prevariti covjeka nego ga uvjeriti da je prevaren. Tako nesto.

Druga je hadis: - 'Vjernici su međusobno poput čvrste građevine čiji dijelovi ojačavaju jedan drugog.'

Pisem iz razloga sto zelim da budemo cvrsta gradjevina.

A sada o mom stavu u vezi sa pomenutim bojkotom. Kada sam uputila na bojkot, nisam znala da ce me neki shvatiti pogresno i misliti da pozivam na 'idiotski bojkot' tj. nesto tipa 'umri, ali ne kupuj njihovo'. Ono o cemu govorim je stvar zdravog razuma i savjesti. Namjerno sam pomenula nemuslimane koji bojkotuju Izrael kako bih ukazala na njihov nivo svjesnosti i dobre savjesti. Molim Dragog Allaha da ih, zbog zalaganja za pravedna rjesenja i pobjedu dobra, uputi i obraduje ih svakim hajirom. Amin.

I moj racunar, brate Kenane, ima Intelov procesor i niti jedne sekunde nisam pomislila da se odreknem racunara. Jasno mi je da danas na dunjaluku Jevreji kolo vode i da postoje stvari koje se ne mogu izbjeci, tako da je jedna od njih i Intelov procesor. Ali, kada imam informacije, zato sto se trudim da ih pronadjem i dam svoj minimalni doprinos, da je neki proizvod izraelski ili jevrejski, a da u isto vrijeme pomaze cionisticko maltretiranje, sikaniranje, ubijanje, progonjenje Palestinaca, e onda to izbjegavam i o tome pricam cak i u marketima u kojima kupujem. Kada mi prodavacica nesto ponudi, onda kazem, sto glasnije mogu, kako ne kupujem jevrejske proizvode koji pomazu okupaciju Palestine. Toliko je alternativa i 'sokicima i limunicima'. :D

Ako nekima treba dokaza koji bi ih uvjerili u to da je ovaj stav ispravan, navest cu sljedece:

1. U Jordanu je negdje 2010. izdata fetva 50-ak islamskih ucenjaka koji podsticu na bojkot jevrejskih proizvoda. Fetvu su potpisali predstavnici Muslimanske brace i neki ucenjaci selefijskog ucenja.
2. Sejh Jusuf el'Karadavi je jos 2002.podsticao na bojkot i jevrejskih i americkih proizvoda, koji doniraju oruzje i svasta-nesto Jevrejima, s ciljem kakve-takve borbe protiv agresora.

Ovi primjeri se odnose na muslimane, kojima je stalo do misljenja uleme.

Sljedeci primjeri se odnose na sve ljude, koji teze dobru i nastoje da daju makar minimalan doprinos u borbi protiv tirana i okupacije.

Bojkot podrzavaju:

1. jevrejske grupe kao sto su - B'Tselem i Gush Shalom,
2.kanadska najmnogobrojnija protestantska crkva - United Church of Canada,
3. Univerzitet Juzna Afrika primjenjuje kulturni i akademski bojkot,
4. britanska glumica Emma Thompson je, uz brojne kolege, javno pozvala na bojkot izraelske pozorisne grupe Habima u otvorenom pismu Guardianu, kako bi sprijecili njihov nastup na Svjetski festival posvecen Sekspiru,
5. americka kompanija Olympia Food Co-op je objavila kako se u njihovim prodavnicama nece prodavati izraelski proizvodi...

...

Hvala Allahu, mnogo je slicnih primjera, ali mi se ne pisu svi. Ostavljam onima koje to zanima da malo istraze ostatak.

Vidi se da se radi o ekonomskom, kulturnom i akademskom bojkotu.

A kako ja bojkotujem? Imam listu kompanije koju sam preuzela sa

http://www.inminds.com/boycott-brands.html

Ljudi koji vode ovaj sajt imaju dokaze da kompanije na toj listi podrzavaju okupaciju Palestine i genocid nad Palestincima, a vi citajte i primjenjujte u ime Allaha ili u ime savjesti, kako ko voli.

Usput, Allah u prijevodu znaci Bog. Ovo za slucaj da nekad neko ko nije musliman procita gore navedeno.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od kenan79 » Čet Jan 10, 2013 8:11 pm

Esselamu alejkum, bas se stisalo kako tebe nema, a sad ce postati zestoko. :D

U potpunosti se slazem sa misljenjima da treba bojkotirati sve one koji direktno pomazu vojsku Izraela u ubijanju palestinaca i opcenito izraela. Ali, da bih ja to bojkotirao, ja moram, kao musliman koji ne smije da vjeruje pricama i bajkama, nego samo i jedino 100% provjerenim informacijama, moram imati dokaz za takvo nesto. Ako neka kompanija posluje u Izraelu, ne znaci da ona pomaze vojne akcije protiv palestinaca. Samo zato sto ona posluje tamo, ne znaci i da ima izbora da ide negdje drugdje da posluje, pa samim tim nema logike za takvo sto.

KOnkretno za McD, ja cu ga jesti i u Sa i u Zg recimo, jer taj isti McD radi po sistemu franšize, a to znaci da neki lokalac samo dobije dozvolu i stroga pravila po kojima MORA poslovati da bi predstavljao ime McD, za sto se McD placa jer ustupa to pravo, dok se od vecine novca finasiraju uposlenici, domaci budzet se puni i td i td. Stoga, nema tog sejha koji ce mi reci da Sarajevski McD ne treba ni gledati, a kamoli tamo jesti, samo zato sto McD ili njegov vlasnik MOZDA pomaze izrael i da ga ja u tome poslusam. KAd mi neko donese jasan dokaz postupit cu po onome sto nalazu fetve i sejhovi, a sve do tad je samo rekla-kazala i nema jasnog dokaza.

Sta mislis da nema jevreja koji su protiv akcije koju sprovodi NAtenjahu i njegova svita, a koji zive u Izraelu? vjeruj mi da ima i sad ja moram bojkotirati svakog jevreja zbog toga sto drugi dio radi to sto radi. Sto se mog licnog misljenja tice, kad Islamske lige, konferencije, Ihvanul-muslimini, sve selefije i arapske drzave odustanu od talova koje imaju sa Amerikom i Ćifutistanom, dok njihovi sejhovi, daije, ulema i ostali samo narodu prica o bojkotu, stanje se nikad, zapamti dobro, nikad nece promijeniti. Dokle god ovim zemljama vladaju kraljevi koji ce na pozlacene i posrebrene mercedese trositi milione maraka, kupuju engleske fudbalske klubove za milijarde dolara i funti, dotle se stanje nece promijeniti.

Preletio sam ovu stranicu i malo iscitavo i cini mi se da za mnoge ima puno price, ali nista konkretno, dok za druge se moze izmedju redova nesto zakljuciti, ali to nije potvrdjeno. Nidgje nisam vidio Kraft foods, posto smo krenuli od Milke, tako da cu ja i dalje jesti Milkacu i to ovu sto je prave neđe gore u Rumuniji, Madjarskoj ili tako nekako.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Ummah » Čet Jan 10, 2013 9:15 pm

Kenane, nas dvoje imamo razlicit pristup ovom pitanju. ti 'kreces u akciju' samo ukoliko si 100% siguran, a ja krenem na svaki znak jer sto je sigurno-sigurno je. :)

sta znaci biti 100% siguran? cekas da ti neko donese video snimak celnika nekih od pomenutih kompanija kako dogovaraju donacije izraelskoj vladi ili kompanijamam koje rade na rusenju palestinskih naselja i izgradnji jevrejskih?

ako cemo tom logikom, onda svi ljudi koji su pomenuti u mom prethodnom postu nemaju pravo da bojkotuju izrael niti ekonomski, niti kulturno i akademski. nigdje dokaza da je pomenuta jevrejska pozorisna grupa ikako ugrozila zivot palestinaca. ili, zasto je prethodno pomenuta americka kompanija odlucila da ne prodaje jevrejske proizvode? zar nisu nepravedni jer ima proizvodjaca koji su neutralni u tom sukobu?

e, ja sam poput njih. itekako sam svjesna jake konekcije izmedju ekonomije i politike. svijet se vrti oko novca. znaju ljudi sta rade. kad iskljucis sve iz igre, recimo fudbalske, zbog nekolicine losih igraca, onda ce oni neutralni i neduzni da se potrude da uticu na svoje kolege, ili da ih izbace i u svoje redove dovedu nove, koji ih nece kompromitovati.

mc donalds fransize...i to da pomenem. taj koji je na celu, vlasnik, jevrej, od koga se otkupljuju fransize ima zaradu, a od te zarade pomaze provodjenje terora u palestini (na listi je www.inminds.com a oni nude dokaze). moj fening nece nikada biti potrosen niti u jednom mek donaldsu, ako Bog da, sve dok se stanje palestinaca ne promijeni nabolje. pa nije to jedini restoran niti u sarajevu, niti u bilo kojem gradu na svijetu?! a, usput, nista posebno. jela ga prije desetak godina i nikad vise. nase pite i cevapi, a i turski doneri i kebapi, su daleko bolji.

ok. zaposleni su nasi ljudi. ali, kada bi vlasnik fransize u sarajevu imao gubitke iz pomenutih razloga, onda bi bio prinudjen da se okane toga, otvorio bi neki drugi restoran, ili sta drugo, i ti ljudi bi radili, opet, ali ovaj put bi imali zaradu i od onih koji razmisljaju slicno meni.

trebali bismo citati vise o ekonomskoj politici i medjunarodnim odnosima, pa cemo vidjeti jos primjera bojkota raznih zemalja i kako se i ta vrsta borbe, ukoliko je dugorocna i masovna,na kraju isplati.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Ummah » Uto Apr 02, 2013 8:46 pm

Esselamu alejkum.

ljudi, ja se maloprije 'zaljubih' u jednog covjeka. :D odoh u prodavnicu da kupim mlijeko kad tamo lik kupuje jednoj prosjakinji sve sto pozeli.

divan je, predivan. mashaAllah. nadam se da je na namazu, a ako nije molim Dragog Allaha da ga uputi na pravi put. amin. kako je lijepo vidjeti tako dobre ljude. uljepsao mi je dan.

e, jos ovo. nedavno sam otisla da kupim nesto za racunar i dok sam razgledala, prodavac i prijatelj mu nesto glasno pricaju. nisam obracala paznju, ali kad sam prisla da pitam imaju li taj neki dio od racunara, taj drugi lik me zamoli da zastanem da pita nesto. pristanem jer sam pomislila da je vezano za vjeru... kad on, poslije uvoda o tome kako je lijepo sto sam pokrivena, sto sam ovo-ono, pita imam li momka i da li bih se upoznala...

nevjerovatno. stvarno. i to iz vise razloga:

1. tako nesto mi se nije desilo ni dok sam bila u 20im
2. iznenadjena sam sto me je pitao imam li momka jer bih prije ocekivala pitanje 'koliko imate djece?'
3. imam ostre crte lica, tako da kad se uozbiljim djelujem ljutito - kako se usudio???
4. izgledao je mladje i dobro

nakon tog dogadjaja, pomisljam da je ovaj sihir, vjerovatno, oslabio... :) nema drugog objasnjenja.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Haris » Čet Apr 04, 2013 9:30 pm

Amin :)

Mani se ti ovog u kojeg si se zaljubila u prodavnici, treći dan bi mu prigovorila nešto :P Takvi smo mi, niko nam ne valja, a mi smo kao najbolji u svemu. :P

Mogli smo se ženit, udavat, nema se šta čekat :P

P.S. - Nakon ovog će se Enes obradovat ko malo dijete kad mu kupiš nešto.. :P

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Enes » Čet Apr 04, 2013 10:06 pm

:-D

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Haris » Čet Apr 04, 2013 10:09 pm

Šta sam vam rek'o :)

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od kenan79 » Čet Apr 04, 2013 10:18 pm

Haris napisao:Šta sam vam rek'o :)
Nema ga, nema, pa kad se spomene necija zenidba, on se pojavi niotkud. Hoce dzaba janjetine i kolaca :D

Odgovori