Savjeti - Samolijecenje

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Pet Jan 11, 2013 5:50 pm

salihp napisao:Hahah, selam majko stara, kako si?
Selam!

gle ti sina saliha sto se promangupisao. :P ko ti je, bre, majka stara?! to sto sam ja, ovako mlada, u najboljim godinama, odlucila da usvojim tebe, tolikog klipana, iz milosti ne znaci da cu da trpim svasta. ima da ides na prevaspitavanje, znas?
salihp napisao:Namaz u zadnjoj trećini noći i uputiti dovu Allahu je po meni najbolji metod iako ga ne primjenjujem
primjenjuj, sinak, primjenjuj. :)

Keno, brate, i dalje se 'ne nalazimo', ali nema veze. po meni je ok ta ralicitost. nismo svi isti, hvala Allahu. :D

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Haris » Pet Jan 11, 2013 6:09 pm

Salihp, nevezano za temu, samo da skrenem pažnju. Ženama nikad ne spominji godine i kilažu. Nema žene koja trpi to.
Ako već moraš da joj kažeš, reci, ti si ko rosa u podne.. :D

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Pet Jan 11, 2013 6:43 pm

Haris napisao:ti si ko rosa u podne.. :D
dobra ti ova. :D ali, nisam ni za te zaobilazne. :wink:

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od salihp » Pet Jan 11, 2013 8:49 pm

Limenko napisao:
salihp napisao:Hahah, selam majko stara, kako si?
Selam!

gle ti sina saliha sto se promangupisao. :P ko ti je, bre, majka stara?! to sto sam ja, ovako mlada, u najboljim godinama, odlucila da usvojim tebe, tolikog klipana, iz milosti ne znaci da cu da trpim svasta. ima da ides na prevaspitavanje, znas?
salihp napisao:Namaz u zadnjoj trećini noći i uputiti dovu Allahu je po meni najbolji metod iako ga ne primjenjujem
primjenjuj, sinak, primjenjuj. :)

Keno, brate, i dalje se 'ne nalazimo', ali nema veze. po meni je ok ta ralicitost. nismo svi isti, hvala Allahu. :D

Haha, izvini, nisam znao da ćeš se tol'ko primiti. Prevaspitaću se. :D
Haris napisao:Salihp, nevezano za temu, samo da skrenem pažnju. Ženama nikad ne spominji godine i kilažu. Nema žene koja trpi to.
Ako već moraš da joj kažeš, reci, ti si ko rosa u podne.. :D
Hahah, važi kralju. :D

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Pet Jan 11, 2013 9:29 pm

Stara majka se nije primila/naljutila na svog sina jedinca. samo volim da se zezam. :D

e, keno, da nastavimo gdje smo stali. znas, ja kad dajem savjete sta da se nesto prouci to je zato sto bih da vidimo, svi zajedno, koliko to pije vodu. voljela bih kada bismo skontali sta djeluje, a sta ne. ja sam pokusni kunic za san, a kasnije cu da primjenjujem i ostalo i vidim koliko je ucinkovito.

jos jednom bih da upozorim ljude da nikako ne prihvataju pomoc ni od koga ko ih pita za godinu rodjenja ili ime majke. takva osoba je sihirbaz, garant.

posto ja stalno pokusavam da dodjem do novih info, naletjela sam na netu na neke savjete i djelovali su sasvim ok. onako iz radoznalosti posaljem mejlu tom liku/'likici' i pitam kako je dosao na ideju da to djeluje, na cemu je utemeljen taj njegov savjet i usput sta bi meni posavjetovao za moj slucaj.

i...dobijem odgovor. kaze - ne mogu da ocekujem bilo kakav odgovor sve dok ne napisem svoje ime i prezime, datum rodjenja, ime majke, zanimanje (vjerovatno da skonta kakavu bi mi corbu kasnije zakuhao i debelo naplatio). naravno, skontala sam da je rijec o sihirbazi i ne pada mi na pamet da vise bilo sta pitam ili kazem. komunikacija je bila na engleskom.

ovo je samo jedan primjer kako oni vrebaju zrtve. puna su im usta euzubismila, sura ovih i onih, selam i...na kraju...pokazu svoje pravo lice.

molim Allaha da nikad ne prenesem nista pogresno i ne podstaknem ni na sta sto je pokudjeno.amin.

ali, volim da eksperimentisem, ukoliko ne vidim u tome sirk i sl. i po tome se razlikujem od kena i njegovih istomisljenika.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od kenan79 » Sub Jan 12, 2013 12:21 am

Limenko napisao:Stara majka se nije primila/naljutila na svog sina jedinca. samo volim da se zezam. :D

e, keno, da nastavimo gdje smo stali. znas, ja kad dajem savjete sta da se nesto prouci to je zato sto bih da vidimo, svi zajedno, koliko to pije vodu. voljela bih kada bismo skontali sta djeluje, a sta ne. ja sam pokusni kunic za san, a kasnije cu da primjenjujem i ostalo i vidim koliko je ucinkovito.

jos jednom bih da upozorim ljude da nikako ne prihvataju pomoc ni od koga ko ih pita za godinu rodjenja ili ime majke. takva osoba je sihirbaz, garant.

posto ja stalno pokusavam da dodjem do novih info, naletjela sam na netu na neke savjete i djelovali su sasvim ok. onako iz radoznalosti posaljem mejlu tom liku/'likici' i pitam kako je dosao na ideju da to djeluje, na cemu je utemeljen taj njegov savjet i usput sta bi meni posavjetovao za moj slucaj.

i...dobijem odgovor. kaze - ne mogu da ocekujem bilo kakav odgovor sve dok ne napisem svoje ime i prezime, datum rodjenja, ime majke, zanimanje (vjerovatno da skonta kakavu bi mi corbu kasnije zakuhao i debelo naplatio). naravno, skontala sam da je rijec o sihirbazi i ne pada mi na pamet da vise bilo sta pitam ili kazem. komunikacija je bila na engleskom.

ovo je samo jedan primjer kako oni vrebaju zrtve. puna su im usta euzubismila, sura ovih i onih, selam i...na kraju...pokazu svoje pravo lice.

molim Allaha da nikad ne prenesem nista pogresno i ne podstaknem ni na sta sto je pokudjeno.amin.

ali, volim da eksperimentisem, ukoliko ne vidim u tome sirk i sl. i po tome se razlikujem od kena i njegovih istomisljenika.
Da sad ne bude da ja nesto pametujem, ali koliko ti imas znanja da ocjenjujes je li nesto sirk ili nije. Mnogo je stvari kroz koje se sirk proteze, a da covjek toga nije ni svjestan. Nije poenta samo u sirku, treba uzeti u obzir i da te to moze odvesti u kufr, ili u veliki grijeh, a za to sve valja odgovarati. Pusti se ti eksperimentiranja neprovjerenim metodama, sestro draga, nego se drzi onoga sto treba.

Postoje konkretno propisi za istiharu namaz, a kod nas je uvrijezeno misljenje da se klanja istihara namaz i onda ti kao u snu dodje sta i kako trebas, i to je kao znak, uputa ili sta vec. Istihara namaz je potvrdjena vjerodostojnim hadisom, pa i oko toga nema dileme, ali je itekako velika dilema oko ovog sna i takve vrste ekperimentiranja. Vise o istihare namazu na ovom linku
http://www.zijadljakic.com/index.php?op ... &Itemid=44

E sad, ti klanjas namaz radi eksperimenta i potencijalnog sna a to si cula od tamo nekog, ili procitala, a nema dokaza ni za taj i slicne namaze, a kamoli dokaz da ce se nesto usniti. Kazem opet, otkud sigurnost i tolika uvjerenost da ce san biti tacan i kad je to san bio mjerilo vjerodostojnosti, osim u slucaju Poslanikaa. Otkud znas da ti dzin nece ubaciti taj san i ukazati ti na krivi put ili te samo navesti da skrenes s puta ili da barem zgrijesis? Dobro se treba paziti, a Allah s.v.t. najbolje zna.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Jan 12, 2013 1:37 pm

Esselamu alejkum.

nevjerovatno koliko smo razliciti.ja sam, za razliku od tebe, neko ko pomno prati znakove kojih je zivot pun. kad imam neku zelju, dovu, onda nakon sto je uputim ne treba mi nikakav tumac niti za snove, niti za znakove na javi, da shvatim kako dalje. greske sam pravila samo onda kad sam slusala ljude koji su mi, poput sada tebe, sasvim dobronamjerno govorili da ja ne znam, otkud mogu i da pomislim da ja znam, pa poslanik, s.a.w.s., nije tako radio, sta mislim ko sam pa ja da po svom nahodjenju nesto tumacim i radim...i tako unedogled.

mislim da mi je Gospodar svih svjetova dao jedno jaaaaaaaaako dobro sesto culo i shvatila sam da treba da se drzim toga. znam jos ponekog ko je, takodjer, svjestan ovih znakova od Gospodara svih svjetova i trudi se da ih slijedi.

sjecam se kada sam nekada davno trebala da skontam da li da zapocnem 'vezu' sa nekim. klanjam istiharu i dobijem znakove. medjutim, ljudi vjernici mi oci iskopaju tvrdeci da pojma nemam i kako je on sve u superlativu, tako da ako njega 'izgubim' bit ce to na moju veliku stetu. hvala Allahu, ne poslusam svoje dobronamjerne savjetodavaoce, vec svoj osjecaj i znakove koje sam vremenom naucila da tumacim... vrijeme je pokazalo da sam bila itekako u pravu u pogledu te osobe.

drugo - u vezi sa snovima. ni tu mi ne treba neko da me ubjedjuje kako sam nesposobna da ih tumacim. naravno da postoje oni snovi koji su id sejtana, neuzubillah, ali ako se u snu uci kur'an ili se odredjeni snovi pojavljuju iz godine u godinu, ne sumnjam u njihov znacaj i poruku. a i bez toga znam dosta dobro tumaciti svoje snove. recimo kad god sam sanjala ptice u kuci desila se svadja. sjecam se dva takva sna i odmah sutradan su uslijedile ruzne situacije. kosa i mahrama mi imaju veze sa brakom i ponudama za brak i... ima jos tih znakova. nego, nije sad sve to toliko vazno.

to sto ja biram da probam ove neke savjete na koje naletim, ne znaci da grijesim. prosto hocu da vidim djeluje li. za Boga, Miloga, pa savjetujem ucenje kur'ana! moze li ucenje kur'ana da nekom skodi? ako taj savjet, ucenje tih odredjenih sura toliko puta ne uspije da neutralizuje sihir, opet nismo na gubitku. dapace, ucimo Boziju rijec koja nam je, svakako, lijek.

rekoh li ja da meni pomaze ucenje ajetul kursijj vise puta kad osjetim dzinsko djelovanje tipa da mi se ukoci noga ili ruka, ili utrne, ili osjecaj da je nesto zaglavljeno u grlu i hoce da iskoci? rekoh. nigdje nisam procitala da postoji hadis da je u takvim situacijama potebno prouciti taj ajet, ali djeluje.

neka mene ovako. mozda, ipak, uspijem da dodjem do nekih 'znacajnih otkrica'. :) ono sto mi uspije to cu da prenesem. sto ne uspije i to cu da prenesem.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Jan 12, 2013 1:52 pm

Evo i dvije dove koje se uce kada se osjeti bol u tijelu. Djeluje, naravno, kod boli koje su izazvane dzinskim putem.

1.Staviti svoju ruku na mjesto gdje boli i reci: Bismillahi (3x), a zatim - E'uzu billahi ve kudretihi min šerri ma edžidu ve uhazir (7x). To znaci: Utjecem se Allahu i Njegovoj moci od zla kojeg osjecam i kojeg se pribojavam. (Hadis prenosi Muslim)

2. Allahume Rabben-nas ezhibil-be's ve-šfi Enteš- Šafi, la šifa'e illa šifa'uke. Šifaen la jugadiru sekamen. Znacenje: Allahu, Gospodaru ljudi, otkloni bolest, Ti jedini lijecis, a nema lijeka osim Tvoga. Izlijeci lijekom koji iza sebe ne ostavlja drugu bolest. (Hadis prenosi Buhari)

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od EdinM » Sub Jan 12, 2013 2:46 pm

Ove dvije su vjerodostojne, i sam ih koristim :)

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Jan 12, 2013 2:49 pm

EdinM napisao:Ove dvije su vjerodostojne, i sam ih koristim :)
Haj ne pricaj. :D ko bi rek'o? a muslim i buharija prenose, je li?

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od salihp » Sub Jan 12, 2013 3:00 pm

rukja koju slušam od Karamujića sadrži ove dvije dove... prepozn'o sam ih i baš se u meni prepadnu kad počne učiti ovo.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od kenan79 » Sub Jan 12, 2013 4:20 pm

Limenko napisao:Esselamu alejkum.

nevjerovatno koliko smo razliciti.ja sam, za razliku od tebe, neko ko pomno prati znakove kojih je zivot pun. kad imam neku zelju, dovu, onda nakon sto je uputim ne treba mi nikakav tumac niti za snove, niti za znakove na javi, da shvatim kako dalje. greske sam pravila samo onda kad sam slusala ljude koji su mi, poput sada tebe, sasvim dobronamjerno govorili da ja ne znam, otkud mogu i da pomislim da ja znam, pa poslanik, s.a.w.s., nije tako radio, sta mislim ko sam pa ja da po svom nahodjenju nesto tumacim i radim...i tako unedogled.

mislim da mi je Gospodar svih svjetova dao jedno jaaaaaaaaako dobro sesto culo i shvatila sam da treba da se drzim toga. znam jos ponekog ko je, takodjer, svjestan ovih znakova od Gospodara svih svjetova i trudi se da ih slijedi.

sjecam se kada sam nekada davno trebala da skontam da li da zapocnem 'vezu' sa nekim. klanjam istiharu i dobijem znakove. medjutim, ljudi vjernici mi oci iskopaju tvrdeci da pojma nemam i kako je on sve u superlativu, tako da ako njega 'izgubim' bit ce to na moju veliku stetu. hvala Allahu, ne poslusam svoje dobronamjerne savjetodavaoce, vec svoj osjecaj i znakove koje sam vremenom naucila da tumacim... vrijeme je pokazalo da sam bila itekako u pravu u pogledu te osobe.

drugo - u vezi sa snovima. ni tu mi ne treba neko da me ubjedjuje kako sam nesposobna da ih tumacim. naravno da postoje oni snovi koji su id sejtana, neuzubillah, ali ako se u snu uci kur'an ili se odredjeni snovi pojavljuju iz godine u godinu, ne sumnjam u njihov znacaj i poruku. a i bez toga znam dosta dobro tumaciti svoje snove. recimo kad god sam sanjala ptice u kuci desila se svadja. sjecam se dva takva sna i odmah sutradan su uslijedile ruzne situacije. kosa i mahrama mi imaju veze sa brakom i ponudama za brak i... ima jos tih znakova. nego, nije sad sve to toliko vazno.

to sto ja biram da probam ove neke savjete na koje naletim, ne znaci da grijesim. prosto hocu da vidim djeluje li. za Boga, Miloga, pa savjetujem ucenje kur'ana! moze li ucenje kur'ana da nekom skodi? ako taj savjet, ucenje tih odredjenih sura toliko puta ne uspije da neutralizuje sihir, opet nismo na gubitku. dapace, ucimo Boziju rijec koja nam je, svakako, lijek.

rekoh li ja da meni pomaze ucenje ajetul kursijj vise puta kad osjetim dzinsko djelovanje tipa da mi se ukoci noga ili ruka, ili utrne, ili osjecaj da je nesto zaglavljeno u grlu i hoce da iskoci? rekoh. nigdje nisam procitala da postoji hadis da je u takvim situacijama potebno prouciti taj ajet, ali djeluje.

neka mene ovako. mozda, ipak, uspijem da dodjem do nekih 'znacajnih otkrica'. :) ono sto mi uspije to cu da prenesem. sto ne uspije i to cu da prenesem.
Na tebi je da radis kako ti mislis da treba. 7 je nacina na koji sejtan napada covjeka. Nakon sirka, drugi odmah je novotarija. SEjtanu je draza novotarija nego da pocinis grijeh, jer mislis da cinis ibadet i nikad se ne pokajes za to, dok se za grijeh pokajes. Kaže Allahov Poslanik s.a.v.s.: "Svaka novotarija je zabluda, a svaka zabluda vodi u vatru..." Ako tako kaze Poslanik s.a.v.s., onda svaka novotarija, pa bilo to i ucenje Kur'ana ili namaz vodi u vatru samo zato sto je uvedeno u vjeri (mislim o nekakvim novim nacinima kao sto su kojekakvi tekijski zikrovi, hatme, tehvidi, pa cak i mukabele), konkretno u ibadetu, jer kaze Poslanik s.a.v.s.: "Ko nešto novo uvede u vjeru (ovu našu stvar), što nije od nje, to se odbija." - (Muttefekun alejhi).

Sta je šesto čulo u islamu? Dzinsko dosaptavanje ili?
Halalit ces mi, ali te nisam nazvao nesposobnom, samo pitam jesi li sigurna u te tzv znakove, snove, tmacenja istih i na osnovu cega ih tumacis? Ako ih tumacis na osnovu ibn Sirinovog tumaca snova, uzmi u obzir da je ta knjiga laž na ibn Sirina, jer je on nije pisao. O tome sam saznao tek nedavno, pa kad bi sve u njoj bilo tacno, islam too odbacuje, zbog pokvarenjaka koji su lazirali nja ibn Sirinovo ime tu knjigu. Islam nije igracka, da se ponasamo kako je nama volja. Hajmo mi malo svi eksperimentirati, pa cemo umjesto 2 rekata sabahskog farza, klanjati 3 rekata i cinit po 3 sedzde u namazu. Bolje je 3, nego dvije, jelde? Ma hajmo mi pomjeriti dzumu sa petka na nedjelju, jer moramo radi radnih obaveza, cisto radi eksperimenta, a posto je u nas nedjelja neradni dan, svi smo slobodni, pa ce nas biti vise u dzamiji i vidjet ce katolici i pravoslavci koliko smo brojni, a i mozemo se nositi sa njima, jer i njima je misa nedjeljom.

ISlam je cist od ovoga, elhamdulillah.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Jan 12, 2013 5:21 pm

Primjeri koje navodis su nidje veze. kako mozes da povezujes ono o cemu ja govorim sa salama o namazu. zna se koliko se rekata klanja i koliko sedzdi. postoje stvari koje su kristalno jasne, kao sto je namaz. ali, to koliko puta cu ja neku suru da proucim s ciljem izlijecenja od sihra nije kristalno jasno. kontas?! tu vec moze da se eksperimentise a da se ne udje u grijeh. no, qako ti to vidis pogresnim, drzi se svog stava, a mene ostavi na mom. nicim me nisi ubijedio daq grijesim.

uzmimo npr. nase rakije. svaki od njih ima poneki savjet. da li se svi ti savjeti temelje na hadisima, i uz to vjerodostojnim?! ne bih rekla. radili ljudi, pokusavali da pomognu i olaksaju na razlicite, dozvoljene, nacine i na kraju shvatili sta otprilike najbolje djeluje. i to novo, koje nema nikakvih primjesa sirka i grijeha, kombiniraju sa starim i provjerenim savjetima. za ovo saqm vec navela savjete uvazenih sejhova. sam sejh salih je kazao kako savjet o tome kako da se izlijeci neplodnost majke, odnosno neimanje djece, je onaj koji je cuo od ljudi koji su se posluzili istim i pomogao im je.

ja slusam savjete raznih ljudi. otvorena sam za prijedloge, ali ne po cijenu svega. ako namirisem nesto supheli, onda cu to i odbaciti.

poslusala sam i savjet da koristim masazer za tijelo kada osjetim trzaje u tijelu i mislim da su od njih, i da vidis rahatluka. djeluje. masiram to mjesto masazerom i glava pocne da me boli isto kao kad ucim neku od sura, felek ili nas, koje djeluju na njih. cak se desi da me nos toliko svrbi da bih ga najradije otkinula, a i to je, po meni, jos jedan znak. ima hadis o tome da se sejtan, neuzubillah, krije u nosu. kao i onaj da kola nasom krvlju. a kad ne koristim masazer, nema glavobolje i svraba nosa. u vrijeme poslanika nije bilo masazera... zar da ocekujem hadis o tome? u njegovo vrijeme nije bilo mnogocega sto sad koristimo, pa zivi se u skladu sa vjerom i sa tim novinama koje nam olaksavaju zivot.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Jan 12, 2013 5:43 pm

kenan79 napisao:Sta je šesto čulo u islamu? Dzinsko dosaptavanje ili?
Halalit ces mi, ali te nisam nazvao nesposobnom, samo pitam jesi li sigurna u te tzv znakove, snove, tmacenja istih i na osnovu cega ih tumacis?
eh, eh...umorih se, keno. sesto culo je dar od Gospodara svjetova koji neki prepoznaju i razvijaju s godinama, a neki zanemare i izgube taj dar. ja sam, iz zelje da vidim da li grijesim sto se oslanjam na to svoje culo, poslusala neke prijedloge sestri, tetki, drugarica, dobrih ljudi i...skontala da je bolje bilo da sam slusala sesto culo. nego, sad barem ne cujem njihovo zvocanje kako uvijek radim po svome, sto je nevjerovatno olaksanje. poslusala sam ih sve i, na kraju, trazim od svih da me ostave na miru.

sjecam se domskog zivota i jedne prijateljice koja samo sto je pocela da studira dobila nevjerovatnu potrebu da se sto prije uda. bila je mladja od mene i cudila sam se toj zelji, s obzirom da meni brak tada nije padao na pamet. i, cudim se ja njoj, cudi se ona meni. i kako nikad nisam imala momka, vec samo prijatelje i kolege, ona me pocne savjetovati da malo izadjem, da se nikad necu udati ukoliko sam stalno u domu, moraju momci da me vide, da me primijete...i sl. gluposti. to je meni tako glupav savjet od nekog ko je u vjeri. nekako mi taj savje, i slicni tome, govore kao da ta osoba misli da je nas Gospodar ESTAGFIRULLAH nesposoban da nas 'dovede u red', uda/ozeni itd.

sta je sa tevekulom? sta je sa tim da nama upravlja Onaj kome je dunjaluk bezvrjedniji od krila komarca/musice, ne sjecam se tacno hadisa. zar da mislim da moja dova, moje beskrajno povjerenje u Njega i moj razgovor sa Njim, nema ucinka i da mi On ne daje odgovore u meni ili u ljudima oko mene? naravno da ne mislim tako. ja vjerujem znakovima koji nailaze. iako, priznajem, sve ono sto remeti odnos sa ljudima i vodi grijehu, o cemu ne pricam, jeste rezultat vesvesa tj. sejtanskog/dzinskog dosaptavanja.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Senad » Sub Jan 12, 2013 6:50 pm

pa cemo umjesto 2 rekata sabahskog farza, klanjati 3 rekata i cinit po 3 sedzde u namazu. Bolje je 3, nego dvije, jelde? Ma hajmo mi pomjeriti dzumu sa petka na nedjelju, jer moramo radi radnih obaveza, cisto radi eksperimenta, a posto je u nas nedjelja neradni dan, svi smo slobodni, pa ce nas biti vise u dzamiji i vidjet ce katolici i pravoslavci koliko smo brojni, a i mozemo se nositi sa njima, jer i njima je misa nedjeljom.
Ovo već predstavlja opasnost i ružno je ovako komparirat u odnosu na recimo ponavljanje fatihe x puta ili nekog drugog ajeta ili dove.
"Ko nešto novo uvede u vjeru (ovu našu stvar), što nije od nje, to se odbija." - (Muttefekun alejhi).
Ovo bi se odnosilo u ovoj raspravi na gore navedeno 3 sedžde. 3 rekata itd. to bi baš bilo suludo.

Da li će neko klanjat 2 ili 12 ili 24 rekata nafile namaza i u tom namazu zamoliti Allaha s.w.t. da pokaže sihir ,da pokaže lijek itd. ne može biti novotarija.

Nije ni čudo što ummet nazaduje, ma izrazio bi se svakako ali ne dolikuje , nekakav bjes u meni proradi zbog nazadnog razumjevanja vjere, suneta, a sve nam je dato na raspolaganje samo da to konzumiramo kako dolikuje.

Propalisu oni koji sitničare i koji pretjeruju uvjeri:

Rekao je u tom kontekstu Resul a.s.: “Čuvajte se pretjerivanja u vjeri, jer uistinu ono sto je uništilo one prije vas je pretjerivanje u njoj." (Ahmed, Ibn Madzeh, Nesaij).

Pojašnjenje završetka onog koji pretjeruje kao i kobnost tog postupka, poput Poslanikovih riječi: “Propali su sitničari, to je ponovio 3 puta.“ Kaže imam Nevevij u komentaru ovog hadisa: tj. oni koji pretjeruju, ekstremi koji prelaze granice riječima i djelima (Muslim, Ahmed).

Kao i njegove riječi a.s.: “Zaista je ovaj din lahkoća i neće niko pretjerati u vjeri (tj. da dodaje na to i obavezuje sebe na ibadete koje nije u stanju učiniti), a da ga neće pobijediti, nego radite ispravno i približno i budite obradovani.“ (Buharija, Nesaija).

Odgovori