Savjeti - Samolijecenje

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Senad » Pet Jan 25, 2013 2:56 pm

amaja jedva 45 kg imam,od kad sam se poela lijeciti, skoro nista ne jedem. na to sve kod ucaca i kad slusam rukije sve povratim. ne znam dok kad ce ovo trajati, trebam li sta posebno poduzeti, u mene nisa ne osaje od hrane, em sto oni jedu em sto povracam. bojim se da cu oboljeti na zeludac

selam

Konzumirati matičnu mliječ u periodu od mjesec dana, med razmućen u vodi 1 s.k. na 2 dcl vode izvorske na svaki ezan i predspavanje , svaki dan pojesti 5-7 svježi hurmi, uz obroke jesti kisele krastavce .. Od začina koristiti slatki kuri , đumbir, kurkumu, u obroke uvesti mahunasto povrće,morske plodove,
Od voća obavezno 1-2 banane dnevno, NAR, mandarine, grožđe, suhe šljive , Dnevno popiti 2-3 litra vode . Ubrzo bi in šaa Allah počela se debljat.

Selamim te

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Pet Jan 25, 2013 4:02 pm

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Haris napisao:Limena, vrlo je bitno znati da čovjek ako želi sam sebi učiti, a poooosebno je to vezano za namaz, generalno se može reći obaveza je da čovjek ispravno uči Kur'an.
Harise, i slazem se i ne slazem. vidi kakvo je moje iskustvo sa ispravnim ucenjem kur'ana.

nazalost, predugo sam klanjala uceci sure bez tedzvidskih pravila, i ne mislim da je moj tadasnji napor uzaludan. bolje i tako nego nikako.

zatim, kada se nekom u mojoj blizini desavalo nesto strasno, u vezi sa dzinima, vjeruj, da je ta osoba najvise voljela da joj stavim ruku na celo i ucim ajetul kursiju, iako je nisam ucila po tedzvidu. to bi smirilo njene reakcije. suvisno je da dalje objasnjavam. Allah Dragi prima i takvo ucenje kur'ana, ocigledno.

naravno, ne zagovaram opciju da se ignorisu tedzvidska pravila. to se treba sto prije nauciti.

bas je zgodna prilika da sa vama podijelim jos jedno saznanje. rekla sam vam kako kad koristim masazer kojim masiram predio oko srca (jer su tu) i glavu (jer su i tu), nos me toliko svrbi da bih ga najradije otkinula. cim prekinem masazu, prestaje. ha! :) e, tako sam ja skontala da se kriju u nosu. i ne samo to. u grlu su, i u uhu. imala sam upale uha u posljednjih nekoliko godina dva puta, i nekad kao da nesto hoce da iskoci iz grla.

jednom daaaaavno sam pila curokotovo ulje i kad sam popila jednu kasiku ujutro odjednom se grlo toliko zapalilo da sam pomislila kako cu umrijeti od te vreline. pila sam vodu, jela suh hljeb, da me prodje i nista, nista dugo vremena. prezivjeh, ali bojim se ulja.

sada sam pomijesala prah curokota sa medom i skontala da mi polako rjesava jedan problem u vezi sa nosom i grlom, za kojeg je jedan specijalista otorinolaringolog kazao da se takvo nesto, nazalost, ne moze izlijeciti. i, Allah dao ova mjesavina, nad kojom je proucena rukja, umanjuje taj problem vec od prve noci. ja to uzimam pola sata pred veceru jednu i po kasiku pomijesano sa toplom vodom, i popijem. ukus je bljak, ali kad je zdravlje u pitanju... hvala Allahu, djeluje, djeluje... ORL strucnjak treba da cuje za ovo otkrice. :D

nego, htjedoh o tedzvidu, a sve nesto drugo. htjela sam reci kako sam primijetila da me nos zaboli kad god primjenjujem ona tedzvidska pravila gdje treba glas N zadrzati u nosu. zaboli me i nos, a i glava. znaci, tedzvid je bitan. ali, pocetnici u islamu, medju kojima sam i ja bila, ne mogu sve odjednom, tako da sam ja za opciju - olaksavajte, a ne otezavajte. da je meni neko tada kad sam pocinjala da praktikujem vjeru dosao sa pricom tipa - 'nista tebi od tog tvog ucenja, ako ne znas tedzvid' sumnjam da bih stigla ovdje dokle sam, a razlika je velika, i to je konstantan put.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Pet Jan 25, 2013 4:07 pm

Bure napisao:Iz mojih izkustava je najbitnije, da covjek shvati da mora sebe promjenuti i svoj odnos prema Islamu to je najbitnija stvar i najteza stvar po mom misljenju.
O, kako se slazem sa tobom! :)

sasvim si u pravu, i u tome je poenta! iskusenje dzinima nam je zbog Gospodareve neizmjerne milosti prema nama. nemarni smo. prva ja. sve nesto dunjaluk i trka oko njega. i, On nas gleda i odluci da, kad vec ne moze drugacije, da nam 'pokloni' ovaj malecki belaj kako bismo ga se cesce sjetili i priblizili mu se, i bili bolji, i... hvala Allahu, Gospodaru svjetova. neizmjerno sam mu zahvalna na ovom sihru.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Pet Jan 25, 2013 4:49 pm

Senad napisao:...uz obroke jesti kisele krastavce .. Od začina koristiti đumbir... Od voća obavezno 1-2 banane dnevno... Dnevno popiti 2-3 litra vode . Ubrzo bi in šaa Allah počela se debljat.
senade, izdvojila sam neke stvari koje koristim, ali me uplasi. znaci li to da sve ovo deblja, cak i kad izbjegavam slatko, trudim se da izbjegavam?

hajde sad, kad se vec razumijes u sve to, kazi sta da koristim a da mrsam?

trudim se da, umjesto koristenja gradskog prijevoza, hodam sto vise. urijetko mi na um padnu vjezbe, izbjegavam slatko, mada nije lako, a jedem voce i povrce. nisam ni 'mesozder'. moze pomalo, ali se nikad ne uzelim. piletini jedino. i bez hljeba ne mogu obrok da zamislim, prava balkanka.

i? sta da radim? nije da je stanje alarmantno, ali bih voljela da malo smrsam. zbog sebe. bolje se osjecam.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Senad » Pet Jan 25, 2013 6:29 pm

Limenko napisao:
Senad napisao:...uz obroke jesti kisele krastavce .. Od začina koristiti đumbir... Od voća obavezno 1-2 banane dnevno... Dnevno popiti 2-3 litra vode . Ubrzo bi in šaa Allah počela se debljat.
senade, izdvojila sam neke stvari koje koristim, ali me uplasi. znaci li to da sve ovo deblja, cak i kad izbjegavam slatko, trudim se da izbjegavam?

hajde sad, kad se vec razumijes u sve to, kazi sta da koristim a da mrsam?

trudim se da, umjesto koristenja gradskog prijevoza, hodam sto vise. urijetko mi na um padnu vjezbe, izbjegavam slatko, mada nije lako, a jedem voce i povrce. nisam ni 'mesozder'. moze pomalo, ali se nikad ne uzelim. piletini jedino. i bez hljeba ne mogu obrok da zamislim, prava balkanka.

i? sta da radim? nije da je stanje alarmantno, ali bih voljela da malo smrsam. zbog sebe. bolje se osjecam.

Jesili kontrolisala štitnu žljezdu? Ako jesi kakvo je stanje.?

Gore nabrojano popravlja funkciju žljezda sa unutrašnjim izlučivanjem, Isključuje /čisti loše materije, regeneriše organizam , dobijaju se hranjive materije za optimalnu kilažu između ostalog popravlja apetiti, jača imunitet nadomješta mikroelemente koji se gube između ostalog i zbog sihira ,

Naprotiv , nemoj gore navedeno izbjegavat to je izbalansirana izhrana koju bi treba svako da konzumira.

sestro kod tebe vjerovatno problem od sihira i može se to regulisat .

Selamim Te

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Pet Jan 25, 2013 6:55 pm

nisam kontrolisala stitnu zlijezdu. nejse. cuvat cu se... tebi hvala sto si brzo odgovorio.

sto bi bilo dobro da se emina i ja mijenjamo na koju heftu, :) pa tako opet kad 'zagusti'. obje bismo rijesile problem. mada, ta prica oko sadasnje kilaze nekima iz okruzenja izgleda pretjerivanje. ali, sto ja ceznem za vitkom linijom od prije koju godinu. cak sam mislila da sam premrsava, pa sam muku mucila da se bar malo ugojim. insan, k'o insan, nikad zadovoljan.

nego, nije vazno. ima puno bitnijih tema.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Haris » Sub Jan 26, 2013 12:09 pm

Limenka, što se tiče nosa kada se već masiraš i to, ako misliš da su u nosu, nabavi sebi onaj miris, nešto kao crni misk ne znam tačno, i miriši, to im smeta.

A vezano za učenje Kur'ana, treba pravit razliku između ispravnog izgovaranja harfova i tedžvidskih pravila. Baš sam ovakvo pitanje postavio našem hafizu koji je ured 30 godina hfz i jedan od priznatih na našim prostorima, i kaže mi, ako se i propusti pravilo nije tolika šteta (mada treba izbjegavat), a bitno je da se harfovi ne propuštaju. Pa ako si učila ajetul kursiju bez pravila, a ispravnim harfovima zbog toga se i smirivalo..
Znači bitno je ne miješati harfove jer dobija se drugo značenje..

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od kenan79 » Sub Jan 26, 2013 12:44 pm

Haris napisao:Limenka, što se tiče nosa kada se već masiraš i to, ako misliš da su u nosu, nabavi sebi onaj miris, nešto kao crni misk ne znam tačno, i miriši, to im smeta.

A vezano za učenje Kur'ana, treba pravit razliku između ispravnog izgovaranja harfova i tedžvidskih pravila. Baš sam ovakvo pitanje postavio našem hafizu koji je ured 30 godina hfz i jedan od priznatih na našim prostorima, i kaže mi, ako se i propusti pravilo nije tolika šteta (mada treba izbjegavat), a bitno je da se harfovi ne propuštaju. Pa ako si učila ajetul kursiju bez pravila, a ispravnim harfovima zbog toga se i smirivalo..
Znači bitno je ne miješati harfove jer dobija se drugo značenje..
Esselamu alejkum svima koliko vas ima.
Ja samo da se nadovezem na ovu temu tedzvida. Ne mogu da nadjem gdje, ali siguran sam da sam procitao ili odgledao na YT snimak gdje je cini mi se mr Zijad Ljakic rekao da je poznavanje ispravnog ishodista svakog harfa farz, dok je ucenje po tedzvidu (idgami, iklabi, izhari, meddovi...) sunnet. Iako recimo hfz Fadil Porca u knjigama tedzvida veli da je i to fardi-ajn, a Allah s.v.t. najbolje zna. Covjek se treba truditi, a mi mladji smo hvala Allahu s vremenom ispred nas inšaallah da to i naucimo, a ni pameti nam ne fali, dok stariji ljudi to teze usvajaju, a neki se kane godinama. Je evo mamu mutim da je sufaru naucim vec duze vrijeme. :)

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Haris » Sub Jan 26, 2013 12:54 pm

:D

Najbolje da joj objasniš značenje nekih riječi bez ispravnog izgovora harfova, npr. riječi haleka, ne dodavanje tešdida na ijjake u Fatihi i tako, pa skontat će inšaAllah. Ona misli možda dovoljan je ilmihal jer je neko tako ranije naučio, a nije joj skrenuo pažnju na to.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Jan 26, 2013 1:45 pm

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Haris napisao::D

Najbolje da joj objasniš značenje nekih riječi bez ispravnog izgovora harfova, npr. riječi haleka, ne dodavanje tešdida na ijjake u Fatihi i tako, pa skontat će inšaAllah. Ona misli možda dovoljan je ilmihal jer je neko tako ranije naučio, a nije joj skrenuo pažnju na to.
nema potrebe za objasnjavanjem. znam razliku izmedju dva H poodavno. stvoriti i obrijati su ta dva znacenja.

nego, da ja tebi objasnim nesto. bilo bi dobro da, kad se ne slazes sa nekim, ne potezes ilmihal i time arogantno upucujes na svoju 'iznadilmihalsku svjesnost i znanje', a omalovazavas one koji su poceli od ilmihala.

takvo postupanje sam vidjela vise puta i nevjerovatno mi je zasmetala ta oholost.

prvo cu reci kako sam uz ilmihal ucila u mektebu jos kao dijete i bas bih voljela da opet dodjem do onih starih ilmihala i knjige 'talimud islam' ili 'talimul islam'. bude lijepe uspomene, a ne pamtim da su stetile. naprotiv.

sve one koje vole mog Gospodara, koji je Gospodar svih svjetova, kao i Poslanika, s.a.w.s., i ja volim. i braca su mi i sestre, tako da ne bih da ulazim u kvalifikacije deda i nana, koji su imali ilmihal i skoro nista vise, i ostalih. nismo svi istog nivoa znanja, ali je na covjeku da se trudi. hvala Allahu sto nikad nisam omalovazavala napore onih koji su ucili i samo uz ilmihal, i hvala Allahu sto se ne smatram boljom od njih.

zaboravljamo kako Allah gleda nasa srca i nasa djela. Poslanik, s.a.w.s., je dosao da upotpuni moral ljudi, kako se i kaze u hadisu koji prenosi Buharija. svrha ibadeta je da smo svjesniji svog Gospodara i da manje grijesimo, sto ce reci da smo bolja bica i da bolje postupamo jedni prema drugima. Allah Dragi nam je i sam kazao, preko Poslanika, s.a.v.s., kako Njemu ne koristi ni nas ibadet, klanjanje, ucenje kur'ana i ostalo, niti mu steti nasa nepokornost. sve je to za nasu dobrobit i zastitu. ako neko, ko je pocetnik, osjeca radost u srcu zbog namaza i ucenja kur'ana, bez poznavanja tedzvida i ishodista harfova, a ta radost kasnije bude uzrokom dobrih djela, to je najbolji pokazatelj da je Njegov Gospodar prihvatio taj ibadet i da se uspjesno konektovao na izvor svjetlosti. ko si, bre, ti, ili ja, da sudimo o tome?! ko smo?! niko!!!

naravno, vremenom dolazi i do upotpunjavanja tih nedostataka, pa se uspije nauciti i pravilno izgovaranje i ostalo, kao i u mom slucaju. sve se to da nauciti...

u vrijeme kada sam ucila ajetul kursij tom nekom ko je imao napade nisam znala nista od tedzvida, niti ista o ishodistu harfova, ali je ucenje djelovalo, kao sto rekoh.

to sto neko zeli da me ubijedi kako je Er-Rahman, Er-Rahim, El-Vedud, El-Latif, nas Velicanstveni Gospodar, poput nekog strogog oca, a ne, kako je sam Poslanik, s.a.w.s., kazao, milostiviji prema nama od nasih majki prosto ne pije vodu. ja imam drugaciju predstavu o Rabu.

navest cu jedan primjer, kako bih to malo bolje objasnila. imamo, recimo, prof. nekog stranog jezika i ucenika koji zeli da nauci taj jezik. i sada ucenik nauci neku pjesmicu, ali ne akcentuje pravilno i promasi koje slovo. strog profesor bi smanjio ocjenu, iako ne bi zbog tih greski dao negativnu ocjenu jer je sadrzaj kako-tako naucen. a milostiv, dobar, profesor bi bio odusevljen naporom tog ucenika i dao mu bolju ocjenu od zasluzene, kako bi ucvrstio tu vezu medju njima, tako ga podstakavsi da uci jos vise.

nas Gospodar je neopisivo Milostiv, tako da mi ne treba niti jedan sejh, a pogotovo ne neko manjeg znanja od ucenjaka islama, da trubi o tome kako su ti nepotpuni napori jalova stvar. moje srce koje osjeca to sto osjeca kad se posveti ibadetu je glasnije od svih sejhova ovog svijeta. ono je u vlasti mog Gospodara, Koji ga ispunjava i nadahnjuje.

komentari takvog tipa me samo nasmiju. stvarno. ali, sta da se radi? nista. postupaom shodno svom znanju, mogucnostima i zelji i ljubavi koju osjecamo spram Gospodara svih svjetova.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Jan 26, 2013 2:15 pm

Haris napisao:Limenka, što se tiče nosa kada se već masiraš i to, ako misliš da su u nosu, nabavi sebi onaj miris, nešto kao crni misk ne znam tačno, i miriši, to im smeta.
poslusat cu te ovo za misk. vidjela sam na jednom mjestu bijeli misk, tako da cu se potruditi da jos sutra to kupim, inshaAllah. usput, svidjelo mi se kako mirise.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Haris » Sub Jan 26, 2013 9:02 pm

Neka halale svi ako je djelovalo da omalovažavam ilmihal. Dapače, i sam sam učio neke osnove iz ilmihala (prve sure, abdest, neke dove, uopćeno o Islamu) dok nisam otišao na veći level. A što da se lažem i govorim kako je ispravna transkripcija, kad nije. Možda djeluje grubo, ali dužnost je da iznesemo istinu pa makar nam se i ne svidjela. Može se za prvu ruku koristit, a treba se potruditi da se ide dalje čim se može.

I učenjaci su složni da se Kur'an ne smije pisat transkripcijom jer se izvrće značenje. Ili arapskim pismom, ili nikako.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Jan 26, 2013 9:56 pm

Haris napisao:Neka halale svi ako je djelovalo da omalovažavam ilmihal. Dapače, i sam sam učio neke osnove iz ilmihala (prve sure, abdest, neke dove, uopćeno o Islamu) dok nisam otišao na veći level. A što da se lažem i govorim kako je ispravna transkripcija, kad nije. Možda djeluje grubo, ali dužnost je da iznesemo istinu pa makar nam se i ne svidjela. Može se za prvu ruku koristit, a treba se potruditi da se ide dalje čim se može.

I učenjaci su složni da se Kur'an ne smije pisat transkripcijom jer se izvrće značenje. Ili arapskim pismom, ili nikako.
e, ovo mi se svidja. :) razumijem tvoj stav. ali, ja iz straha da nekom ne otezam i da ga ne odvratim od namaza, bih, ipak, savjetovala transkripciju za prvu pomoc, sve dok se ne nauce sufara i tedzvid.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Jan 26, 2013 10:03 pm

nego, ti si vec to kazao, tako da se, harise, u potpunosti slazem sa tvojim posljednjim postom.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Haris » Sub Jan 26, 2013 10:42 pm

Naravno, i ja savjetujem početnicima, a čim odskoči, čim sure zna napamet, vrijeme je da ga turiš u bubanj sufare :D

Odgovori