Imam problem... Panicim zbog nekih stvari oko abdesta

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
vedoo
Posmatrač
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Jan 31, 2013 8:39 pm

Imam problem... Panicim zbog nekih stvari oko abdesta

Post od vedoo » Uto Feb 12, 2013 4:37 pm

Sellam braco.

Vec dugo klanjam,zikrim i molim se Allahu dz.s.
Al prije nego sto abdestim mokrim naravno. pa se operem.
Kada uzmem abdest imam velike brige da ga ne prekrsim a jedna najveca od njih je da imam nagon da mokrim ponovo, npr. mokrio sam i znate ono kad nagon da mokrim i onda mi se mokri zapravo.. I nemogu klanjati jer sam citao da se nesmije "trpiti nuzda tokom namaza" ,al ovo za nagon mi je navika ,mozda mi izadje koja kap al odmah sam izgubio abdest sta da radim ??
P.s. Ovo mi se desava samo kad uzmem abdest nikad prije ili poslije namaza nemam naviku da nagonim sebe da mokrim ali ne da mi da klanjam ni jedan namaz al imam volju veliku .....

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Imam problem... Panicim zbog nekih stvari oko abdesta

Post od EdinM » Uto Feb 12, 2013 5:36 pm

We Selam. Ne znam jesi li se testirao rukjom sta vec i kako jer nisi opsirno napisao, ali dzin ti moze biti jedan od uzroka poremecaja organa za izlucivanje odnosno mokrenje, jer sam slicnih problema imao, ne bas takvih ali slicnih. Pokusaj prije samog abdesta da operes ruke ili da dotaknes vodu, ona nas podstice na mokrenje, ugl sam kontakt ili zvuk vode cini nam volju da idemo na mokrenje, ako tako ne uspije pokusaj sa kojim urinoloskim cajem da ga pijes par dana mozda imas nahladu ili sta vec. A naravno to je jedan od namazkih harama klanjati pod pritiskom nuzde, a i svakako treba biti ustrajan u namazu i cuvati sto vise abdest. Selam

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Imam problem... Panicim zbog nekih stvari oko abdesta

Post od Haris » Uto Feb 12, 2013 5:38 pm

Esselamu alejkum brate.

Da te Allah nagradi kad si svoj život usmjerio pravim putem.
Što se tiče ove situacije, moram ovako direktno napisat, da mi oproste sestre.

Ako već imaš problema sa izlaskom nečistoće, savjetujem ti da uradiš, barem ja radim tako i uspješno je, da kada obaviš nuždu, da uzmeš palome, toaletni papir ili slično, te da uzmeš, po mogućnosti lijevom rukom, polni organ de dobro stisneš tako da izađe sve što je ostalo u organu, također još poslije čučneš dok držiš tu palomu, tako da potjeraš ono što je ostalo unutra. U čučnju se skupimo pa mokraćna bešika stisne te izađe nešto ako ima, koliko se zadržalo.

Sa druge strane, opet čovjek zna ako doista ne može da dovrši mokrenje i uvijek ostaje potreba. Onaj koji je u takvom problemu, ili problemu druge nužde, ili problemu krvarenja, može se čitati o tome na internetu, spada u kategoriju sahibi uzur-a. Pročitaj više o tome i bit će ti dosta jasnije.

vedoo
Posmatrač
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Jan 31, 2013 8:39 pm

Re: Imam problem... Panicim zbog nekih stvari oko abdesta

Post od vedoo » Sre Feb 13, 2013 8:57 pm

Sellam..
Allah vas nagradio za brz odgovor.. Samo jedno pitanje .. Je li iko moze da opise npr kolika nuzda nesmije biti da nesmijemo obaviti namaz jel npr kad je bas jaka ili ako se moze opisati ??

JasminEmira
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Pet Jan 04, 2013 8:21 pm

Re: Imam problem... Panicim zbog nekih stvari oko abdesta

Post od JasminEmira » Čet Feb 14, 2013 12:01 pm

Selam
Imao sam iste probleme prilikom uzimanja abdesta to je trajalo otprilike 2 mjeseca,stim da mi je to desavalo se u pocetku.Pa sam nasao negdje da se moze klanjati neznam gdje tacno.Izvrsis nuzdu uzmes abdest i ides klanjati ako iscuri koja kap to su ti reakcije i jednog djela tjela te prilikom pregibanja izbacis to iz sebe kao sto su ti rekli.Ali budi uporan u namazu i to ce uz ALLHOVU pomoc sigurno prestati.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Imam problem... Panicim zbog nekih stvari oko abdesta

Post od Haris » Čet Feb 14, 2013 1:24 pm

Ima različitih mišljenja u pogledu veličine nužde, a kako meni rekoše učevniji, sve dok potreba ne preovladava, može se klanjat. Ako dođe do toga da više razmišljaš o nuždi nego o namazu, onda je potrebno prvo riješit nuždu.

vedoo
Posmatrač
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Jan 31, 2013 8:39 pm

Re: Imam problem... Panicim zbog nekih stvari oko abdesta

Post od vedoo » Čet Feb 14, 2013 4:18 pm

Hvala za odgovor.. Allah vas nagradio... Nego mozda nije to sto vi mislite, ja se izmokrim dobro..
Ali kada uzmem abdest ioko mi se ne mokri znate navika mi je da povlacim iz besike kroz polni organ znaci navika mi da opet tjeram se da mokrim iako mi nije do nuzde i onda mi se mokri i nemogu da klanjam...

Skoro sam imao problema sa ponavljanje rijeci naviki... Ja nezz vise sta za ovo probao sam sve rukja ucili su mi ljudi direktno,pljunuti na lijevu stranu ,uciti euzu nista ne pomaze nego mi je psihicka navika da to radim tj . da povlacim mokracu iz besike i da opet mokrim.. Je li postoji nesto sto unistava navike isto kao sto mi je bilo ponavljanje rijeci ali ono je proslo. hvalla Allahu (proslo mi je jer sam klanjao prtpostavljam al sa ovakvom navikom se zapravo nemoze klanjat ) jer mi je dosadilo klanjat sa ovakvom uzasnom navikom...........

sadaka
Mlađi član
Postovi: 187
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:37 am

Re: Imam problem... Panicim zbog nekih stvari oko abdesta

Post od sadaka » Čet Feb 14, 2013 5:38 pm

alejkum ve selam brate Vedo.

Prije nego uzimas abdest brate prouci Ajetul-kursija .InsaAllah bit ce sve u redu samo nemoj nikako prestati da kljanas .

Odgovori