Audio rukja

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Audio rukja

Post od Ummah » Ned Feb 17, 2013 9:53 pm

gorane, razmisljala sam o tvom slucaju i palo mi je na pamet nesto sto ti moze pomoci, iako, generalno, mislim da je bez osnove, o kojoj sam u prvom obracanju tebi govorila, slaba pomoc bilo od ucaca rukje ili... nejse.

htjela sam ti predloziti da kupis sebi 5 l vode, maslinovo ulje i med i svakog dana pustas ucenje kur´ana, mozda suru bekare ili neku rukju, dok su ti sastojci pored. nakon toga sve pomenuto koristi 3x dnevno, u sabahski i aksamski vakat, kao i pred spavanje. vodu nadopunjuj svakodnevno. mozete je svi u porodici piti. a maslinovo ulje i med nadopunjuj povremeno.

to ti je nesto sto mozes sam za sebe da uradis kako bi smanjio njihov utjecaj. a ako se u kuci prouci, ili pusti, sura bekare, onda sejtan ne ulazi u tu kucu tri dana, pa se potrudi bar jednom u tri dana da je pustis.

nadalje, bilo bi dobro da nemas likova u kuci. pri tome mislim na figure, slike ili fotografije zivih bica. ne smetaju fotografije u albumima, ili slike, ali nek nisu na zidovima ili policama, onako izlozene. to su stvari koje privlace stvorenja iz nama paralelnog svijeta, tako da je dobro i to da znas.

i moli se Bogu, samo Bogu, svojim rijecima, da te izlijeci, da ti pomogne. moli se posebno kada si sam, kada svi spavaju i, iako nisi musliman, pokloni mu se. zar se ne bi svako ko vjeruje u Boga poklonio svome Stvoritelju? sedzda, ili doticanje tla glavom, prilikom naklona, je najdivniji prikaz nase pokornosti i poslusnosti pred Onim koji nas je stvorio, a samim tim smo Mu i najblizi tada.

nadam se da u ovom postu nema niceg sto bi te uvrijedilo, posebno zato sto mi je namjera da budem bar malo od pomoci, i sto tebi i tvojoj porodici zelim sve najbolje.

Goran
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Sub Feb 02, 2013 11:40 pm

Re: Audio rukja

Post od Goran » Pon Feb 18, 2013 3:13 am

Postovana!
Iskreno da vam kazem, dok sam citao vasu poruku slusao sam jedan intervju od gospodina Ferida Orahovca (ucac rukje iz Podgorice) i moram da vam kazem da me je njegov smirujuci glas i izlaganje a istovremeno, vasa dobronamjernost ganula i blago rastuzila. Obzirom da se malo bavim naukom rekao bih da je to paratimija ili paramimija (ops. Forenzicka psihijatrija;prof.dr.Ratko Kovacevic), ali nije...Ja jednostavno osjetim da se u meni vode pojedine borbe. Recimo obozavao sam da slusam rukje ili sure i zaista znao sam tako lijepo da zaspim uz njih i cak i kada sam se budio iako nisam razumio ni rijec bilo mi je jako lijepo. Toliko sam bio smiren da su se svi oko mene zacudili. Nakon jednog vremena, iskreno moram da se sam nagovorim da stavim slusalice u usi i da slusam te molitve koje sam snimio na telefon. Uopste osjetim da imam jednu varku u organizmu, ali nadam se da ako Bog da da cu to prevazici.Jer ipak jaci sam ja od njih...Mene i nas je Bog stvorio prema sebi, a oni su se odmetuli i ne lice ni na koga

ProudMuslim
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Ned Feb 17, 2013 3:18 pm

Re: Audio rukja

Post od ProudMuslim » Pon Feb 18, 2013 12:35 pm

Limenko, mozes li mi molilm reci gdje mozes naci Bibliju (stari ili novi zavjet), jer me interesuje da isto procitam. Citala sam da i tamo pisa za alkohol i svinjsko meso i mnogo toga pa me interesuje, da malo vise procitam..Jer znam da mnogo nasih muslimana zna sta je grijeh pa se ne drzi, ali da i oni imaju sve to obiljezeno unutra ali drze se sasvim necega drugog..

Jer znam da postoji i mnogo tako receno vrsta Biblija, i na internetu dosta se spominje ovaj napisao po svoje Bibliju ovaj iz ove sekte svoje, pa me zanima gdje dobiti pravo originalnu verziju?

Hvala unaprejd

Goran
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Sub Feb 02, 2013 11:40 pm

Re: Audio rukja

Post od Goran » Pon Feb 18, 2013 12:43 pm

Ako dozvolite ja bih vam dao odgovor na ovo pitanje!?Najbolje je i najpouzdanije kupiti Bibliju u crkvi odnosno u dijelu koji je posebno namjenjen za prodaju crkveni stvari kao sto su svijece, ikone, razne crkvene knjige i slicno. Ne znam da li to postoji u dzamijama, ali ovo je najpouzdanije. Takodje, jedna od drugih mogucnosti je otici do poznate knjizare gdje takodje mozete da kupite ili cak fotokopirate Bibliju. E sada, isto moje pitanje je prema vama:Gdje mogu da kupim Kuran sa prevodom na nas jezik? Citao sam ga ali je bio posudjen,medjutim ja zelim da to imam u svojoj biblioteci u kuci.

ProudMuslim
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Ned Feb 17, 2013 3:18 pm

Re: Audio rukja

Post od ProudMuslim » Pon Feb 18, 2013 12:59 pm

Hvala na odgovoru..
Kuran mozes dobiti u svakoj dzamiji i ne kupuje se (bar sam ga ja tako dobila, ako je pogresno neka me neko ispravi)
Jer nam je hodza rekao u dzamiji da se ne kupuje ustvari nema cjene, nego je besplatno.

A razlicite prevode imas isto u knjizarama ali bar kako samo ja citala, najbolje ga je citati na arapskom jer se nemoze nikako prevjesti sasvim, ali ipak mislim da ti je bolje otici u dzamiju po Kuran, nego uzeti kakav prevod

Goran
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Sub Feb 02, 2013 11:40 pm

Re: Audio rukja

Post od Goran » Pon Feb 18, 2013 1:06 pm

Hvala na odgovoru.Medjutim, problem je sto ja ne znam arapski.Ipak najbolje je kako vi kazete imati nesto izvorno, pa cu ja to tako i uraditi.

ProudMuslim
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Ned Feb 17, 2013 3:18 pm

Re: Audio rukja

Post od ProudMuslim » Pon Feb 18, 2013 1:12 pm

Neznam nija arapski, tako da citajte onda na bosanski. Ali ima na internetu sufara.ba pa lekcija od pocetka sve objasnito za one koji zelu, pa i ja cu poceti insAllah.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Audio rukja

Post od Ummah » Pon Feb 18, 2013 6:04 pm

gorane, ja bih da vam poklonim kur'an. bilo bi mi zadovoljstvo. stvarno. ucinili biste mi uslugu jer bih malo dobrih djela da ugrabim prije drugih. ha? moze? ako hocete, posaljite mi privatnom porukom adresu na koju cu da posaljem. ne mora biti vasa adresa. moze biti od nekog ko ce vam poslije to proslijediti.

zaboravim da vam persiram jer sam sa ostalima na ti, tako da saram. :) sori.

proudmuslim, bibliju sam dobila na poklon od jedne nekadasnje drugarice, koja je bila krscanka. znale smo dugo da uporedjujemo price o poslanicima tako da je bilo neophodno imati jednu s obzirom da vjerujemo u iste poslanike. jedino se razilazimo kod poslanika isusa/isa, a.s., i poslanika muhameda, a.s.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Audio rukja

Post od Ummah » Pon Feb 18, 2013 6:49 pm

vratila sam se. maloprije u zurbi samo nazvrljah nesto
Goran napisao:i moram da vam kazem da me je njegov smirujuci glas i izlaganje a istovremeno, vasa dobronamjernost ganula i blago rastuzila.
gorane, lijepo je kad se ljudi prepoznaju na ovaj nacin. i ja sam preko ovog foruma osjetila nesto slicno vise puta. ima jedan hadis u kojem je nas poslanik, s.a.v.s., kazao: 'duse su kao mobilizirane vojske, slicne se spajaju, a razlicite se razdvajaju.' izgleda smo se prepoznali.
Goran napisao:paratimija ili paramimija
o ovome ne znam ama bas nista, gorane. mozete mi objasniti, pa da se nauci i ponesto sa strane, nevezano za temu dzinskog svijeta.
Goran napisao:Ja jednostavno osjetim da se u meni vode pojedine borbe.
niste jedini. svako od nas vodi neke bitke sam sa sobom. cijeli zivot je borba izmedju onoga sto je ispravno i onoga sto dusa, nas nefs, zeli. a to sto se zeli, a pogubno je po covjeka, nam servira nas zajednicki neprijatelj, koji nam zeli propast i ovog i buduceg svijeta, neuzubillah (da nas Allah sacuva).

svi mi plovimo istim brodom, gorane, i zelimo, ukoliko smo normalni i vjernici, srecu i mir u skladu sa Bozijim zakonom.

svi smo braca i sestre jer poticemo od adema i have, tako da moramo da pazimo jedni druge i zelimo jedni drugima sve najbolje.

evo neceg posebnog sto bih da podijelim sa vama, a i ostalima. u pitanju je meni najljepsi ezan. nikad nista ljepse nisam cula. kada sam ga otkrila na jutjubu, prije neku godinu, znala sam da ga slusam 'milion puta' i placem od srece i divljenja.

http://www.youtube.com/watch?v=LD9jGkPowfc

jos uvijek bih da poklonim kur'an. u pitanju je samo prijevod na bosanski, a to je sve sto vam treba sada. muslimanima, koji prakticiraju vjeru, je potreban i arapski, a vama ne. moze poklon? moze, je l' da? :)

Goran
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Sub Feb 02, 2013 11:40 pm

Limenko

Post od Goran » Pon Feb 18, 2013 9:27 pm

Naravno da bi me jako obradovalo ako biste mi poslali Kuran, to je nesto sto zaista zelim imati kod sebe.Kazite mi kako da vam se oduzim?

Goran
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Sub Feb 02, 2013 11:40 pm

Re: Audio rukja

Post od Goran » Pon Feb 18, 2013 9:48 pm

Limenko: Kada sam spomenuo PARATIMIJU I PARAMIMIJU evo ja ću ukratko ako dozvoliš. Naime radi se o kvalitativnom poremećaju afekta koji označavaju pojavu bolesnih sadžaja u emocionalnom životu osobe. U te poremećaje u oblasti emocija osim navedenih spada i DEFEKT AFEKTIVNOG ODNOSA.

PARATIMIJA predstavlja potpuno pogrešno doživljavanje afektivnih stimulusa.Naime, sve ono što kod normalnog čovjeka izaziva radost, kod bolesnika produbljuje tugu i žalost.

PARAMIMIJA je pogrešno ispoljavanje inače adekvatnih emocija. Npr.osoba se smije na sahrani drage i bliske osobe.

DEFEKT AFEKTIVNOG ODNOSA predstavlja prekid emocionalnog kontakta sa okolinom. Bolesnik nije u stanju da svoje emocije prenese na ljude iz okoline, niti okolina može kod bolesnika da izazove bilo kakve emocionalne reakcije.

Eto ukratko sam objasnio o čemu se radi bar sa aspekta forenzičke psihijatrije.Nadam se da nova saznanja neće škoditi.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Audio rukja

Post od Ummah » Pon Feb 18, 2013 9:54 pm

odlicno. :) oduzit cete mi se tako sto cete ga procitati i javiti se ukoliko treba neko objasnjenje.

vidjet cete kako se u kur'anu pominju imena koja su slicna onim u bibliji. rijec je o poslanicima, istim, ali price o njima su dosta razlicite. bit ce to interesantno putovanje i otkrivanje jednog novog svijeta, slicnog, ali u isto vrijeme razlicitog. s obzirom da ja imam bibliju, oba zavjeta, imat cemo o cemu da pricamo, ako Bog da.

kur'an sutra saljem postom, inshaAllah, a vi javite kad dobijete.

gorane, niste trebali ovako poslati adresu. ako hocete, zamolite moderatora da to ispravi. mozda cete se bolje osjecati ukoliko svoju privatnost sacuvate za sebe. mada, u drugu ruku to je hrabro jer vecina nas, tu sam prije svega ja, zeli da bude anonimna. to zato sto covjek iznosi neke licne stvari iz zelje da podjeli sa nekim ko to ne moze zloupotrijebiti, tako da bih vam, ipak, savjetovala da to izmijenite. a ja cu pozuriti da prepisem adresu.

Goran
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Sub Feb 02, 2013 11:40 pm

Re: Audio rukja

Post od Goran » Pon Feb 18, 2013 10:04 pm

Pa u principu ja sam vrlo otvorena i transparentna osoba, valjda zato sam i napisao podatke. Medjutim, nikako da shvatim da postoje i oni koji zaviruju u tuđe živote. Sada ne znam kako da se obrati i kome da izbrišu adresu:)

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Audio rukja

Post od Ummah » Pon Feb 18, 2013 10:04 pm

Goran napisao: PARATIMIJA predstavlja potpuno pogrešno doživljavanje afektivnih stimulusa.Naime, sve ono što kod normalnog čovjeka izaziva radost, kod bolesnika produbljuje tugu i žalost.

PARAMIMIJA je pogrešno ispoljavanje inače adekvatnih emocija. Npr.osoba se smije na sahrani drage i bliske osobe.

DEFEKT AFEKTIVNOG ODNOSA predstavlja prekid emocionalnog kontakta sa okolinom. Bolesnik nije u stanju da svoje emocije prenese na ljude iz okoline, niti okolina može kod bolesnika da izazove bilo kakve emocionalne reakcije.

Eto ukratko sam objasnio o čemu se radi bar sa aspekta forenzičke psihijatrije.Nadam se da nova saznanja neće škoditi.
ne da nece skoditi vec me raduje kad naucim nesto novo. hvala puno na objasnjenju.

ja sam od onih koji vjeruju kako vecinu bolesti, koje lijece psiholozi ili psihijatri, prouzrokuju dzini. iako to nije moje polje djelovanja, nekako mi je logicno.

unazad nekoliko godina se trudim da analiziram ljude koji boluju neku od dusevnih bolesti i pratim njihove reakcije na ucenje kur'ana i uopste sve sto se tice vjere.

nevjerovatno kod koliko njih sam primijetila slicne stvari - spavanje kad se slusa kur'an, cak i kad se uzme citati, iako imaju zelju da pocnu da klanjaju osjecaju tegobu i pri samom uzimanju abdesta. ujedno, uz psihicko zdravlje rusi se i fizicko...

i shvatila sam da sam, i pored velike zelje da pomognem da naprave prve korake naprijed, nemocna da promijenim bilo sta. pricam cesto uzalud. lakse im bude kad pricamo, ali nikakvih promjena konkretnih. preostaje, onda, samo da uputim dovu Gospodaru svih svjetova da im pomogne i da ih uputi.

govorim o nekoliko osoba koji imaju neke blage poremecaje, a koje licno znam.

gorane, jeste li vi psiholog/psihijatar?

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Audio rukja

Post od Ummah » Pon Feb 18, 2013 10:07 pm

sad cemo da uputimo apel nasem dobrom moderatoru, harisu, da spasava situaciju. :) moze, hari? hajde, kazi sta da se radi, ili ti sam uradi sve sto treba.

lijepo je biti otvoren, ali se treba i cuvati. na kraju krajeva sihiri nam se i dese zato sto smo previse otvoreni i vjerujemo svakom. ja sam, nadam se, svoju lekciju naucila. a bolje je bilo da nisam na svojoj kozi.

Odgovori