Savjeti - Samolijecenje

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Feb 23, 2013 1:57 pm

Esselamu alejkum.

hvala vam svima na info. :D

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Feb 23, 2013 2:44 pm

zegulja01, Allah te nagradio za upucivanje na ove stranice.amin.
cula sam i ranije za orahovca, ali ne znam zasto se nisam vise zanimala. stvarno je nepravedno zapostavljen kao ucac rukje. mozda zato sto nije u bosni...

a njegova knjiga mi se nevjerovatno svidja. bas je korisna. Allah ga nagradio i pomogao u daljem radu. amin.

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od EdinM » Ned Feb 24, 2013 9:57 pm

Ja sam koristio bobice, i mogu vam reci da sam doslovice crkao ahahha, ali korist je obilata (hvala Allahu na tome). Prije svega gasovi su nestali, nadutost stomaka, mucnine itd. Jest da je muka bila velika, ali poslije muke je i slast :) Ugl dobro dodje u svakom slucaju. Savjet za brata iznad, trudi se da ne izostavljas fardove, i polako i postpeno radi na sebi mjenjaj navike svoje iz korjena, sto vise dobra radi, sadaka, ucenje i slusanje Kurana itd. Ponekad se insan prekovise tako reci doslovno unese, pa udari po nocnim namazima, duha itd. Moj savjet je praktikovanje redovno 5x puta na dan fardove, po mogucnosti dzemat. Jer se moze desiti nedaj Boze da se zasiti insan i izgubi volju za namazom ukoliko pretjera tako reci. A najvise ispastaju pocetnici u vjeri. Nemoj me pogresno svatiti na izrazu :) Selam Alejkum

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Uto Feb 26, 2013 8:44 pm

Esselamu alejkum.

pominjala sam hidzamu i svoju namjeru da je radim mjesecno. istrazila sam, kroz razgovor sa nekim ljudima koji bolje znaju sve o hidzami, tu temu i saznala da se radi jednom u tri mjeseca, kao i to da se ne preporucuje zimi raditi.eto, nek se i to zna.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Haris » Sre Feb 27, 2013 8:02 am

Ja koliko znam da je Poslanik a.s. svaki mjesec radio, opet javit ce se neko sa detaljnijim i potvrdjenim informacijama.
Ako je to tacno, prednost dajemo Poslaniku, jer bolje zna od onih koji "znaju sve" o hidzami.

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Enes » Sre Feb 27, 2013 8:31 am

Samo po potrebi

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od EdinM » Sre Feb 27, 2013 10:33 am

I ja sam cuo da nije preporuceno je raditi zimi, bolje je kad se otopli uraditi je, a i sto brat Enes kaze radi se po potrebi...Selam

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sre Feb 27, 2013 6:57 pm

Esselamu alejkum.

poslanik, s.a.v.s., kako rece enes, je radio hidzamu po potrebi. mi, koji bismo da se oslobodimo dzina,svakako da imamo potrebu za hidzamom, ali pitam se da li je u tom slucaju previse da se radi jednom mjesecno. za svaki slucaj cu se drzati savjeta jednom u tri mjeseca, uz izbjegavanje hidzame u zimskom periodu, sve dok ne saznam da mogu cesce u slucaju sihra.

je li se nekom desavalo da voda nad kojom je ucena rukja bude bljutavog okusa? meni se desilo jednom i dodavala sam sok od limuna, kako ne bih odustala od pica. sada se to po drugi put desava. vjerujem da im smeta, pa mi stvaraju prepreku u okusu. slazete li se?

u pitanju je voda nad kojom ucim dosta dugo, uz dodavanje nove vode prije svakog ponovnog ucenja. ucila sam bila 11 dana zaredom rukju, pa jedan dan nisam mogla, pa 3 dana ucila, pa dan pauza, pa jedan dan ucila, pa dan pauza, 6 danan ucila, juce pauza i danas ponovo ucila. ucim nad vodom, dok su pored flase od maslinovog i curokotovog ulja, kao i tegla meda. kad zavrsim sa rukjom puhnem po tri puta u svaku posudu, onu sa vodom, uljem i medom. mislim da je ovako ok. prije svakog puhanja proucim euzubismilu.

curokotovo ulje pijem jednom dnevno, tokom dana, a maslinovo uz med i vodu 3 puta dnevno - sabah, aksam i pred pavanje.

na lijevoj nozi su mi se pojavile neke crvene fleke, sitne crvene tackice, na dva mjesta. pojma nemam sta ih je prouzrokovalo, ali sumnjam da su 'oni' zato sto su mi i ranije 'radili' na kozi, pa je rukja poravila to jednom. sad mazem curokotovo ulje i nakon nekoliko dana mazanja primjetila sam da je manje crveno. vjerujem da ce vremenom, uz dalju upotrebu ulja, sasvim nestati.

desava mi se vrlo cesto da kad okrenem glavu u desnu stranu prilikom predaje selama na namazu da udahnem svom snagom dok izgovaram - esselamu alejkum ve rahmetullah. ne mogu na to da uticem. samo od sebe podje. to isto se desi i kad ucim kur'an tj. citam na bosanskom. postoje neki ajeti kod kojih isto tako duboko udahnem...odlucila sam da ubuduce biljezim kod kojih ajeta uzdahnem jer sigurno na njih djeluju vise nego neki drugi, pa valja znati. isto se desavalo i dok sam gledala seriju o omeru r.a.

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Enes » Sre Feb 27, 2013 8:21 pm

Voda moze biti neukusna, kao da je puna blata, da smrdi i slicno i to je reakcija dzina na nauceno vodu.Pojava plavih fleka, crvenih bubuljica po tijelu, svrbez, su pozitivne reakcije i posljedica su ciscenja sihra iz tijela i unistavanja onog sto su dzini ispleli po tijelu.

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od EdinM » Ned Mar 03, 2013 10:16 pm

Brate Enese da se nadovezem na ovo tvoje za svrabez. U mene po tijelu cesto imaju neke fleke kao da je isusena koza i dosta, dosta, dosta me svrbi koza. Iako mazem s raznim kremama ali nema bas nekog efekta. Takodjer imam neka 3 tako reci oziljka, fleke nekakve ama pokusao sam ih mazati sa vise od 3-4-5 razlicitih krema, ali isto nema rezultata i svrbe me takodjer. Je li to nesto od dobrih znakova ili sta vec. Nekako mi je laknulo kad si pomenuo ciscenje sihra, mada meni ucac rukje nije rekao da je kod mene sihr ili sta vec. Samo mi je pomenuo da su dugo kod mene prisutni...Selam

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Ned Mar 03, 2013 10:52 pm

Esselamu alejkum.

edine, nisam enes, ali...hocu ti nesto predloziti. probaj da mazes te fleke curokotovim uljem. ja imam slicne probleme sa kozom. za mazanje koze koristim maslinovo i curokotovo ulje. posto je curokotovo dosta skuplje, ono mi sluzi samo za mala podrucja.

pominjala sam dvije crvene fleke na lijevoj nozi. one su precnika nekih 5 cm, a u stvari predstavljaju skup veoma sitnih crvenih tackica. primijetila sam da se povlace, blijede i smanjuju se krugovi kako sam taj dio pocela da mazem curokotovim uljem 2 ili 3 puta dnevno.

sto se svraba tice desi se da me nenormalno svrbi celo. tad koristim maslinovo ulje. njime mazem lice, vrat noge, ruke, ledja, prsa i stomak pred spavanje, a celo kad god svrbi.

nad oba ulja sam proucila rukju i pijem ih - curokotovo 1 kasiku dnevno preko dana, negdje oko podne, 15ak minuta prije nego sta pojedem. maslinovo po kasiku na sabahu, u aksamski vakat i pred spavanje.

znam da neke stvari ponavljam. znam. i sebi sam dosadna kad moram nesto da napisem milioniti put, ali...nejse.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Pon Mar 04, 2013 12:31 am



sejh muhammed muhtar es-senkiti o nocnom namazu. odlicno je. da ga Allah nagradi.amin.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Pon Mar 04, 2013 8:12 pm



voda je ziva, pamti i reaguje. kao sto vidite, itekako ima smisla nase ucenje kur'ana nad vodom, maslinovim i medom.

e, a jos kad uzmemo u obzir da kao muslimani uvijek izgovaramo bismillah prije nego popijemo i pojedemo nesto. :) milina. imamo dove i prije i poslije jela, hvala Allahu, Gospodaru svih svjetova. hvala Allahu.

sve je tako logicno i tako dobro. jedno veliko bravo za emota. zelim mu uputu, sto prije. amin.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Pet Mar 08, 2013 11:29 pm

Esselamu alejkum.

nekoliko korisnih savjeta iz knjige 'preventivna zastita i lijecenje kur'anom i sunnetom', autora muhameda abdulaziza.

Lijecenje tjeskobe u prsima

prouciti sljedece ajete na maslinovo ulje u koje se doda prah lotosovog lista:

1. el-fatiha
2. el-bekare, 255
3. el-ihlas
4. el-felek
5. en-nas
6. el-inshirah
7. el-en'am, 125
8. ez-zumer, 22

Lijecenje sejtanskog dosaptavanja

ispisati kur'anske ajete safranom i na taste piti u trajanju od sedam dana, takodjer prouciti na vodu i piti, i na maslinovo ulje i time masirati celo i grudi.

1. fatiha
2. el-bekare, 255
3. el-ihlas
4. el-felek
5. en-nas
6. ali-imran, 1-6
7. ali-imran, 190-200
8. en-nisa, 87
9. el-en'am, 102
10. el-en'am, 106
11. el-e'araf, 158
12. et-tevbe, 129
13. junus, 90
14. er-r'ad, 30
15. taha, 8
16. taha, 14
17. taha, 98
18. el-enbija, 25
19. el-enbija, 87
20. el-mu'minun, 116
21. en-neml, 9
22. en-neml, 26

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Mar 09, 2013 2:20 pm

KUR’ANSKI AJETI, LIJEK ZA BOLESTI

Prenosi se od šejh ibn Kasima el-Kuširija da je njegovog oca zadesila i zahvatila
opaka i nemilosrdna bolest. Očajavao sam zbog toga, kaže šejh ibn Kasim El-Kuširij te sam osjetio potrebu da se lično aktiviram na tom polju kako bih pokušao olakšati i ublažiti bolove svoga oca koji je ležao prikovan za postelju. Jedne večeri usnih, kaže šejh, Božijeg Poslanika kojemu se potužih i izložih mu stanje svoga oca, našta mi on u snu reče: "Šta je s kur’anskim ajetima za lijek, jesi li zaboravio na njih. Nakon što sam ustao, razmislio sam o ovome i primijenio kur’anske ajete za lijek u borbi protiv bolesti za šest stanja o kojima Allah dž.š. kaže:

“Allah dž.š. će grudi vjernika izliječiti i iz srca njihovih brigu odstraniti”.
(Et – Tevbe 14-15)

“O ljudi, već vam je stigla poruka od Gospodara vašeg i lijek za vaša srca i uputstvo i milost vjernicima”.
(Junus 57)

“Iz utroba pčela izvlači piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju”.
(En – Nahl 69)

“Mi objavljujemo u Kur’anu ono što je lijek i milost vjernicima”
(El – Isra', 82)

“Reci: 'On je vjernicima uputstvo i lijek'."
( Fussilet, 44)

Navodi šejh ibn Kasim el – Kuširij da je ove ajete zapisao u list papira kojeg je nakon toga potopio u vodi koju je davao da pije svome ocu, a on je Allahovom voljom nakon tog eksperimenta potpuno ozdravio i iscijelio, povraćajući mu se tom prilikom izgubljena snaga i živahnost, postajući potpuno vedar, raspoložen i čio.

Prenosi se od Avf ibn Malika: "Mi smo dok smo bili u džahilijetu upotrebljavali
rukje pa smo upitali Božijeg Poslanika šta on misli o njima”. On im reče: "Predstavite mi sastav vaših rukji. Kada ih je saslušao dodade: "Možete ih primjenjivati bez ikakve zamjerke, jer u njima nema širka. One su utemeljene na šeriatu.

Takođe je i primjena vode u kojoj se uče kur’anski ajeti dozvoljena u ovu svrhu, dakle u svrhu liječenja, a u ovo se možemo uvjeriti iz (TEFSIRA ibn KESIRA, istr.148, FETHUL BARI, XXI, str. 366, TEFSIR od KURTUBIJA, i str. 439 – 440, članak šejha ABDULAZIZA ibn BAZA u listu EL- MUSLIMUN br. IX od 6. IV 85. str. 16).

preneseno iz knjige 'izlijeci se rukjom kur'ana i sunneta', autor je ferid orahovac.

Odgovori