Ezan i pas

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Ezan i pas

Post od EdinM » Uto Mar 12, 2013 10:27 am

Selam braco i sestre. Evo jedna interesantna tema o kojoj ja bas i ne znam mnogo, ali sam je otvorio s ciljem da vidim koliko nas zna ista na tu temu. Naime dobavio sam sebi psa prije par mjeseci, i jutros bas dok sam ustajao na sabah namaz cuo sam da taj pas zavija doslovno prilikom ezana, mada nisam imao prilike da ga prije cujem da to radi, kod npr nekih drugih namaza. Isto tako za to se vezuje masa nekih drugih prica, da to ne valja sto pas radi, da oni mogu vidjeti dzinne/sejtane, da se oni mole Bogu dok zavijaju itd. Da li neko od vas zna nesto zanimljivo na ovu temu pa da prozborimo koju i usput nase znanje aBd uvecamo. Selam

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Ezan i pas

Post od Enes » Uto Mar 12, 2013 12:07 pm

A.selam, kroz hadise je preneseno da sejtan kada cuje ezan bjezi do mejsta gdje se ne cuje.Da pas i magarac vide sejtana pa se moze povezati da iz tog razloga zavijaju, ali ne svi psi, znam da njemacki ovcar nema tu naviku tj ne laje kada se cuje ezan.

Treba da znas da je pas tj njega pljuvacka necista i da sam sebe njeguje tj lize dlaku pa je sav necist i da nakon sto se igras sa njim, ruke moras i sve ono sto je dodirnio dobro oprati.
Najbolje ti je da imas posebnu odjecu u kojoj ces ga pustati i igrati se.

IzMahale
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Sub Feb 16, 2013 1:09 pm

Re: Ezan i pas

Post od IzMahale » Uto Mar 12, 2013 2:57 pm

EdinM napisao:Selam braco i sestre. Evo jedna interesantna tema o kojoj ja bas i ne znam mnogo, ali sam je otvorio s ciljem da vidim koliko nas zna ista na tu temu. Naime dobavio sam sebi psa prije par mjeseci, i jutros bas dok sam ustajao na sabah namaz cuo sam da taj pas zavija doslovno prilikom ezana, mada nisam imao prilike da ga prije cujem da to radi, kod npr nekih drugih namaza. Isto tako za to se vezuje masa nekih drugih prica, da to ne valja sto pas radi, da oni mogu vidjeti dzinne/sejtane, da se oni mole Bogu dok zavijaju itd. Da li neko od vas zna nesto zanimljivo na ovu temu pa da prozborimo koju i usput nase znanje aBd uvecamo. Selam
Od Ebu Hurejre, r.a., prenosi se da je Allahov Poslanik kazao: ''Ko bude posjedovao psa, to mu umanjuje svakim danom njegova djela za jedan kirat (u drugim hadisima kirat je pojašnjen da je to kao brdo Uhud) osim psa koji čuva usjeve ili stoku.'' (Buharija i Muslim)

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Ezan i pas

Post od EdinM » Uto Mar 12, 2013 5:39 pm

Ne vjerujem da cu biti umanjen za to, jer psa imam prvenstveno radi cuvanja imanja, ali Allah zna najbolje, jer je velik broj kriminala, a cuva kucu, i ostale stvari koje su na dohvat ruke lopovima. A opet iz druge ruke koliko znam da se prema psu covjek moze okoristiti odnosno osevapiti a isto tako moze ogrijesiti. Zena zavrsi u dzehenemu zbog macke. Pasa uredno odrzavam i pustam, na zapadu je praksa da se psi kastriraju ali to nikad ne bih uradio i znam da je to grijeh uraditi uskratiti mu njegove potrebe za razvijanjem rase. Ima dosta stvari koje se vezuje za pse a u okviru je vjere, zato sam i otvorio temu da razmjenimo misljenja. Selam

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Ezan i pas

Post od EdinM » Uto Mar 12, 2013 5:45 pm

Evo nadjoh jos nesto korisno....

Poslanik a.s. kaže: „Neka je Allahovo prokletstvo na one koji zlostavljaju životinje.“ (Buhari i Muslim) U drugom hadisu Poslanik a.s. kaže: “Žena koja zatvori mačku, pa ugine od gladi, bit će kažnjena Džehenemom.“ Ili kako stoji u drugoj predaji: „Žena će biti bačena u vatru ako sveže mačku, a ne bude je hranila, niti pustila da se hrani zemaljskim gmizavcima.“ (Buhari i Muslim)
Ukoliko osoba, i pored svega pomenutog, smatra da držanje kućnih ljubimaca neće negativno uticati na ispunjavanje njenih obaveza, koje ima prema domu, ukućanima, djeci, školi, poslu i sl., da će biti u stanju da vodi punu brigu o njima bez ugrožavanja njihovih prava, zašta će odgovarati na Sudnjem danu, onda u svom životnom okruženju može imati i neku od životinja koje su muslimanu dozvoljene.

Koliko znam psa je zabranje drzati u kuci, a nigdje se ne spominje da ga je zabranjeno drzati napolju u adekvatnim uslovima, a i da ispunjavaju se sve obaveze prema njemu, npr da nije gladan, zedan, da se pusta redovno itd...

IzMahale
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Sub Feb 16, 2013 1:09 pm

Re: Ezan i pas

Post od IzMahale » Uto Mar 12, 2013 6:48 pm

nisam rekla da ces biti umanjen za dobra djela, samo sam navela hadis koji se tice drzanja pasa, da se vidi da ipak nije pohvalno drzati ga bez razloga, a svako ce sa sobom rascistiti da li mu je razlog opravdan ili ne, ja ne sudim ljudima

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Ezan i pas

Post od EdinM » Sre Mar 13, 2013 12:05 am

Ma znam opet i to sto kazes stoji, ne pokusavam omalovazavati tvoj post nedaj Boze. Mada mislim da je i bolje skloniti neku lutalicu npr i redovito je hraniti a ujedno moze biti od koristi i radi cuvanja imanja a i moze se osevapiti na neki nacin. U tome svemu je naj bitniji postupak prema toj zivotinji...

IzMahale
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Sub Feb 16, 2013 1:09 pm

Re: Ezan i pas

Post od IzMahale » Sre Mar 13, 2013 7:01 am

kada su propisi u pitanju, nemamo mi sta tu puno misliti, islam nije 'ja mislim', nego ' ja cujem i pokoravam se'. Navela sam hadis, koji je vjerodostojan, a na tebi da odlucis, jer ce svako za sebe odgovarati, svakako, pripremi odgovor Gospodaru kada budes pitan... naravno, stvarno ti dobronamjerno savjetujem da opet preispitas sebe dal je opravdano drzati psa radi cuvanje kuce od lopova, pogotovo u eri raznoraznih alarmnih sistema, a i pojave da brojne kuce i sa psom cuvarom budu provaljene jer su psi prethodno bili omamljeni i uspavani. O ovim posljednjim primjerima imas bas puno na netu. Ovim sam zavrsila svoj doprinos temi, a molim Allaha da doneses odluku kojom je On zadovoljan. esselamu alejkum

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Ezan i pas

Post od Haris » Sre Mar 13, 2013 9:23 am

Poredaj prioritete u životu prema vjeri.. Sigurno imaš stvari koje je preče ispuniti nego razmišljati o psu..

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Ezan i pas

Post od EdinM » Sre Mar 13, 2013 9:51 am

Svaki post gledam pocuno i da izvucem korist iz njega naravno i svakako veliko hvala na zalaganju, trudu i pomoci. Harise svakako da su poredani onako kako bi trebali biti, naravno glupo bi bilo vrsiti odstupanja od vjere zbog psa sto je za mene nezamislivo, ali i oni su ziva bica koja je Allah dao na ovaj svijet i zasluzuju svakako (ko moze sukladno propisu i vremenu) pruziti tom psu dom,zastitu i hranu.

JasminEmira
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Pet Jan 04, 2013 8:21 pm

Re: Ezan i pas

Post od JasminEmira » Pet Mar 15, 2013 6:18 pm

selam
zar nama po islamu nije zabranjeno drzati pse osim za koristenje lova.
A i u lov trebamo ici po potrebama,a danas malo ko zivi od lova.

samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Re: Ezan i pas

Post od samko » Ned Mar 31, 2013 11:06 pm

iz mahale,zaista nisam nigdje nasao u hadisima ili u ajetima da je zabranjeno drzati psa ili pokudjeno.Kazes da je taj hadis vjerodostojan.Zamolio bih te gdje nadje taj hadis?U knjizi Sahihul-Buhari?Koji dio knjige Sahihul-Buhari?Pas se moze drzati kod kuce al svezan,ne u kuci.Pas se drzi za cuvanje kuce itd...

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Ezan i pas

Post od kenan79 » Pon Apr 01, 2013 9:25 am

samko napisao:iz mahale,zaista nisam nigdje nasao u hadisima ili u ajetima da je zabranjeno drzati psa ili pokudjeno.Kazes da je taj hadis vjerodostojan.Zamolio bih te gdje nadje taj hadis?U knjizi Sahihul-Buhari?Koji dio knjige Sahihul-Buhari?Pas se moze drzati kod kuce al svezan,ne u kuci.Pas se drzi za cuvanje kuce itd...
Ti si se brate ufatio pasceta k'o pjan plota.

Prenosi Ebu Talha, radijallahu anhu, u hadisu kojeg bilježe Buharija i Muslim u svojim Sahihima da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Meleci ne ulaze u kuću u kojoj ima pas i slika".

Kazao je Allahov Poslanik: “Ko bude posjedovao psa, osim psa za čuvanje stoke, usjeva i lova, umanjuje svaki dan njegove sevape za dva kirata.” (Buharija i Muslim, od Ebu Hurejre, r.a.). U drugim hadisima, koje su također zabilježili Buharija i Muslim, “kirat” je upoređen sa velikim brdom, a u nekim predajama sa brdom Uhud, koje je izuzetno veliko.

Dakle, prema ovom gore boldiranom, pas se moze i smije drzati iskljucivo u ova tri slucaja. Vec duze vrijeme idem na predavanja mr Fahreta Kadrica na temu kupoprodaja gdje nam je detaljno pojasnio pitanja vezana za cuvanje, kupovanje, prodaju psima. Kupovanje psa, osim u gore navedenim slucajevima je haram, novac od prodaje psa je haram imetak, a cuvanje psa osim u gore navedenim situacijama je haram po idzmau uleme. Stoga, nema nikakve dileme da je cuvanje psa u bilo kojem drugom slucaju osim gore tri navedena haram. Izuzetak od ovoga jeste, kako ulema govori i navodi, izuzetna potreba, kao pas vodic za slijepce, pas koji sluzi za granicne sluzbe i policiju u otkrivanju narkotickih sredstava i sl. Dakle, nema to daj mi hadis, gdje si to nasao, ne vjerujem ti. Tu se vidi da rade osjecaji, a mu'minu mora da radi MOZAK i da se drzi sunneta i Kur'ana, a ne da se vodi osjecajima.

Ne bih sad da spominjem detalje oko necistoce psa, to ima na minber.ba podosta objasnjeno, pa bujrum procitaj.
http://minber.ba/index.php?option=com_c ... &Itemid=59

Esselamu alejkum

samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Re: Ezan i pas

Post od samko » Pon Apr 01, 2013 9:47 am

kenane znam da je haram drzati psa u kuci i kipove,vjerujem sta Allahov poslanik s.a.w.s kaze.Htjeo sam vjerodostojan hadis,et dobio sam ga,hvala ti.ja drzim psa zbog cuvanja kuce,imetka i stoke.Ne diram ga jer je necist.Procitat cu na linku sve.Sellam

Odgovori