Pomoc u vezi zapisa

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Jan 03, 2006 2:08 pm

Nepovezana dova koja nema temelja u islamu,eto znacenja hamajlije.Ta je hamajlija preca vatri nego tvojoj dragoj osobi.Spali je tako ces se otarasiti negativne moci te hamajlije,a ujedno pomocices svojoj dragoj osobi.

Mucalo_17
Mlađi član
Postovi: 50
Pridružio se: Uto Sep 20, 2005 8:54 pm

Post od Mucalo_17 » Uto Jan 03, 2006 6:53 pm

koliko ja znam. sihir se pravi.. tako sto sure dove pises naopako, ili neizmjenicno.. :oops:

el-fatiha
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Sre Nov 09, 2005 2:16 am

Post od el-fatiha » Uto Jan 03, 2006 11:51 pm

esselamu alejkum,

To sto si nasla u tasni drage osobe nije nikakav zapis vec Nur dova.
Kod nasih ljudi je rasprostranjeno misljenje da Nur dova moze pomoci a u stvari je to praznovjerje.
Neka mi dragi Allah oprostiali i ja sam to prije nosila jer nisam bila dovoljno upucena.
To je neko izmislio (po mom misljenju) da Nur dova je kao zamjena za Kuran,
pa samim tim ko je to izmislio bio je na pogresnom putu.
Vidim na slici da ima i objasnjenje za sta je sve "dobro"nositi je uza se.
Jos se sjecam da izmedju ostalog pise nesto kao da su sva drveca olovke a sva mora tinta nebi mogli ispisati vrijednost Nur dove.

Sve su to izmisljotine.
Tebi nemoze nista naskoditi ali ni tvojoj dragoj osobi pomoci nosanje takvog nevrjednog parceta papira.

esselamu alejkum

EMIRgr
Moderator
Postovi: 307
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 11:24 am
Lokacija: U.S.A. Michigan Grand Rapids
Kontakt:

Post od EMIRgr » Sre Jan 04, 2006 3:50 am

Pitanje: Molimo vas da nam nešto kažete o Nur-dovi. ( Odgovara Sukrija Ramic)
Odgovor: Na ovo pitanje sam detaljno odgovorio u časopisu “Hilal” br. 8, januar 1997. Imajući u vidu da je do tog broja mnogim našim čitaocima nemoguće doći, a da mi, možda najviše pitanja dolazi upravo na tu temu, prenosim vam pomenuti odgovor u cijelosti.
Kada sam prije nekoliko godina vidio “Nur-dovu” i pročitao njenu svrhu i značaj (tj. njene “fadilete”) i čuo za još neka slična pisma (kao što je pismo sejjide Zejneb u kojem se kaže da svako do koga to pismo dođe mora da ga umnoži u trinaest primjeraka i to podijeli kako bi bio sretan, a ukoliko to ne uradi biće nesretan), zatim neke specijalne namaze koji ne postoje u šerijatu itd, shvatio sam, još bolje, vrijednosti znanja i Allahovih, dž.š., riječi: “... A Allaha se boje od robova Njegovih učeni...” (Kur‘an, XXXV:28).
Porijeklo Nur-dove je meni nepoznato. Kako je ona nastala i ko ju je napisao mi možemo samo pretpostavljati. Ono što osjećam je da takve novotarije (naročito tako podle novotarije) mogu biti pripremljene od strane vrlo lukavih neprijatelja islama koji iz iskustva znaju da je nemoguće muslimana odvratiti od vjere time što ćeš na islam navaljati drvlje i kamenje, dakle, govoriti loše protiv islama, ali ga možeš vrlo lahko odvratiti ako mu pogrešno tumačiš islam i u ime islama ubacuješ u vjeru ono što s islamom nema nikakve veze, pa čak i ako se to dijametralno suprostavlja učenju islama, kao što je Nur-dova.
U nekim slučajevima novotarije budu uvode nesvjesni muslimani koji žele da urade dobro djelo i koji imaju lijepu namjeru. Primjer za to, imamo knjigu u kojoj je za svaku suru napisano za što treba da se uči. Mada u hadisu nalazimo samo nekoliko sura za koje su spomenute prilike u kojima ih je lijepo učiti, pisac spomenute knjige je za sve ostale sure izmislio “fadilete”, s najljepšom željom da podstakne muslimane da uče Kur‘an.
Što se Nur-dove tiče, postoji i jedna i druga mogućnost. No, bez obzira ko je dovu napisao, njena “svrha i značaj” nose izuzetno opasne poruke koje mogu čovjeka izvesti iz islama i zbog toga smo dužni na to da upozorimo muslimane i da im objasnimo da ta dova nema temelja u islamu i da ju je haram propagirati i u nju vjerovati.
Naime, kada se pogledaju “svrhe i značaj” Nur-dove, jasno je svakom ko poznaje islam i njegove propise da je Nur dova izmišljena i pripisana Poslaniku, s.a.v.s, te da se njena “svrha i značaj” suprostavljaju islamskim učenjima.
Dokaz da Nur-dova nema osnove u islamu i da je suprotna islamskom učenju nude sljedeće činjenice:
1- U “svrsi i značaju” ove dove piše da je ona uzeta iz “starog kitaba sa strane 255 pisanog na staro-turskom jeziku”.
Svaki iole učen musliman zna da mi svoju vjeru ne uzimamo iz tako neprovjerenih izvora kao što su “stari kitabi” pa makar bili pisani, ne na staro-turskom, nego čak i na arapskom jeziku, jer u tim starim kitabima, čiji autori nisu provjereni i učeni mu‘mini, mogao je pisati šta ko hoće i lagati i izmišljati šta ko hoće. Mi muslimani islam uzimamo iz potpuno sigurnih izvora: Kur‘ana i ispravnih (sahih) hadisa Poslanikovih, s.a.v.s.
Nur-dova ne nalazi se u Kur‘anu niti u Alejhisselamovim hadisima, pa je prema tome izmišljena i pripisana Poslaniku, s.a.v.s. To je laž na Poslanika, s.a.v.s, a laganje na njega je veliki grijeh.
2- U “svrsi i značaju” dove piše”: “Ko ovu dovu prouči pušući u vodu, pa tu vodu pije biće zejrek i pametan”.
To je izmišljotina, jer pamet čovjeku daje samo Allah, dž.š, a kome On to ne da, taj je ne može ni imati. Normalno je da jedna izmišljena dova u tome ne može pomoći bez Allahove, dž.š. dozvole, pa kako se onda može ovako kategorički tvrditi da će onaj ko tako uradi postati pametniji. Koliko su postali pametniji oni koji su to probali mogu se i sami uvjeriti.
3- U “svrsi i značaju” te dove piše: “Ko ovu dovu nosi uza se, njemu Allahovim emerom ne škodi nikakav narod, oružje, pa ni vjetar, voda i ostale sile čovjekove kao što su sihiri i sl.”
Da je to puka laž i da se to suprostavlja Allahovim, dž.š, zakonima koje je on uspostavio na nebesima i Zemlji treba da je jasno svakom muslimanu. Kada takvu zaštitu čovjeku ne obećava Kur‘an, Allahova, dž.š, riječ, kako to može da obeća dova za koju se ne zna ni ko ju je izmislio i pripisao Poslaniku, s.a.v.s.
Nadalje, kada bi Nur-dova pružala takvu zaštitu, dovoljno bi bilo podijeliti je ljudima i oni bi zavladali svijetom. Znam da su mnoga naša braća u Bosni izginula mada su sa sobom imali ovu dovu, pa su se čak, na osnovu toga, na paljanskoj televiziji ismijavali nama muslimanima.
Muslimanima treba da bude uzor Poslanik, s.a.v.s, i njegovi ashabi. Jeste li ikad čuli da je Poslanik, s.a.v.s, kada bi postrojio svoje ashabe pred bitku, dijelio im napisanu Nur-dovu i govorio im ono što u Nur-dovi piše?!! Je li historija islama zabilježila da je neko od ashaba nosio Nur-dovu? Tako nešto nije zabilježeno u historiji islama.
Uostalom, ko tvrdi da na ovu dovu neće metak, neka to pokuša i praktično na sebi dokazati. Ja nisam čuo da je to nekom uspjelo.
4- U “svrsi i značaju” ove dove piše o nekakvom namazu koji treba klanjati u pola noći itd., zatim proučiti ovu dovu i čovjek će u snu vidjeti gdje mu je ukradena stvar.
Poslanik, s.a.v.s, nas takvome namazu nije naučio, a on je naš uzor i mi vjeru od njega učimo. Ukoliko se desi da neko, pomoću Nur-dove nešto i pronađe, to ne znači da je Nur-dova ispravna, jer kad čovjek radi novotarije (bid‘ate) (kao što je pomenuti namaz sa Nur-dovom) njega potpomaže šejtan. Prema tome, njegov san je od šejtana, a ne od Allaha, dž.š.
5- U “svrsi i značaju” ove dove dalje piše da ko je uči ili nosi uza se za njega sedamdeset hiljada meleka u Meki i Medini tespih čine i sevape mu poklanjaju.
To je takođe neosnovana tvrdanja koja nema podlogu u šerijatu, s obzirom da Nur-dova nije od Alejhisselama, pa prema tome on tako nešto za nju nije ni rekao.
6- Čini mi se da su najopasnije šesta i sedma stavka “svrhe i značaja”. Naime u šestoj se kaže da ako se ova dova napiše i stavi mejjitu na prsa, Allah će ga osloboditi ispita meleka Munkera i Nekira u kaburu i svaki od meleka će mu reći da se ne boji i da su oni njegovo društvo do Kijametskog dana. Dalje se kaže da će od Allaha doći glas: “O moj Munkeru i Nekiru, taj mejjit je upio Nur dovu pa je stavio na prsa, stoga nemojte ga azab činiti, niti ga ispitivati.”
Opasnost leži u činjenici što se iz toga razumije da je dovoljno čovjeku da sebi obezbijedi Nur-dovu da mu stave na grudi u kaburu i on je spasen kaburskog ispita i kaburskog azaba. Po ovome, čovjek može biti najveći ćafir, može ubijati, zinaluk činiti, piti i sve ostale velike grijehe raditi i da mu opet bude sve oprošteno samo zbog lista papira koji mu se stavi na prsa u kaburu. Oni, koji svjesno ili nesvjesno šire i dijele Nur-dovu, oni kao da govore ljudima da ne moraju vjerovati, klanjati, postiti, dakle, ne moraju biti muslimani. Važno je samo da sebi obezbijede Nur-dovu i nema problema...
7- U zadnjoj stavci “svrhe i značaja” kaže se da ko ovu dovu nosi i uči, Allah će mu želje ispuniti, a na kijametskom danu će ga dočekati sedamdeset hiljada meleka tako da će se svijet čuditi kome se tolika počast daje. Uz to grijesi će mu biti oprošteni i Allah će mu upisati umjesto grijeha sevape.
Ta zadnja “vrijednost” najveća je laž na Allahovu, dž.š, vjeru dini-islam, i podli poziv ljudima da ostave islam i prihvate se Nur-dove. U tom pozivu kao da se kaže: “O ljudi, šta će vam Kur‘an i sunnet, kad imate nešto vrednije, a to je Nur-dova koju kada nosite i učite želje će vam se ispuniti, a grijesi biti zamijenjeni sevapima. Radite grijehe, i to što više, jer će vam ti grijesi biti zamijenjeni sevapima. Prema tome, što više grijeha budete radili, više ćete sevapa imati na Kijametskom danu.”
Poštovana braćo i sestre, Nur-dova je podvala muslimanima, bilo da se to svjesno ili nesvjesno radi. Ona se kosi sa svim principima islama, laže na Allaha, dž.š, i Njegova Poslanika, s.a.v.s, i poziva u kufr i činjenje grijeha.
Znam da mnogi muslimani nisu svjesni tog njenog značenja, nisu svjesni onoga čemu ona poziva i oni su prevareni te nesvjesno šire Nur-dovu među svijetom, misleći da tako rade jedno dobro djelo.
Koristim se prilikom da poručim muslimanima i muslimankama da je obaveza svih nas da se držimo Kur‘ana i sunnneta i da sve ono što nema osnova u šerijatu odbacimo kao novotariju koja nema mjesta u našoj čistoj vjeri. Što se same Nur-dove tiče, nju je haram dijeliti i propagirati, a onaj ko to svjesno radi, neka zna da on poziva u kufr, da nas Allah dž.š. toga sačuva. Oni muslimani koji to nisu znali, pa su vjerovali u Nur-dovu i njome se bavili, njima će Allah, dž.š, oprostiti ako se iskreno pokaju, jer Allah, dž.š, prima iskrena pokajanja.
Svakom muslimanu i muslimanki dužnost je da upozore svoju braću i sestre na veliku opasnost Nur-dove i njoj sličnih poziva kojima se pokušava izvesti muslimane iz vjere, a da oni to ni ne osjete.
Molim Allaha, dž.š, da nam pomogne da povećamo naše znanje iz islama, kako bismo mogli razotkriti i izbjeći mnogobrojne zamke na koje nailaze sljedbenici Allahove, dž.š, vjere. Amin!

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sre Jan 04, 2006 7:43 am

Es-Selamu Alejkum

Evo da postiram jedan hadis uvezi zapisa:

Ebu Davud spominje predaju od Zejnebe, žene Abdullaha ibn Mesuda, koja je rekla: "Abdullah je vidio na mom vratu konac i rekao: "Šta je ovo?" "To je lančić na kome je zapis.", odgovorila sam. Zatim ga je on otkinuo, rekavši: "O porodico Abdullahova, vi ste oslobođeni od širka. Čuo sam Allahovog Poslanika, a.s., da kaže: "Zaista su zapisi, hamajlije i talismani širk."

Ima dosta textova na stranici u vezi zapisa, a ja mislim da je vec bilo postavljeno pitanje i u vezi nur-dove, procitaj malo vise.


Ja sam procitao nesto iz tog sto si skenirala, primjetio sam da ima stamparskih gresaka (jel to namjerno ili ne, Allah najbolje zna), list je poderan, i nemoze se sve citat, neke rijeci nisu jasne. A u ostalom dova nema temelja u islamu.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sre Jan 04, 2006 10:50 am

Naravno da ima utjecaj na svakoga pa i na nemuslimane, dodavanje nesto u vjeri je striktno zabranjeno u islamu.
Poslanik Muhammed je pecat Allahovih poslanika, neka je mir nad svim poslanicima. Zadnja objava je Kur'an, poslata je svima ne samo muslimanima. Dunjaluk je stvoren za sve ljude.Tako su i dzinni i ljudi stvoreni od Allaha.
Mi kao muslimani strahujemo vise od Allaha jer on je stvoritelj dok su dzini i ljudi samo stvorenja, sve je prolazno osim Allaha dz.s.On je vjecan od Njega pomoc i Milost trazimo.
Bez Allahove volje ni dzinni ni ljudi nam nemogu nista. Zbog toga mi se za svaku stvar obracamo Allahu Svemoguceg.
Tako da to nama muslimanima moze bit samo iskusenje i opomena, sto nam ucvrscuje vjerovanje u Allaha dz.s. i daje nam hrabrost i pouzdanje.
Jedini lijek protiv sihra je Allahova moc, Ako se uzdajemo u Allaha on ce nam pomoci, a ako se predajemo sejtanu on ce nam odmoci. Na nama je da odlucimo na koga da se uzdamo. Ovo su samo zivotna iskusenja, Nedo Allah onosvjeska patnja.

Kod Allaha jedina je vjera Islam, Ko se drzi Allahovog uzeta on je spasen, nemogu mu ni dzinni ni ljudi nista, jedino ga mogu iskusati
Preporucujem ti da upoznas islam da procitas Kur'an na sledecoj stranici http://islam.dzemat.org/modules.php?nam ... es&secid=2 , a posebno da procitas poglavlje 19. Maryam -- Merjema (tj Maria), Majka Allahovog poslanika Isa (tj Isus) neka je mir nad njima , uzor svih muslimana, Allah dz s. joj je dao posebno poglavlje u Kur'anu
http://islam.dzemat.org/modules.php?nam ... &artid=109

U koliko imas bilo koje pitanje vezano za ovu temu ili opcenito o islamu,
izvoli pitaj bilo na privat ili u forumu.
Ovdje ima brace i sestara
koji ce rado odgvoriti
na tvoja pitanja.

Ljepi pozdrav


Evo i jedan odlomak iz sure Merjeme


16. I spomeni u Knjizi Merjemu: kada se od ukućana svojih na istočnu stranu povukla

17. i jedan zastor da se od njih zakloni uzela, Mi smo k njoj meleka Džibrila poslali i on joj se prikazao u liku savršeno stvorena muškarca.

18. "Utječem se Milostivom od tebe, ako se Njega bojiš!" - uzviknu ona.

19. "A ja sam upravo izaslanik Gospodara tvoga" - reče on - "da ti poklonim dječaka čista!"

20. "Kako će imati dječaka" - reče ona - "kad me nijedan muškarac dodirnuo nije, a ja nisam nevaljalica!"

21. "To je tako!” - reče on. "Gospodar tvoj je rekao: ’To je Meni lahko’, i zato da ga učinimo znamenjem ljudima i znakom milosti Naše. Tako je unaprijed određeno!"

22. I ona zanese i bremenita se skloni daleko negdje.

23. I porođajni bolovi prisiliše je da dođe da stabla jedne palme. "Kamo sreće a sam ranije umrla i da sam potpuno u zaborav pala!" - uzviknu ona.

24. I melek je, koji je bio niže nje, zovnu: "Ne žalosti se, Gospodar tvoj je dao da niže tebe potok poteče.

25. Zatresi palmino stablo, posuće po tebi datule svježe,

26. pa jedi i pij i budi vesela! A ako vidiš čovjeka kakva, ti reci: "Ja sam se zavjetovala Milostivom da ću šutjeti, i danas ni s kim neću govoriti."

AnidaH
pisem pomalo
Postovi: 27
Pridružio se: Sre Okt 01, 2008 9:01 am
Lokacija: Tuzla

Re: Pomoc u vezi zapisa

Post od AnidaH » Sub Okt 04, 2008 7:38 am

Selam alejkum svima na forumu!

Prije nego što zatražim savjet zamolila bih da moj post ne bude u svrhu diskusije i raznih polemika već u svrhu rasvjetljavanja i tumačenja jedine istine. Radi se o nečemu, za mene ozbiljnom, pa vas molim da mi odgovorite...
Naime, od rahmetli djeda sam stekla naviku da skupljam i čitam islamsku literaturu. Djed mi je, još kao maloj djevojčici, nabavio prije svega Kur'an a potom i ilmihale različitih stupnjeva...Kasnije sam i posuđivala literaturu od drugih ljudi a najčešće kupovala i sama sebi. Uglavnom, spoznala sam, između ostalog, da je dobro dakle da se Allahu upućuju (koliko god smo u mogućnosti) i određene dove. Tako sam sebi jednom prilikom kupila i malu zbirku dova (unutra ima oko 70-tak dova sa prelijepim značenjima,)... To djelo se zove "Zbirka izabranih dova (iz Kur'ana i hadisa) a autor je H. Mehmed Handžić. Praktikujem najmanje jednom sedmično uzeti abdest (u ovu svrhu mislim) i poslije jacije proučiti sve dove iz te knjige. To sam radila i usljed briga i usred spokoja i osjećala sam zaista da mi život poslije učenja tih dova život krene nabolje ili da mi se nafaka produži. Zato bi prije svega zamolila nekoga ko ima u posjedu ili je došao u kontakt s ovim djelom da mi kaže koliko je ova zbirka dova ispravna...A razlog je sljedeći...
Jednom sam prilikom kod istog prodavača kupila i malu knjižicu sa nur-dovom. Ta je knjižica dugo stojala u regalu zajedno sa mojim ostalim knjigama, dakle nikada je nisam nosila uza se kao nekakvu hamajliju i zaštitu (moja je zaštita godinama da proučim ono što je propisano prilikom izlaska iz kuće,ulaska u kupatilo i sl.). Međutim, jednom sam se prilikom našla u bezizlaznoj situaciji i pored učenja dova iz pomenute zbirke proučila sam i nur dovu. Ovdje čitam postove kako ta dova zapravo nije ispravna. Sad me onda zanima šta da uradim s ovom malom knjižicom pa bi molila nekoga da me posavjetuje. Osim toga, ukoliko ta dova nije ispravna a ja sam je jednom prilikom proučila, postoji li neka druga konkretna dova za pokajanje zbog toga ili je dovoljno da proučim Sejjidul-istigfar sa nijetom da mi dragi Allah oprosti učenje te neispravne (nur) dove?

Hvala Allahu što me uputio na ovaj forum a vama koji mi pomognete da rješim ovu dilemu želim da vas Allah nagradi najboljim iz svog obilja!

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Pomoc u vezi zapisa

Post od Senad » Sub Okt 04, 2008 10:49 am

Senad napisao:Esselamu alejkum


Ukucaj u prozoru za pretraživanje/Search- NUR DOVA

dobit ćeš listing pitanja i odgovora na tu temu na ovom forumu, da se ne ponavlja pisanje.



Esselamu alejkum

AnidaH
pisem pomalo
Postovi: 27
Pridružio se: Sre Okt 01, 2008 9:01 am
Lokacija: Tuzla

Re: Pomoc u vezi zapisa

Post od AnidaH » Pon Okt 06, 2008 11:56 am

Senad napisao:
Senad napisao:Esselamu alejkum


Ukucaj u prozoru za pretraživanje/Search- NUR DOVA

dobit ćeš listing pitanja i odgovora na tu temu na ovom forumu, da se ne ponavlja pisanje.



Esselamu alejkum
We alejkumu selam Senade! Pročitala sam i u suštini shvatila da nur dova nema temelja u islamu iz razloga što su određene riječi napisane pogrešno i sl. tako da sam ovu knjižicu pocijepala i baciću je u smeće onda. Skoro sam palila hamajliju koju mi je onaj "hodža" napisao pa sam se bila previše uznemirila a i mislim da nema potrebe ovo paliti jer Allah zna da je nikad nisam koristila ko hamajliju. Nadam se da dobro postupam! :? Tebi hvala na savjetima.

Odgovori