Lakiranje noktiju i abdest

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

almahm
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Uto Feb 25, 2014 5:41 pm

Lakiranje noktiju i abdest

Post od almahm » Pet Mar 14, 2014 1:18 pm

Selam

Da li se abdest prima na nalakirane nokte i ofarbanu kosu

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od kenan79 » Pet Mar 14, 2014 2:50 pm

almahm napisao:Selam

Da li se abdest prima na nalakirane nokte i ofarbanu kosu
Ne vazi ti abdest, ako ga uzimas preko lakiranih noktiju. A sto se tice kose, nema smetnje.

almahm
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Uto Feb 25, 2014 5:41 pm

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od almahm » Pet Mar 14, 2014 6:38 pm

Hvala puno

ProudMuslim
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Ned Feb 17, 2013 3:18 pm

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od ProudMuslim » Sub Mar 15, 2014 3:05 pm

Koliko ja znam je za farbu za kosu bitno, da je takav sastoj da moze voda doci do kose. Ja se ne farbam, tako da o tim farbama neznam, ali sigurno ti mogu ostale sestre vise savjetovati ili da na googlu pogledas malo koje su takozvane halal boje za kosu i koje se ne priporucuju.

almahm
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Uto Feb 25, 2014 5:41 pm

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od almahm » Pon Mar 17, 2014 11:40 am

Razlicita su misljenja oko farbanja kose i lakiranja noktiju na jednom mjestu sam procitala da ako se uzme abdest prije lakiranja noktiju da takav abdest vrijedi dok se lak ne skine a sto se tice farbe da ona smeta

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od Haris » Uto Mar 18, 2014 1:37 pm

Može se uzet abdest pa lakirat, a kasnije kad hoćeš ponovo abdestit, mora se skinut lak. Ne isplati se to, danas 5 puta lakirat, bacat pare niušta :D

almahm
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Uto Feb 25, 2014 5:41 pm

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od almahm » Sre Mar 19, 2014 12:10 pm

sigurno da se ne isplati nokti ce ostati nenalakirani :)

ProudMuslim
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Ned Feb 17, 2013 3:18 pm

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od ProudMuslim » Čet Mar 20, 2014 5:58 am

Prije sam imala svaki dan drugu boju noktiju, skoro pa 100 razlicitih lakova.. Od kako sam pocela klanjati Elhamdulillah, nisam nalakirala nokte ni jednom,niti mi treba niti zelim vise. To je tako suvise na odnosu na druge stvari. Prije sam govorila pa kako bez, pa tezko.. sve se moze kad Allah swt olaksa..zar je vrjedno da se nam ne primi namaz, ili da nemozemo uzeti abdest zbog jednog laka?

Stvarno sam imala ogromno sminke, lakova.. uzivala u tome svemu, lakiranju sminkanju sebe drugih itd.. ali sve to je nebitno. Vidim dosta sestara kako traze neke olaksice ili neke stvari kako bi ipak to uradile, kako bi to upakovale da bi bilo ljepse, da se moze.. Jednostavno zaboravi na to, nije vrjedno kosto je Haris rekao ni para a ni vremena da min pet puta na dan skidas i ponovo lakiras :)

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od Haris » Čet Mar 20, 2014 12:19 pm

Ako ti je već tolika želja, imaš sedmicu bonusa mjesečno kad ne klanjaš pa iskoristi tad :D A opet se čovjek vraća na to, da li je to uljepšavanje ako se izlazi vani, i sl. :)

djevojka
pisem pomalo
Postovi: 40
Pridružio se: Čet Nov 07, 2013 1:03 pm

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od djevojka » Čet Mar 20, 2014 8:54 pm

Ja ne bih preporucila lakiranje noktiju uopce, pa cak ni u vrijeme "bonus sedmice" (kako to Haris kaze, da ga Allah nagradi, cesto se nasmijem od srca kad procitam njegove kometare)...
Naime, sva "hemija" koja se nanosi na kosu, kozu, nokte tj. farbe, puderi, lakovi i slicno imaju neke lose supstance koje ulaze u nasu krv... Zato to treba svesti na minimum.. :D

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od Haris » Pet Mar 21, 2014 10:27 am


almahm
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Uto Feb 25, 2014 5:41 pm

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od almahm » Pet Mar 21, 2014 2:22 pm

Selam svima

Nije mi bas tolika zelja za lakiranjem noktiju samo me interesovalo da li to smeta posto postoje razlicita misljenja oko toga.

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od EdinM » Ned Mar 23, 2014 10:14 pm

Ne smeta to uopste, ali po mom misljenju jedna pristojna djevojka/zena u islamu ne bi trebala to raditi po kodeksu morala i etike, jer znamo vec ko lakira nokte. S tim aktom ne vjerujem da ce nesto vise se uljepsati ili postici. Pametnije je gledati pa lijep hidzab kupiti :)

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od Enes » Uto Mar 25, 2014 10:28 pm

“Halal” (vodopropusni) lakovi za nokte

Koliko puta ste željele nalakirati nokte, ali niste mogle zbog upitne valjanosti abdesta s takvim noktima? Koliko puta Vam je bio crnjak nalakirati ih u danima u kojima ne možete klanjati jer ste s lakom na noktima imale osjećaj kao da nosite ogromni transparent s natpisom HAJZ? Ako je odgovor na makar jedno od ovih pitanja pozitivan broj, nastavite čitati…

Još iz mekteba znamo da je valjanost abdesta upitna ukoliko se on uzima s nalakiranim noktima, iz prostog razloga što je potrebno da voda dopire do svih dijelova tijela koje je farz oprati. U najmanju ruku, “ulema se razilazi” po ovom pitanju i preporučuje se izbjegavanje takvog abdesta. Neke od vas su kompromis vjerovatno pronašle u kani, koja propušta vodu. Sviđalo Vam se ili ne kako izgleda na noktima, općepoznato je da je abdest s kanom na noktima ispravan upravo zbog vodopropusnosti. No, postoji li drugo rješenje?

Inglot i Tuesday in Love

Poljska makeup kompanija Inglot je otišla korak dalje i tržištu predstavila vodopropusni lak na nokte pod nazivom Inglot O2M nail enamel. Tvrde da zaista propušta vodu.

Ubrzo nakon što se proizvod našao u prodaji, sestre širom svijeta su napravile vlastite eksperimente u vezi s ovim i došle do različitih rezultata. Zašto su neki eksperimenti uspjeli, a neki ne? Pod kakvim uslovima ovaj lak za nokte zaista propušta vodu? Pitanja je mnogo, a sumnja u vodopropusnost ovog laka je itekako prisutna. Za utjehu svakako možete posjetiti njihovu web stranicu Inglot cosmetics, preletjeti web shopove – i utješiti se cijenama. 25 KM i više za lak za nokte je ipak malo previše, zar ne?

No, nije sve tako sivo. Dok Inglotov lak za nokte ne prođe “rigorozne” testove sestara i dok ne otvore predstavništvo u BiH, pronašli smo alternativu. Naime, kanadska kompanija Tuesday in Love se pojavila sa svojom verzijom vodopropusnog laka za nokte. Zapravo, oni proizvode samo to: water permeable nail polishes. Sudeći po eksperimentima koje su sestre uradile i za ovaj lak za nokte, on zaista propušta vodu!

Super vijest je da imaju web shop na svojoj stranici, te da su nešto povoljniji od Inglota (oko 20 KM je cijena jednog laka za nokte). Potrebno je samo da imate otvoren paypal račun. I novac koji ste unaprijed prežalile, naravno. Možete naručiti i 2 laka odjednom u “Discount Doubles” odjeljku i tako dobiti određeni popust. Ukoliko se odlučite za narudžbu, svakako imajte na umu i troškove poštarine.

Prije nego ga nanesete na nokte s namjerom da uzimate abdest preko njega, svakako preporučujemo da uradite vlastiti test, sličan testovima koje su uradile druge sestre. Vjerujemo da će mnoge od vas obradovati ovi noviteti. Istina, pitanje je koliko novca ste spremne izdvojiti za nešto poput laka za nokte. Stvar je, dakle, individualne prirode. Mi se nadamo da će i drugi proizvođači prepoznati potencijal muslimanskog tržišta, te da će se uskoro iznaći povoljnija i nama dostupnija rješenja.

Za kraj, pročitajte odgovor fetva-i-emina dr. Enesa Ljevakovića na naše pitanje o ovome.

Pitanje: Esselamu alejkum! Poznato je da je valjanost abdesta preko nalakiranih noktiju upitna zbog nemogucnosti dopiranja vode do nokta. Medjutim, pojavili su se proizvodjaci koji tvrde da su uspjeli proizvesti vodopropusni lak za nokte. Vodopropusnost su dokazali svojim eksperimentima (koje je jednostavno napraviti i kod kuce). Video zapisi eksperimenata su objavljeni na internetu – sudeci po njima, voda zaista prolazi kroz sloj laka. Da li je abdest s takvim lakom na noktima ispravan?

Odgovor: Esselamu alejkum! Nije nam poznato o kakvom laku je riječ, tj. da li je zaista vodopropustan. U svakom slučaju, ukoliko voda dopire do tijela, abdest će biti ispravan.

divithana.com

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Lakiranje noktiju i abdest

Post od kenan79 » Ned Mar 30, 2014 4:54 pm

Ako je lak na noktima, nema sanse da propusta vodu, dakle, Enes ef. je u pravu "Ukoliko voda dopire do tijela", sto u ovom slucaju to nije i ne moze biti ni teorijski ni prakticno.

Odgovori