Vrste Zikra

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
din786
Mlađi član
Postovi: 70
Pridružio se: Sub Jan 07, 2006 8:05 am

Vrste Zikra

Post od din786 » Sub Mar 03, 2007 4:10 am

Zikr je raznovrstan. Oni koji ga čine prolaze kroz njegove vrtove i razonode se u njegovim hladovima. Oni udišu džennetske mirise, a duše im osjećaju ukus blagodati u Džennetu.

Od toga je:
Prvo: Učenje Kur'ana. To je najbolji zikr. U prvom razlogu Allahove ljubavi su spomenute pojedinosti o učenju Kur'ana.

Drugo: Tesbih (Subhanallah), tahmid (El-hamdu lillahi), tehlil (La ilahe illellah), tekbir (Allahu ekber) i istigfar (Estagfirullah).
Tesbih dolazi od riječi sebh, a to u termonologiji znači: “brzi prelazak”. Kaže sse: “jesbehu sibahaten” (pliva, plovi). To može činiti u vodi ili zraku. Uzvišeni kaže: “A sve u kosmosu plovi...” (Jasin, 40) Tesbih kao ibadet znači izražavanje Allahove čistote. On u osnovi označava: Brzi prolazak u ibadetu Allahu, dž.š,. Onaj koji slavi Allaha, svojim govorom i njegovim opetovanjem, brzo uranja u Allahov ibadet poput vještog plivača.
Ili je tesbih od riječi سَبََحَ (sebeha) što znači udaljiti se ili uzvisiti se. Ovim se želi postpeno udaljavanje koje je u značenju uzdizanja. Riječi „Subhanallah“, stoga, označavaju Allahovu uzvišenost i lišenost od svih manjkavosti.

Tesbih može biti govorom, djelom ili oboma zajedno. Zato je namaz nazvan tesbihom kao u riječima Uzvišenog: „Da nije bio jedan od onih koji Allah hvale, sigurno bi ostao u utrobi njenoj do Dana kad će svi biti oživljeni.“ (Es-Saffat, 143-144) Ibn Džerir et-Taberi kaže: „ Tj. da nije bio od onih koji su obavljali namaz Allahu.“
Tahmid dolazi od riječi „hamd“ koja označava hvalu za blagodati. Tahmid je ima uže značenje od medžda (slave), a općenitiji je šukra (zahvale). Slava se izražava za neke osobine proizvoljnosti ili podređivanja. Npr. Čovjek biva slavan zbog lijepog izgleda i ponašanja. Hamd (hvala) je isključivo vezan za osobine u kojima se ističe namjera i odabir. Šukr (zahvala) se isključivo spominje naspram blagodati i ljepote, a hamd je izraz reputacije za vrijednost onoga koji se hvali. U Kur'anu i Sunnetu se često tesbih veže za hamd – hvalu. To je, Allah najbolje zna, zato što tesbih označava negaciju manjkvaosti i nedostataka, a tahmid je potvrda vrijednosti. Možemo navesti Allahove riječi koje aludiraju na ovo tumačenje kada govori o melekima: „A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo.“ (El-Bekare, 30)

Spominje se da meleki grade kosmos svojim tesbihom koji je vezan za zahvalu iz uvjerenja i prakticiranja (I kako Tebi dolikuje, štujemo.).

Tehlil je izgovaranje „La ilahe illelallah“. Riječi tevhida su najbolje riječi koje su stvorenja ikad izgovarala. Poslanik, s.a.v.s., kaže: „Najbolje što sam ja rekao i poslanici prije mene: La ilahe illellah vahdehu la šerike leh, lehul-mulku velehul-hamdi ve huve ala kulli šej'in kadir. (Nema drugog boga osim Allaha Koji nema sudruga i Koji je Jedan. Njemu pripada vlast i hvala i on je sve kadar učiniti.) “

Tekbir su riječi „Allahu ekber“ (Allah je najveći). Njime se potvrđuje Njegov epitet apsolutne veličine. Od Njegovih Lijepih imena su: El-Kebir (Veliki) i El-Mutekebbir (nad svime Uzvišen Svojom veličinom).

Rezime svega rečenog je: Onaj koji Allaha spominje više, Allah će ga i više voljeti, jer on voli Allaha. Ljubav prema Allahu je najveća. „Allahov spomen je najveća poslušnost! – A Allah zna šta radite.“ (El-Ankebut, 45) Nema sumnje da sve što donosi ljubav Uzvišenog Gospodara, ujedno robu donosi ljubav u Najvišem društvu. Meleki vole onoga koga Allah zavoli približavajući se tako Allahu i odazivajući se Njegovojk naredbi. Allahov Poslanik, s.a.v.s., kaže: „Kada Allah zavoli roba, pozove Džibrila: „Allah je zavolio tog i tog, pa ga i ti zavoli!“ i Džibril ga zavoli. Džibril, onda, pozove stanovnike nebesa: „Allah je zavolio tog i tog, pa ga i vi volite!“, i oni ga zavole. Zatim postane privržen srcima ljudi.“

Ljubav meleka prema onima koji spominju Allaha daje im povoda da kruže horizontima tražeći mjesta Allahovog spomena koja zastiru svoim krilima.

Allahov Poslanik, s.a.v.s., kaže: „Neće ljudi sjesti spominjući Allaha, azze ve dželle, a da ih neće okružiti meleki, prekriti ih milost, spustiti se na njih smirenost i da ih Allah neće spomenuti kod onih koji su kod Njega.“

Ovi su najčasniji meleki. To im je i njihova zadaća i krajnji cilj. Tragaju za mjestima na kojima se spominje Allah, tamo se spuštaju i sjedaju. Ovo je veoma veliko značenje za onoga ko ga istinski želi osjetiti i koji je uvjeren u predaje koje o tome govore. Allahov Poslanik, s.a.v.s., kaže: „Allah, Tebareke ve te'ala, ima odabrane meleke koji stalno putuju i tragaju za mjestima na kojima se spominje Njegovo ime. Kada nađu mjesto zikra, sa njima sjednu i okruže jedni druge svojim krilima. Tako napune prostor između njih i dunjalučkog neba. Kada se (ljudi) raziđu, oni se podugnu i upute ka Nebu. Allah, azze ve dželle, ih upita, a On najbolje zna sve o njima: „Odakle dolazite?“ Oni odgovore: „Dolazimo od Tvojih robova na Zemlji. Oni te slave, veličaju, govore da nema dugoh boga osim Tebe, hvale Te i mole Te.“ On upita: „Šta me mole?“ Oni odgovoraju: „ Mole te za Džennet!“ On kaže: „A jesu li vidjelii Džennet?“ Oni odgovaraju: „Ne, tako nam Tebe Gospodaru!“ „Kako bi tek bilo da su vidjeli Moj Džennet?“ Meleki kažu: „Oni se Tebi i utječu.“ On upita: „ A od čega Mi se utječu?“ Oni odgovaraju: „Od Tvoje vatre, Gospodaru!“ On upita: „ A jesu li vijdeli Moju vatru?“ Oni kažu: „Ne!“ „ A kako bi tek bilo da su vijdeli Moju vatru?“ Meleki kažu: „Oni od Tebe i oprosta traže!“ A on rekne: „Ja sam im već oprostio. Dao sam im ono za što Me mole i dao sam im utočište od onoga od čega se utječu.„ Oni kažu tada: „ Gospodaru, između njih je taj i taj rob koji mnogo griješi, pa je naišao i sjeo među njih.“ Allah odgovara: „I Njemu sam oporstio, jer su oni ljudi čiji sagovornici i drugovi neće biti nesretni!“ WWW.MINHADZ.COM

borba
Posmatrač
Postovi: 7
Pridružio se: Ned Dec 31, 2006 5:11 pm
Lokacija: Sjedinjene Drzave

DzezakaAllah Hajr

Post od borba » Čet Mar 15, 2007 9:24 am

ESSELAMU ALEJKUM ve RAHMETULLAHI ve BEREKATUHU,

NEKA JE VJECNA HVALA I SLAVA ALLAHU, SWA, GOSPODARU SVEGA STO POSTOJI I NEKA JE MILOST NA MUHAMEDA SAVS I NJEGOVU PORODICU I SLJEDBENIKE. - Amin

Neka te Allah nagradi najljepsim Dzennetom na Ahiretu, a i svakim dobrom na Dunjaluku, grijesi da ti budu oprani i Selam da ti bude upucen na Sudnjem Danu. - Amin.

Dragi Dinu, tako je lijepo procitati nesto ovako "motivirajuce". Koliko god trazim barem neke odgovore na svoje muke na ovom forumu, citajuci iskustva i misljenja, toliko su neke stvari ponekad i pre-depresivne, zbunjujuce, ili kontradiktorne,pa nekad se covjek (necu reci osjeca gore), ali ponekad bas nista bolje. Tvoji postovi su "osvjezenje", Allah najbolje zna, kad vec pokusavamo spoznati pravi lijek ja mislim da postovi ovakvog tipa dodju bas kao casa svjeze limunade za umornog, ili topla pileca supica za bolesnog. Vracaju mi volju, snagu da ustrajem, nadu da cu docekati izlijecenje a i ucimo nove korisne stvari koje jacaju din, InsaAllah. Lijepo je vidjeti pametne mum'mine koji teze ka pozitivnim temama. Budi zahvalan Allahu sto te lijepo podario. I neka te i dalje uputi.

Selam

din786
Mlađi član
Postovi: 70
Pridružio se: Sub Jan 07, 2006 8:05 am

Post od din786 » Pet Mar 16, 2007 3:54 am

Es Selamu Alejkum "borba"
Ya erhamer rrahimin, oprosti nam svima nase grijehe, ostavi nas na pravom putu a ne na putu onih koji su zalutali i na koje se razlila tvoja srdzba.Amiin.

Amin we ijjake, dzazakAllah hairen,....
Ja sam samo jedan obicni Allahov rob, nastojim da cinim dobro, uistinu Allah zna nase nijjete, vidjeno i nevidjeno, drzeci se srednjeg puta,..... i tebe Allah da pogleda na danu kada ce nam biti najvise potrebno, inshAllah da ti podari tvoju knjigu u desnu ruku, a na dunjaluku samo da ti olaksa a ne oteza i da ti poveca iman i sabr, da sva tvoja iskusenja budu velicine zrna gorusice u tvom srcu i tvojim ocima,.....Allahumme Amiin.
Es selamu alejkum we rahmetullahi we brekatuh

borba
Posmatrač
Postovi: 7
Pridružio se: Ned Dec 31, 2006 5:11 pm
Lokacija: Sjedinjene Drzave

Post od borba » Pon Mar 19, 2007 8:52 pm

AMIN

Odgovori