Da li mozemo naredjivati Dzinnima?

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Muamer07
pisem pomalo
Postovi: 10
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 11:48 am

Da li mozemo naredjivati Dzinnima?

Post od Muamer07 » Sre Jul 25, 2007 8:25 am

Da li mozemo dzinne u tijelu (ako ih je vise) ukrotiti i natjerati da nas slusaju tj. da nam budu robovi?Poznato je da je Sulejman a.s. vladao nad dzinnima.Da li u danasnje vrijeme to mozemo i mi obicni ljudi ciniti.
Na primjer ako me neko naljuti, da naredim dzinnu da ga malo uplasi.
Ili ako se nadjem u nekoj teskoj situaciji pred neprijateljem, da dzinnima napadnem neprijatelja?Kao prvo dzinni moraju biti muslimanske vjere.

Qalil
pisem pomalo
Postovi: 29
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:02 pm

Post od Qalil » Sre Jul 25, 2007 9:21 am

Subhan-Allah, covjece, s dzinima-sejtanima neka je Allahovo dz. s prokletsvo na njih, nije se igrat s tim .Neznam zbog cega to pitas, ali meni licno zvuci bolesno, svi gledaju da se toga rijese, a ti jos hoces nekoga da plasis sa njima da ti Allah dz. s oprosti i izvede te na pravi put, okani se corava posla.Mem i da su dzini muslimani to ti ne treba, bilo da plasis prijatelja ili neprijatelja,to je moje misljenja, a sada svako zna svoje...
nadam se samo da ces da dobijes strucan odgovor od brace koji su malo bolje upuceni u to,
sellam

Muamer07
pisem pomalo
Postovi: 10
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 11:48 am

Post od Muamer07 » Sre Jul 25, 2007 11:22 am

Koliko se ja razumijem u Islam, nisu svi dzinni zli.Dzinni su slicni ljudima, ima ih losih i dobrih, muslimana i nemuslimana.
Moje pitanje polazi od Kur'anske cinjenice da je Sulejman a.s. naredjivao dzinnima i bio ima vladar.
Ovo moje pitanje se zaista zasniva na mojim saznanjima iz Kur'ana.

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Post od Enes » Sre Jul 25, 2007 1:10 pm

Mi slijedimo Muhameda saws a ne Sulejmana a.s.
A ima ljudi koji ''ukrote'' džine pa se ti ljudi nazivaju sihrbazi!
Pa eto ti pokusaj kojeg ''ukrotiti''!

Mirza
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sub Apr 16, 2005 9:56 am

Post od Mirza » Sre Jul 25, 2007 1:34 pm

Selam alejkum

Allah swt je rastavio svjet dzinna i ljudi. Stavio je tu pregradu. Kad je god ta pregrada pregazena dodje do problema. Sto se tice Sulejmana a.s., on je specifican primjer. Iz Kurana saznajemo da je on Allaha molio da mu dadne vlast kakvu niko prije nejga nije imao i kakvu niko poslije njega nece imat. Sulejman je mogao da naredjuje dzinima i vjetrovima. Pa nema covjeka koji danas moze vjetru na naredi. Od tu ako je Sulejman a.s. mogao naredjivat to je Allahovo davanje in nece Allah poslije Sulejmana as dati nikome da vlada i nareduje dzinnima. U jednom drugom Kuranskom ajetu Allah swt kaze da je bilo ljudi koji su sa djinnima komunicirali ali to jim je samo povecalo njihuvu oholost. S toga ja mislim da je pametno kolinit se tih poslova.

Neka uceniji od mene ovo dopune

Selam alejkum

Muamer07
pisem pomalo
Postovi: 10
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 11:48 am

Post od Muamer07 » Sre Jul 25, 2007 3:46 pm

Enes napisao:Mi slijedimo Muhameda saws a ne Sulejmana a.s.
A ima ljudi koji ''ukrote'' džine pa se ti ljudi nazivaju sihrbazi!
Pa eto ti pokusaj kojeg ''ukrotiti''!
OK. Nisam znao da se takvi ljudi nazivaju sihirbazima. Ako je tako povlacim misao koju sam imao. Zaci mi muslimani se moramo boriti protiv slamanja ravnoteze izmedju dzinnskog svijeta i ljudskog svijeta.
U jednom tekstu procitao sam kako Vatikan koristi dzinne u napadu na svoje neprijatelje.
Islam je vjera razuma a ne okultizma.Musliman se uvijek u svoj zastiti oslanja na jedinog Boga, Allaha dz.s.

Hvala ti Enese na pojasnjenju.

Selam

seherzada
pisem pomalo
Postovi: 11
Pridružio se: Čet Sep 08, 2005 4:57 pm

Post od seherzada » Čet Jul 26, 2007 9:17 pm

Muamer07 napisao:
Enes napisao:Mi slijedimo Muhameda saws a ne Sulejmana a.s.
A ima ljudi koji ''ukrote'' džine pa se ti ljudi nazivaju sihrbazi!
Pa eto ti pokusaj kojeg ''ukrotiti''!
OK. Nisam znao da se takvi ljudi nazivaju sihirbazima. Ako je tako povlacim misao koju sam imao. Zaci mi muslimani se moramo boriti protiv slamanja ravnoteze izmedju dzinnskog svijeta i ljudskog svijeta.
U jednom tekstu procitao sam kako Vatikan koristi dzinne u napadu na svoje neprijatelje.
Islam je vjera razuma a ne okultizma.Musliman se uvijek u svoj zastiti oslanja na jedinog Boga, Allaha dz.s.

Hvala ti Enese na pojasnjenju.

Selam
Esselamu Alejkum we Rahmetullahi We Barekatuhu,

Neznam zasto si uopste postavio to pitanje kad i sam kazes da se musliman u svojoj zastiti oslanja na jednog jedinog Boga, Allaha dz.s. kako mozes traziti zastitu kod dzinna? A koliko ja znam dzinni nisu ni tako mnogo inteligentni, najinteligentniji od njih je kao kod nas desetogodisnje dijete.
Posto je tvoje pitanje bilo kod dzinna koji se nalazi u covijeku onda zaista trebas traziti zastitu kod Gospodara jednog jedinog Stvoritelja Allaha dz.s.

Selam Alejkum

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Post od Enes » Čet Jul 26, 2007 9:28 pm

seherzada napisao: A koliko ja znam dzinni nisu ni tako mnogo inteligentni, najinteligentniji od njih je kao kod nas desetogodisnje dijete.
Selam Alejkum
Greska, isto kao i ljudi, ima ih i glupih i jako inteligentnih.
Samo oni koji su intelignetni, ne odazivaju se sihrbazu!

Muamer07
pisem pomalo
Postovi: 10
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 11:48 am

Post od Muamer07 » Sub Jul 28, 2007 6:32 pm

Ja se inace sam lijecim posto sam Islamski obrazovan.Mo proble sa "zdravljem" mi traje od Juna 2004 godine,kada sam prvi put osjetio natprirodne osjecaje u mom tijelu.Dugo mi je trebalo da se opirem tome i da pocnem redovno klanjati.Ja sam mnogo prje bio Ilsmaki obrazovan ali nisam praktikovao namaze tako da kad sam osjetio tu nelagodu nisam uopste klanjao.
Sada hvala allahu dz.s. klanjam redovno od Marta 2006 godine, i uopste ne prestajem.Primjecujem vidno poboljsanje u mom zdravlju, mada jos mi glava nije "otpustena" mislim na stegu glave.Ali inshallah i to ce proci, jer svakim danom sam sve bolji i jaci, hvala Allahu.
Nisam se mogao odmah 2004 obratiti Islamskom lijecniku Enesu, jer ne zivim u BiH a i moja familija ne moze da povjeruje u dzinne, pa su smatrali da me je dohvatila psihicka kriza.

Jedno pitanje za Enesa: Da li Enese imas nekog tvog pomocnika u Novom Pazaru?Ili, da li ponekada svracas u Novom Pazaru? Ako dolazis, volio bih da me pregledas i da ti ispricam predjasnje simptome.

mummin
Posmatrač
Postovi: 6
Pridružio se: Sre Jul 04, 2007 3:22 pm

Post od mummin » Sub Jul 28, 2007 9:49 pm

Bismillahi-rrahmani-rrahim

Muamere brate, Allah ti se smilovo i uputio na pravi put,ovako stvari stoje.
Odgovori na sva nasa pitanja jasno su prikazani u Kur'anu časnom i ako se samo malo više skoncentrišeš,naći češ i odgovor na svoje pitanje!
Što se džina tiče,i njih je stvorio Allah džš. kao i meleke i Adema a.s. i njegovu drugu Havu.

Kada je Allah džš.naredio svima u džennetu,i melecima i džinima da se poklone pred čovjekom koga je On, Allah džš. stvorio ud ugruška zemlje,svi su se poklonili ali samo jedan džin, Ibliz , neka je vječno Allahovo prikletstvo na njega, se nije htio pokloniti.

Ovaj slućaj nam je svima poznat iz Kur'ana časnog i iz njega možemo zaključiti da su se ostali džini koji su se bojali Allaha džš. ipak poklonili i tako se obavezali da će slijediti uputu Allaha džš.,paralelno tome dakle postoje džini koji su se poveli za prokletim iblizom i vjerno mu služe.
Dok ipak postoje džini muslimani koji se Allaha džš.boje i koji Njemu na sedždu padaju.Takvi džini najčešće žive u kućama pravih muslimana vjernika i imaju svoje porodice ...

A , da bi ti brate,mogao nešto narediti džinima,morao bi prvo da uradiš neki veliki grijeh koji te izvodi iz vjere Allahove džš. i tek onda se sprijateljiti sa džinima nevjernicima,neprijateljima našeg dragog Allaha džš,pa tek onda od njih tražiti neku uslugu! Naravno,to ti brate ne bih nikako savjetovao,jer tim činom postaješ sihribaz i možeš samo očekivati veliku srdžbu Allaha džš.
Dok,opet oni džini vjernici ti se uopšte ne bi odazvali niti bi te poslušali jer su oni mummini i oni se boje džehenemske vatre kao i mi !

Zato poslušaj ako hočeš mene budalu,i okani se razmišljanja o tome jer je ponekad i sama misao može biti griješna pa i za nju možemo biti pitani na sudnjem danu.Ućini svoju kuču džamijom,omiljenim okupljalištem za meleke Allah im se smilovo i za džine mummine.Ibadeti i boj se uzvišenog Allaha džš i u Njeg se uzdaj i od njega samo pomoć traži,znaj On če ti se odazvati odrđenog trenutka i pomoći ti insAlllah !!!

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Ned Jul 29, 2007 4:56 am

din786 napisao:
PREVOD GORNJEG TEKSTA SA ENGLESKOG


Odredbe o trazenju pomoci od dzinna

Neki ljudi kada zele da mole protiv neke osobe kazu:" O dzinnu obuzmi ovu osobu, Ifrete, obuzmi ga, da ga obuzme 7 dzinnova i da mu slome ledja i da ispiju krv". sta je fetva na ovakvo pitanje
Answer:
Zahvala pripada Allahu swt.

Ovo je sirk i to tipa trazenja pomoci od dzinna.Neki ljudi rade ovo zato sto imaju strah od dzinna u njihovim srcima I oni se boje njihove moci, I zato su njihova srca uskracena od iskrenog imana I vjere U Allaha swt. Oni su zadovoljni ovim iluzijama I traze pomoc od stvorenja koja nisu u stanju da sebi stvore korist ili da se zastite zla sami za sebe, a kamoli za koga drugoga

nastavit ce se inshAllah,...............

Kada su pitali Shaykh ‘Abd al-‘Azeez ibn Baaz (Allah mu se smilovao) o ovoj temi on je rekao:

“Ovo je gore nego poistovjecivanje drugih sa Allahom swt”. Nesmijemo ovo raditi, moramo biti upoznati sa tim, I moramo savjetovati druge da to ne radi I moramo obznaniti one koji to rade. Ako se zna za takvu osobu I da radi takve postupke sirka njemu nije dozvoljeno da ozeni zenu Muslimanku, nije dozvoljeno jesti meso koje je on zaklao, I nesmije mu se klanjati dzenaza, ili da predvodi namaz, dokle god se ne pokaje Allahu I obznani svoje pokajanje Allahu swt, koje ukljucije posvecivanje njegovih dova I ibadeta iskreno I cisto samo I samo Allahu swt (Iqaamat al-Baraaheen ‘ala Hukm man istaghaatha bi ghayr Allaah, p. 30)

Komitet za akademsko istrazivanje I izdavanje fetvi je izdao slijedecu fetvu:

“trazenje pomoci od dzinna I okretanje njima za svoje potrebe I za nanosenje zla drugima ili koristi je SIRK,zato sto je to vrsta klanjanja koje je usmjerneo drugome a ne Allahu swt. Ovo je iskoristavanje dzinna da se zadovolje licne potrebe, u zauzvrat tome sto dzinn ima koristi sto ima od insana povjerenje I sto ga insane poziva da zadovolji svoje zelje. Allah swt kaze: 128. A na Dan kada On sve sakupi: "O skupe šejtanski, vi ste mnoge ljude zaveli!" - "Gospodaru naš," - reći će ljudi, štićenici njihovi - "mi smo jedni drugima bili od koristi i stigli smo do roka našeg koji si nam odredio Ti!" - "Vatra će biti prebivalište vaše" - reći će On - "u njoj ćete vječno ostati, osim ako Allah drugačije ne odredi." Gospodar tvoj je zaista Mudri i Sveznajući.
129. Tako isto Mi prepuštamo vlast jednim silnicima nad drugim zbog onoga što su zaradili.


[al-An’aam 6:128-129]

I Allah kaze (tefsir znacenja):

6. i bilo je ljudi koji su pomoć od džina tražili, pa su im tako obijest povećali

Kada insane trazi pomoc dzinna, da bi napravio zlo drugom ili da ga zastiti od zla od nekog cijeg zla se plasi, sve ovo je sirk, I ko god ovo radi njegov namaz I post ne znace nista.

Alah kaze.(tefsir znacenja):

65. A tebi, i onima prije tebe objavljeno je: Ako budeš druge Allahu ravnim smatrao, tvoja djela će sigurno propasti, a ti ćeš izgubljen biti."


“a koga god se zna da radi ove stvari, njemu se nemoze klanjati dzenaza, I nemoze mu se ici na dzenazu I nemoze biti ukopan u Muslimanskom mezarju”

(Fataawa al-Lajnah al-Daa’imah, 1/407-408)

Dzahilska priroda trazenja pomoci od dzinna I vjerovanje njima je naglasena u rijecima sirka koje oni mrmljaju, kao sto su:

“Od pomoci Allahove I tebe; Ja sam u zastiti Allahovoj I tvojoj; Ne imam nikoga osim Allaha I tebe; ja samA llahov rob I tvoj; Povjeravam se Allahu I tebi; ovo je od Allaha ui od tebe ; Imam Allaha u dzennetu a tebe na zemlji” etc.

Bez ikakave sumnje ove fraze su izjave sirka, zato sto one prave stvorenje rivalom Stvoritelju, Uzvisenom Gospodaru iznad svega ovoga.
Oni cak I zovu Dzibrila a.s. iMuhammad saws, umjesto Allaha swt, izgovarajuci rijeci dzehla kao sto su, “O Dzibrile, pomozi mi I “O Muhammade, zauzmi se za mene.” A Allah je Onaj od Kojega trazimo pomoc.


Aadaat wa alfaaz tukhaalif Deen Allaah by Dr. Muhammad ibn Sa’eed al-Qahtaani

=========================================

Es Selamu Alejkum We Rahmetullahi We Berekatuhu


Fetve sejhova u vezi koristenja dzinnova bilo da steti nekome ili da cini dobro.

Jasno vidimo da prema ovim textovima da se to smatra kao sirk, cak ibn baz to smatra vecim od sirka, te da mu je zabranjena muslimanka kao zena, zabranjeno je klanjati mu dzennazu ili klanjat za njim, te jesti meso zivotinje koju on kolje, dok ne ucini teubu odnosno dok se ne pokaje Allahu dz.s.....

Ako ima neko vremena da nam prevodi bice veliki hajr i nagrada ko Allaha dz.s. insha Allah
_________________
Poslanik, s.a.v.s., imao je običaj kazati: “Uistinu, najbolji govor je Allahova knjiga, najbolja uputa je uputa Muhammedova. Najgore stvari su novotarije, a svaka novotarija (bid‘at) je zabluda.” (Muslim, Sahihu Muslim, Kitabu-l-džumu‘a.)

viewtopic.php?t=1088

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Ned Jul 29, 2007 12:26 pm

Salam aleykum!
Elhamdu lillah , na odgovorima.
Dobro je da si ti to pitao,jer se moze desiti da se dzini sami ponude na
uslugu.Ovo kad pocnes sa tretmanom,i kad vide da gube onda nastoje da te zastrane na taj nacin.I to opet da bi ti propao zajedno sa njima , a ne da bi ti pomogli , niti zato sto eto imas posebnu deredzu , ovo najvishe
falja kod naseg svijeta.Eto imam duhovne sluge -valija.

ZAPAMTITI DA SU NAM TO NEPRIJATELJI ZAKLETI.
KAKVU POMOCH MOGU PONUDITI NEPRIJATELJI?
Treba izbjegavati i misliti na takve stvari jer kod bolesnog koji zudi za osvetom i ima dzine jer je bolestan je mal korak da zastrani u sihribeze.
I eto onda propasti potpune.Gubi se Allahova zastita,pa poslije tih usluga jos vise nadvladaju bolesnog.
O ovome treba pisati, nas narod se zaljepio za Sulejmana as. , pa svako bi da ima cetu dzina, :lol: ,subhanellah.Valjda stvar ega, neko te mrko pogleda a ti na njega posaljes "sluge"

Treba misliti na posljedice toga , da si time izasao iz vjere da imas Allaha swta. protiv tebe i a i ti sto ti "pomazu" su ti neprijatelji koji te vode u dzehenem direktno.


salam svima.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Ned Jul 29, 2007 6:57 pm

mummin napisao:Bismillahi-rrahmani-rrahim


Zato poslušaj ako hočeš mene budalu,!!!

Esselamu alejkum!

Zašto smatraš sebe budalom :roll:



Svakako ovo pitanje ima mjesta i da se piše o tome neka se sazna šta sve mopže da proizađe iz prijateljstva džin/čovjek.




Esselamu alejkum

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Pon Jul 30, 2007 8:45 pm

salam aleykum!

Pronasla sam jedan ajet vezan za ovu temu.

"Allah je zastitnik onima koji vjeruju,i On ih izvodi iz tmina na svjetlo, a onima koji ne vjeruju -zastitnici su ´sejtani i oni ih odvode sa svjetla u tmine:oni che biti stanovnici dzehenema,oni che u njemu vjecno ostati."
Al Bekara -ajet 257

leyla
Mlađi član
Postovi: 87
Pridružio se: Uto Jan 17, 2006 7:33 pm

Post od leyla » Ned Avg 05, 2007 1:52 am

Selam alejkum,

Ja bih samo malo prokomentirala jer su me zasvrbili prsti...
Kao prvo, zašto bi razuman čovjek htio da nad nekim ima vlast a da mu taj robuje? Pa nisu džinni životinje i oni su neka stvorenja valjda kao i mi insani, što bi mi želili da jim vladamo, radi čovjekove oholosti, ega, nestrpljivosti?Kako bi tebi brate bilo da te neko iskorištava za vlastite namjere?Čovjek je bio uvijek zanimljiv radi te potrebe po tom da vlada drugima...i uvjek želi moč nad drugima jer mu je to statusni simbol u društvu?Zar bi i ko želio ovo, što ovaj čovjek radi??
http://shizzville.com/let-bodies-hit-floor

Glupost velika da su džinni glupi i na nivoju dječijeg razmišljanja, večina ljudi zapravo nezna koliko su upleteni u čovjekov život.Ne glupi zaista nisu jer rade po nekom sistemu svom, a uspije jim zavesti nekolicinu ljudi. Imaju svoj pogled na svijet, razmišljanje...kao sva živa stvorenja. Opsihreni čovjek bi to mogo znat. Pa se je meni nekad dešavalo da nisam razlikovala izmedju razmišljanja džinna i mene same, jer nekako opsihrenom daju karakter dodatni.
Šejtani su jako pametni i spezializirali su na tom da zavedu čovjeka več u samom razmišljanju, pa nema ti težeg neg svatit kad ti se šejtan u misli uvali i prekinit to. To je pravi džihad o kojem je poslanik Muhamed saws govorio.
Džini imaju jaku moč mjenjanja raspoloženja. Popnu se čovjeku na mozak i počnu govorit u prvoj osobi kao kad čovjek priča sam sa sobom, javljaju se ružne misli, loše mišljenje o sebi. lažne pretpostavke i na podlagi te sugestije zamjene naše raspoloženje totalno.Upravu je bio Allah dž.kad je kazao da su loše misli od šejtana i da to treba prepoznati i odbaciti od sebe ali večina kad bi to probala svatila bi da je to jako teško za prepoznat i odbacit od sebe.Sad zamisli neklanja ti muž, nanjega djeluje šejtan i prišaptava mu ružne misli o tebi(koje djeluju kao da on govori sam sebi)to dodje do tog nivoja da ti bračni partner počne očitavat neke stvari bez razloga,napadat te i heureka svadja dan je uništen slabom voljom.Pa kako brakovi propadaju. Pa gdje je ono da rastavljaju čovjeka od žene?Pa čim misliš najjače djeluju nego tim da kolutaju po krvi i sugestiraju misli, te jih prikrojavaju. Poznato je sve da počne od misli i sprovede se u dijelo i ako te u startu dobije gotov si.
Sad mi sestro kaži jeli toga sposoban džin na nivoju 10 godišnjaka?
Allah dž. nam je odredio ovu bolest i mi živimo sanjom strpljivo jer tako je propisano a ozdravit čemo ako je potrebno. Allah dž. zna šta je najbolje za nas, a možda je bolest nazvana sihir upravo lijek za dušu?
Danas više nemožemo govorit o sihirima ali dejstvo je da je 90% stanovništva svijeta pod uplivom šejtana ili kako bi mi zvali sihir?

Odgovori