Kuran i autizam

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Kuran i autizam

Post od Senad » Pon Jan 28, 2008 7:33 pm

RANIA napisao:esselamu alejkum,
sva zahvala pripada samo Allahu dz.s.
On je dao bolest, ali i lijek za svaku bolest, treba samo traziti. ja molim sve one koji nesto znaju o autizmu i djelovanju Kurana na te osobe da mi pomognu.
molim Allaha da nam pomogne da se inshAllah nade lijek za tu bolest.
selam

Esselamu alejkum

Treba te opisati to stanje . O kome se radi . Da li o vama lično , nekom drugom . Da li je ta osoba punoljetna ili maloljetna.
Različiti su oblici autizma gdje oboljevaju djeca i odrasli.

Inša'Allah prisaberi se malo pa nam to podastri opširnije svakako da ima lijeka za to samo je dugotrajno i mukotrpno.

Disharmonija razvojnih područja

Pod pojmom autizam podrazumijeva se niz sličnih, ali i različitih kliničkih slika s prevladavajućim simptomima poremećaja socijalne interakcije i komunikacije, jezika, govora i mašte, senzornih odgovora, ponavljajućih stereotipnih radnji i posebnih vještina, i to u različitom intenzitetu - od slabih do naglašenih simptoma.

Evo nekih osobina iz naučnog dostignuća
Autizam je obilježen slijedećim osobitostima:

Što je autizam?
Autizam je biološki poremećaj mozga koji oštećuje komunikaciju i društvene vještine. Obuhvaća široki spektar poremećaja koji se kreću od blagih do teških stupnjeva. Autisti se opisuju kao osobe koje su "u svom svijetu". Mnogi autisti koji dobro funkcioniraju opisuju dva svijeta: "svoj svijet" i "vanjski svijet". Mnogi autisti svoja iskustva opisuju kao "razmišljanje u slikama". Ozbiljne osjetne promjene prate autizam, a neki misle da su one izvor autizma te se moraju razumjeti kako bi se shvatio poremećaj.

Odsutnost ili odgoda uporabe jezika i govora:
- ponavljanje riječi (eholalija) umjesto normalne verbalne komunikacije
- dodirivanje rukom i vođenje umjesto verbalnog zahtjeva
- izostanak verbalne komunikacije

Teškoće povezane s ostalom djecom i odraslima:
- izostanak kontakta očima (kad je osoba direktno ispred autističnog djeteta, ono gleda u bilo kojem pravcu, osim u osobu koja je ispred njega)
- očita distanciranost
- nedostatak zanimanja za ostalu djecu i ono što ostala djeca rade
- izostanak odgovora na verbalne zahtjeve
- bez odgovora kad se zove imenom
- izbjegavanje fizičkog kontakta (čak i s roditeljima, braćom i sestrama)
- ravnodušnost prema drugim osobama koje pate ili boluju

Čudna ponašanja:
- zabavljanje sa samim sobom, okretanje, prevrtanje, pljeskanje dlanovima itd.
- neprimjereno smijanje ili ispadi bez vidljivog razloga
- neprimjerena povezanost za stvari
- opsesivno-kompulzivno ponašanje, npr. poredavanje stvari
- ponavljane čudne igre koje traju dug period vremena, npr. slaganje kocaka jedne na drugu pola sata
- inzistiranje na rutini i ne-mijenjanju ničega u okolini. Teško doživljavaju prekid rutinskog rasporeda i promjene
- moguće nanošenje ozljeda samom sebi ili agresivno ponašanje prema ostalima


Ako si u mogućnosti da nam pobliže opišeš to stanje autizma kod dotične osobe .

Bolest autizma kod odraslih osoba razumijem kao odsustvo komunikacije, teško izgovaranje riječi, sihronizacija govora, kada počene da nešto ispriča zakoči i nemože da nastavi a i nezna dokle je stigao. Ogromni pritisak u centru za razum vođen razmišljanjem o mnogim nebitnim stvarima. Ide do toga da , kaosam sa sobom razgovara. Ovakva stanja pojavljuju se i kod opsihireni osoba vjerovatno, a Allah s.w.t. najbolje zna
ima veze sa griješenjem kod odraslih osoba i uticaju sihira.

MOžda čak i neke profesionalne deformacije mogu se podvest pod autizam.





Eselamu alejkum!

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Post od Enes » Pon Jan 28, 2008 7:46 pm

ja sam imao iskustva s djecom koja su bila jako zivaha i neposlusna.
nakon par rukji i terapije poslije rukje stanje se popravilo u pozitivnom smislu.
Djeca su postala samostalnija i poslusna.
KAd nista pokusajte sa ucenjem rukje na vodu, med, maslinovo ulje, slusanje rukje pa pratite stanje djeteta.
Ne oceujte da vase dijete odmam promjeni svoje stanje i da odmah progovori!

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Post od Enes » Uto Jan 29, 2008 9:20 am

Ovo sto si opisala ja skoro identicno dvojici djecaka kojima sam ucio.
Posalo sam ti kontakt mail od jednih pa se cuj s njima jer i oni imaju iskustvo s tim pa se mozete posavjetovati jedni s drugima.
I njima moze krosititi vase iskustvo a vama njiohovo

AmraTarik
Posmatrač
Postovi: 1
Pridružio se: Ned Feb 19, 2017 7:02 pm

Re:

Post od AmraTarik » Čet Apr 06, 2017 7:27 pm

Enes napisao:Ovo sto si opisala ja skoro identicno dvojici djecaka kojima sam ucio.
Posalo sam ti kontakt mail od jednih pa se cuj s njima jer i oni imaju iskustvo s tim pa se mozete posavjetovati jedni s drugima.
I njima moze krosititi vase iskustvo a vama njiohovo
Jel može neko da mi se javi koji je liječio sina od autizma , liječenje kuranom, vodom, i tako dalje da cujem iskustva, unapred hvala!!!!!

EmaMedina
Posmatrač
Postovi: 1
Pridružio se: Sre Apr 24, 2019 5:48 pm

Re: Kuran i autizam

Post od EmaMedina » Pon Apr 29, 2019 9:40 am

Esselamu alejkum. I mene zanima iskustvo osoba koji su lijecili djecu Kur'anom od autizma?
Moja djevojcica ima 22 mjeseca. Do prve godine fino se razvijala normalnim tokom. Najednom je sve stalo. Dijete nije reagovalo na okolinu, prstom ne pokazuje stvari i ne zna izraziti potrebe, slabo raspoznaje poznate od nepoznatih ljudi. Govori nekim svojim jezikom, mnogo rijeci koje je znala vise ni ne koristi u govoru.
Ja sam u meduvremenu izgubila jednu bebu, registrovana trudnoca kao uredna i na redovnoj kontroli plodu stali otkucaji srca. Preslusavala sam par puta Vasu rukju na yt-u i onda bi mi po cijeli dan lijevo oko "igralo".

Aminaali
Posmatrač
Postovi: 1
Pridružio se: Pet Maj 06, 2022 11:50 pm

Re: Kuran i autizam

Post od Aminaali » Sre Jul 27, 2022 7:48 am

Esselamu alejkum. Možete li mi reci kako je dijete sada?

Odgovori