Potrebna pomoc

Ako ima ko sta korisno, bujrum!

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Potrebna pomoc

Post od Yassin » Sub Jan 05, 2008 4:38 am

Es Selamu Alejkum We Rahmetullahi We Berekatuhu

Imam stari Pentium 3 ( polovan je vec bio kad sam ga kupio ) na kojem imam ZonAlarme Security Suite (ZoneAlarm ima svoj vlastiti antivirus) , kad bi god usporijo ja bi ga formatirao, no ovaj put sam ga formatirao ali mi je i dalje spor, jako je spor kod paljenja i gasenja pogotovo nekad moram zicu iskopcat sa zida jer se ne gasi sam. :?

Dali mislite da bi bilo korisno da ga jos jednom formatiram ili je komjuter odradio svoje pa je vrijeme da ga zamjenim novjim :?: :idea:

I dali je ZoneAlarm dovoljan ili bi trebao imat drugu zastitu :?: :idea:

Mirza
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sub Apr 16, 2005 9:56 am

Post od Mirza » Sub Jan 05, 2008 11:57 am

Selam alejkum

ja mislim da je kompjuter odradio svoje. Ne zato jer je kao Pentium III, nego svaka tehnologija je potrošna roba, istrošise i treba mjenjat.

selam alejkum

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Sub Jan 05, 2008 1:02 pm

Es-Selamu alejkum wrwb,

To slucaj ko s mojim kompjuterom. Ako nisi prosuo na njega neku tecnost ( vodu, mlijeko...kafu; jer meni se to desilo i poslije 2-3 mjeseca te situacije ko s tvojim komp. pocele) Rekli su mi da te pokretacke rutine su mu otkazale i gubi se kontakt za start ili obrnuto. A spor pa dosadno. Rastereti ga nepotrebnih programa, a i favorite selektuj...kao pokusaj da ga obdrzis u tom stanju prije nego naglo kolapsa :(

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Jan 05, 2008 11:51 pm

We Alejkumu Es Selam We Rahmetu Allahi We Berekatuhu
Mirza napisao:
ja mislim da je kompjuter odradio svoje...
Sve se nadam da nije.... :cry:
Sunna napisao:...kao pokusaj da ga obdrzis u tom stanju prije nego naglo kolapsa :(
Ovo naglo kolapsanje bio bi fatalan udarac za njega sve mi se cini :shock:

Sve u svemu Allah vas nagradijo za vas odgovor, i ja mislim da je komp pri kraju svog radnog vijeka.

Vrijeme mu je da odmori :oops:

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Post od Enes » Ned Jan 06, 2008 8:27 am

ma kakav kraj radnog vijeka, pa u bosni ljudi jos kupuju pentium I a da ne govorimo o trici.
Samo ti njemu uradi format i ne trpaj previse na njega novih programa.
I ako igras igrica onda ti je i to problem.
Problem mozes imati da ti je HDD stradao, kupis drugi zamjenis i to je to.
Jedino ako imas visak para, onda kupis novi
:D

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pon Jan 07, 2008 2:16 am

Enes napisao:ma kakav kraj radnog vijeka, pa u bosni ljudi jos kupuju pentium I a da ne govorimo o trici.
Samo ti njemu uradi format i ne trpaj previse na njega novih programa.
I ako igras igrica onda ti je i to problem.
Problem mozes imati da ti je HDD stradao, kupis drugi zamjenis i to je to.
Jedino ako imas visak para, onda kupis novi
:D
Es Selamu Alejkum We Rahmetu Allahi We Berekatuhu

Moze i tako da probam formatirat disk ovaj put mozda i uspije insha Allah


Ako ne onda cemo napravit sergiju za novi laptop :twisted:

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Pon Jan 07, 2008 11:18 am

Es-Selamu alejkum wrwb,

... "sergija" ?! jel`to mozda neki program za "visak para" ?! :) ..sergija..
Ja nisam jos nabavila novi laptop. Postovana braco, de mi objasnite kad smo kod ove teme : kako da prijavim novu mail adresu, nadimak bi da zadrzim. Da se registrujem ponovo...

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pon Jan 07, 2008 6:14 pm

Sunna napisao:Es-Selamu alejkum wrwb,

... "sergija" ?! jel`to mozda neki program za "visak para" ?! :) ..sergija..
Ja nisam jos nabavila novi laptop. Postovana braco, de mi objasnite kad smo kod ove teme : kako da prijavim novu mail adresu, nadimak bi da zadrzim. Da se registrujem ponovo...

We Alejkumu Es Selam We Rahmetu Allahi We Berekatuhu


jeste sergija to je novi program koji bi ti mogao doneseti ono sto zelis, ne samo laptop.

Nego sto se tice promjene e-mail adrese nemoras napravit novi nadimak nego samo ides na profil, i tu na vrhu vidijeces e-mail adresa kuju trenutno koristis, i zamjenis je drugom adresom.
Zatim ides na dnu i kliknes na potvrdi, i to je to.

mumin
Posmatrač
Postovi: 1
Pridružio se: Sre Jan 07, 2009 12:20 am

Re: Potrebna pomoc

Post od mumin » Sre Jan 07, 2009 12:31 am

Selam alejkum,

ne znam dali se kasno javljam u vezi teme. Ali ipak jedan mali savjet =)
Prije nego sto pocnes da formatiras, i razmisljas o novom HDD, ili novom racunaru odgonetni nam koji ti je operativni sistem,
jer znaj ako ti je pentuim III i koristis XP, sam XP kao operativni sistem zahtjeva ti minimalno 128 RAM za pokretanje i to jak o dugo i sporo pokretanje samo sistema, a 256 da radi kako tako
stim da ti je P III ne vjerujem da imas vise 256 RAMA, ili ???

selam

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Potrebna pomoc

Post od Haris » Sre Jan 07, 2009 12:53 am

Naravno, sve zavisi od komponenata racunara.

Moj P III je dosao sa 128 MB RAM, kasnije sam isao na 384, pa dosao na 512 ;] Solidno radi sa SP 2 i dan danas, ne igram igre, ne koristim jake programe pa i ne trazim bolji.

Naravno vrlo je bitno imati antivirusni program kao zastitu, jer mnogo virusa se danas nalazi na stranicama i postoji mogucnost da racunar svake sekunde bude zarazen. Preporucljivo je sistem raditi svakih 1 - 2 mjeseca.

Sto se tice novog HDD-a, evo kakav sam ja problem imao prije pola god. Sistem mi je sporo radio, uradio sam nanovo, ocistio skroz. Onda je sve isto bilo, i dalje koci, ne ide, spori... nekoliko puta u nekoliko dana sam uradio sistem, ali sve je bilo gore i gore. Odrzavalo se na sporom citanju podataka sa HDD-a iako je sistem nanovo uradjen i formatiran.. da bi jedan dan nakon restarta dobio poruku ERROR - Replace files on your existing HDD drive.. ili nesto tako :D i to je bio to. Nastupila smrt za moj HDD :D komp ga je prepoznavao i pokazivao da postoji, a to je samo kako kazu formalno ispravan, a nema funkcije.

Znaci moze biti HDD, a i ne mora. Bolje neka strucnija osoba pogleda :D

Selam

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Potrebna pomoc

Post od Yassin » Sre Jan 07, 2009 5:33 am

mumin napisao:Selam alejkum,

ne znam dali se kasno javljam u vezi teme. Ali ipak jedan mali savjet =)
Prije nego sto pocnes da formatiras, i razmisljas o novom HDD, ili novom racunaru odgonetni nam koji ti je operativni sistem,
jer znaj ako ti je pentuim III i koristis XP, sam XP kao operativni sistem zahtjeva ti minimalno 128 RAM za pokretanje i to jak o dugo i sporo pokretanje samo sistema, a 256 da radi kako tako
stim da ti je P III ne vjerujem da imas vise 256 RAMA, ili ???

selam

We Alejkumu Es Selam We Rahmetullahi we Berekatuhu

Nije kasno brate, i ako je tema stara godinu dana, ja jos uvijek koristim isti PC, formatirao sam ga mozda 2 ili 3 puta ove godine.

Koristim P-3, 797Mhz, 256 RAM - SP3 - Windows XP

Mozda je problem sto ima puno programe na njemu za moju web stranicu te za paltalk. A na paltalku i na web-u sigurno ima tih virusa, trojana koji bi mogli usporit rad pc-a. mada ga cistim cesto.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Potrebna pomoc

Post od Haris » Sre Jan 07, 2009 1:34 pm

Selam,

Sto se tice konfiguracije, mogla bi izdrzat.

Moj procesor je inace 733 MHz Intel Celeron, ali ga clockujem na 1100 u Bios postavkama.

Samo ne znam ovaj SP 3 .. Ak je to onaj "preradjeni" kani ga se. Da li je to onaj kada ga instaliras, imas sliku "inekcije" i td. slicno..

Ja sam imao takav, a pun gresaka, sporo radi, errore izbacuje i td., tako da sam se vratio na SP2

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Potrebna pomoc

Post od Yassin » Čet Jan 08, 2009 7:54 pm

_Musliman napisao:Selam,

Sto se tice konfiguracije, mogla bi izdrzat.

Moj procesor je inace 733 MHz Intel Celeron, ali ga clockujem na 1100 u Bios postavkama.

Samo ne znam ovaj SP 3 .. Ak je to onaj "preradjeni" kani ga se. Da li je to onaj kada ga instaliras, imas sliku "inekcije" i td. slicno..

Ja sam imao takav, a pun gresaka, sporo radi, errore izbacuje i td., tako da sam se vratio na SP2
We Alejkumu Es Selam

SP3 je upgrade kod microsofta, znas da ti automatski ili sam ucinis upgrade kod Microsofta pa sad je imam taj XP SP3.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Potrebna pomoc

Post od Haris » Čet Jan 08, 2009 10:18 pm

Upgrade dodatno usporavaju racunar, ja sam kod sebe iskljucio update. Otidji u Control Panel pa na Add/Remove Programs klikni u vrhu na Show updated i onda ih brishi :D

rijad
pisem pomalo
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Jan 27, 2009 3:07 pm

Re: Potrebna pomoc

Post od rijad » Pet Jan 30, 2009 8:16 pm

_Musliman napisao:Selam,

Sto se tice konfiguracije, mogla bi izdrzat.

Moj procesor je inace 733 MHz Intel Celeron, ali ga clockujem na 1100 u Bios postavkama.

Samo ne znam ovaj SP 3 .. Ak je to onaj "preradjeni" kani ga se. Da li je to onaj kada ga instaliras, imas sliku "inekcije" i td. slicno..

Ja sam imao takav, a pun gresaka, sporo radi, errore izbacuje i td., tako da sam se vratio na SP2
selam....e jeli mi vi mozete dati neki link...koji bi mi mogoa objasniti ovo clockovanje....
i BDW jeli ok brisati update....mislim ak se skidaju sa neta....zasto ih onda brisati....unaprijed hvala

Odgovori