Odredbe o trazenju pomoci od dzinna

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Odredbe o trazenju pomoci od dzinna

Post od Yassin » Sre Jun 06, 2007 3:10 am

din786 napisao:
PREVOD GORNJEG TEKSTA SA ENGLESKOG


Odredbe o trazenju pomoci od dzinna

Neki ljudi kada zele da mole protiv neke osobe kazu:" O dzinnu obuzmi ovu osobu, Ifrete, obuzmi ga, da ga obuzme 7 dzinnova i da mu slome ledja i da ispiju krv". sta je fetva na ovakvo pitanje
Answer:
Zahvala pripada Allahu swt.

Ovo je sirk i to tipa trazenja pomoci od dzinna.Neki ljudi rade ovo zato sto imaju strah od dzinna u njihovim srcima I oni se boje njihove moci, I zato su njihova srca uskracena od iskrenog imana I vjere U Allaha swt. Oni su zadovoljni ovim iluzijama I traze pomoc od stvorenja koja nisu u stanju da sebi stvore korist ili da se zastite zla sami za sebe, a kamoli za koga drugoga

nastavit ce se inshAllah,...............

Kada su pitali Shaykh ‘Abd al-‘Azeez ibn Baaz (Allah mu se smilovao) o ovoj temi on je rekao:

“Ovo je gore nego poistovjecivanje drugih sa Allahom swt”. Nesmijemo ovo raditi, moramo biti upoznati sa tim, I moramo savjetovati druge da to ne radi I moramo obznaniti one koji to rade. Ako se zna za takvu osobu I da radi takve postupke sirka njemu nije dozvoljeno da ozeni zenu Muslimanku, nije dozvoljeno jesti meso koje je on zaklao, I nesmije mu se klanjati dzenaza, ili da predvodi namaz, dokle god se ne pokaje Allahu I obznani svoje pokajanje Allahu swt, koje ukljucije posvecivanje njegovih dova I ibadeta iskreno I cisto samo I samo Allahu swt (Iqaamat al-Baraaheen ‘ala Hukm man istaghaatha bi ghayr Allaah, p. 30)

Komitet za akademsko istrazivanje I izdavanje fetvi je izdao slijedecu fetvu:

“trazenje pomoci od dzinna I okretanje njima za svoje potrebe I za nanosenje zla drugima ili koristi je SIRK,zato sto je to vrsta klanjanja koje je usmjerneo drugome a ne Allahu swt. Ovo je iskoristavanje dzinna da se zadovolje licne potrebe, u zauzvrat tome sto dzinn ima koristi sto ima od insana povjerenje I sto ga insane poziva da zadovolji svoje zelje. Allah swt kaze: 128. A na Dan kada On sve sakupi: "O skupe šejtanski, vi ste mnoge ljude zaveli!" - "Gospodaru naš," - reći će ljudi, štićenici njihovi - "mi smo jedni drugima bili od koristi i stigli smo do roka našeg koji si nam odredio Ti!" - "Vatra će biti prebivalište vaše" - reći će On - "u njoj ćete vječno ostati, osim ako Allah drugačije ne odredi." Gospodar tvoj je zaista Mudri i Sveznajući.
129. Tako isto Mi prepuštamo vlast jednim silnicima nad drugim zbog onoga što su zaradili.


[al-An’aam 6:128-129]

I Allah kaze (tefsir znacenja):

6. i bilo je ljudi koji su pomoć od džina tražili, pa su im tako obijest povećali

Kada insane trazi pomoc dzinna, da bi napravio zlo drugom ili da ga zastiti od zla od nekog cijeg zla se plasi, sve ovo je sirk, I ko god ovo radi njegov namaz I post ne znace nista.

Alah kaze.(tefsir znacenja):

65. A tebi, i onima prije tebe objavljeno je: Ako budeš druge Allahu ravnim smatrao, tvoja djela će sigurno propasti, a ti ćeš izgubljen biti."


“a koga god se zna da radi ove stvari, njemu se nemoze klanjati dzenaza, I nemoze mu se ici na dzenazu I nemoze biti ukopan u Muslimanskom mezarju”

(Fataawa al-Lajnah al-Daa’imah, 1/407-408)

Dzahilska priroda trazenja pomoci od dzinna I vjerovanje njima je naglasena u rijecima sirka koje oni mrmljaju, kao sto su:

“Od pomoci Allahove I tebe; Ja sam u zastiti Allahovoj I tvojoj; Ne imam nikoga osim Allaha I tebe; ja samA llahov rob I tvoj; Povjeravam se Allahu I tebi; ovo je od Allaha ui od tebe ; Imam Allaha u dzennetu a tebe na zemlji” etc.

Bez ikakave sumnje ove fraze su izjave sirka, zato sto one prave stvorenje rivalom Stvoritelju, Uzvisenom Gospodaru iznad svega ovoga.
Oni cak I zovu Dzibrila a.s. iMuhammad saws, umjesto Allaha swt, izgovarajuci rijeci dzehla kao sto su, “O Dzibrile, pomozi mi I “O Muhammade, zauzmi se za mene.” A Allah je Onaj od Kojega trazimo pomoc.


Aadaat wa alfaaz tukhaalif Deen Allaah by Dr. Muhammad ibn Sa’eed al-Qahtaani

=========================================

Es Selamu Alejkum We Rahmetullahi We Berekatuhu


Fetve sejhova u vezi koristenja dzinnova bilo da steti nekome ili da cini dobro.

Jasno vidimo da prema ovim textovima da se to smatra kao sirk, cak ibn baz to smatra vecim od sirka, te da mu je zabranjena muslimanka kao zena, zabranjeno je klanjati mu dzennazu ili klanjat za njim, te jesti meso zivotinje koju on kolje, dok ne ucini teubu odnosno dok se ne pokaje Allahu dz.s.....

Ako ima neko vremena da nam prevodi bice veliki hajr i nagrada ko Allaha dz.s. insha Allah
_________________
Poslanik, s.a.v.s., imao je običaj kazati: “Uistinu, najbolji govor je Allahova knjiga, najbolja uputa je uputa Muhammedova. Najgore stvari su novotarije, a svaka novotarija (bid‘at) je zabluda.” (Muslim, Sahihu Muslim, Kitabu-l-džumu‘a.)

Rouhy
Posmatrač
Postovi: 1
Pridružio se: Čet Feb 05, 2009 1:29 am

Re: Odredbe o trazenju pomoci od dzinna

Post od Rouhy » Čet Feb 05, 2009 1:57 am

Ako zatreba prevod s engleskog na bosanski jezik bilo cega...tu sam za pomoc.

rijad
pisem pomalo
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Jan 27, 2009 3:07 pm

Re: Odredbe o trazenju pomoci od dzinna

Post od rijad » Čet Feb 05, 2009 7:23 pm

Rouhy napisao:Ako zatreba prevod s engleskog na bosanski jezik bilo cega...tu sam za pomoc.
de nam preciziraj...jeli naplacujes i koliko....

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Odredbe o trazenju pomoci od dzinna

Post od Yassin » Pet Feb 13, 2009 4:54 am

Rouhy napisao:Ako zatreba prevod s engleskog na bosanski jezik bilo cega...tu sam za pomoc.
Moze Allah te nagradio, javicemoti za prijevode insha Allah

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Odredbe o trazenju pomoci od dzinna

Post od AbuAmRibnFadL » Ned Jan 30, 2011 8:35 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Odredi za baranje pomos od dzinnite

Nekoi luge koga sakaat da molat protiv nekogo zborat: O dzinu obzemi ja ovaa licnost,Ifrite,obzemi go,da go zaposednat 7 dzinni i damu go skrsat grbot i da mu ja ispijat krvta.Sto e Fetwa(odgovor) na ova prasanje)

Odgovor:
Blagodarnosta mu pripagja na Allah subhanehu we te`ala.

Ova e shirk od tipot baranje pomos od dzinnite.Nekoi luge go rabotat ova zatoa sto imaat strav od dzinnite vo nivnite srca,i tie se plasat od nivnata mok.I zatoa vo nivnite srca e uskraten Iskreniot Iman i verbata vo Uzviseniot Allah.Oni se zadovolni so ovie iluzii i baraat pomos od sustestva koi ne se vo sostojba na samite sebesi da si pomognat ili da se zastitat samite sebesi od nekoe zlo,a kamoli da zasitat nekoj drug.

Koga go zaprasale Shejh (islamski Ucenjak)Abdel aziz ibn Baz( Allahovata Milost neka e na nego)za ovaa tema ,toj rece:Ova e poloso od poistovetuvanje so Uzviseniot Allah.Ne smeeme ova da go rabotime,mora da bideme zapoznaeti so toa,i morame da gi sovetuvame drugite da ne go rabotat toa i morame da gi obavestime i onie koi go rabotat ova.Ako se znae za takva osoba deka gi raboti ovie raboti na shirkot.Shirk(pripisuvanje drugar na Allah)na nego ne mu e dozvoleno da ozeni zena Muslimanka,ne e dozovoleno da se jade mesoto koj on go kole,ne smee da mu se klanja dzenaza,nitu da da bide predvodnik vo namazot,se dodeka ne mu se pokae na Uzviseniot Allah,i se dodeka ne go objavi svoeto pokajanie kon Uzviseniot Allah,koe bara posvetuvaje na negovite dovi i ibadetot iskreno i cisto samo i samo na Uzviseniot Allah. Oodgovorot moze da se najde vo (Iqaamat al-Baraaheen ‘ala Hukm man istaghaatha bi ghayr Allaah, p. 30)

Komitetot za akademsko istrazuvanje i izdavanje na Fetwi(odgovori) ja izdade slednava Fetwa(odgovor):
Baranje pomos od dzinnite i svrtuvanje kon niv za svoite potrebi i za nanesuvanje Loso ili korist na drugite e SHIRK,zatoa sto e toa edna vrsta na poklonuvanje koe e usmereno na drug a ne na Uzviseniot Allah,Ova e iskoristuvanje na dzinnite od strana na covekot za zadovoluvanje na svoite licni potrebi,za vozvrat dzinnot ke dobie korist od covekot i poverenie so sto go povikuva na zadovoluvanje na negovite zelbi Uzvseniot Allah vo Kur`anot veli-Sura-Al An`aam 128:A na denot koga On site ke gi sobere:O sobiru sejtanski,vie mnogu luge zavedovte!!!:Gospodaru nas,ke kazat lugeto,stitenicite nivni,nie edni na drugi bevme od korist i stignavme do nasiot odreden rok,koj ni go odredi Ti.!Oganot ke bide vase prebivaliste,(dom),ke rece On(Uzviseniot Allah)- vo nego vecno ke ostanete,osven ako Uzviseniot Allah ne odredi drugo."Gospodarot tvoj e Mudar i Seznan.
129.Taka isto Nie(Allahovata golemina)ja prepustame vlasta ne edni silnici vrz drugi,poradi ona sto go zarabotile tie.
Uzviseniot Allah veli:
6.I imase luge koi pomos od dzinnite baraa,pa so toa im ja zgolemija losotijata nivna

Koga covekot bara pomos od dzinnite,da bi napravile zlo na nekoj drug ili da go zastiti od zloto na nekogo,od cie zlo se plasi,sevo ova e sirk,koj bilo da go raboti ova,negoviot namaz i negoviot post nemaat nikakvo znacenje kaj Allah.

Uzviseniot Allah veli:"A na tebe i na onie na koi pred tebe im objavivme,Ako na Allah mu pridruzis ramen,tvoite dela zasigurno ke propadnat,a ti ke bides izguben:"

za kogo bilo da se znae deka gi pravi ovi raboti,na nego nemoze da mu se klanja dzenaza,ne se sledi negovata dzenaza,i nemoze da se zakopa na muslimaski grobista..Fetwa(odgovor)(Fataawa al-Lajnah al-Daa’imah, 1/407-408)
Dzahilskata(Onoj sto neznae za Allah)priroda na baranjeto pomos od dzinnite i veruvanjeto vo niv e naglasena vo zborovite koi oni gi mrmorat i cesto gi kazuvaat,a tie se:

"Od pomosta Allahova i tvoja;Jas sum navistina vo Allahovata zastita i tvojata:Nemam nikogo osven Allah i tebe:Jas sum Allahov rob i tvoj:Mu se poveruvam na Allah i na tebe:Ova e od Allah i od tebe:Go imam Allah vo Dzennetot ,a tebe na Zemjata,site ovi zborovi go vadat covekot od Islamot radi pridruzuvanje soparnik na Allah subhanehu we te`ala

Bez ikakov somnez ovie somnitelni frazi se izjavi na Shirk(izleguvanje od verata)Zatoa sto ovi zborovi go pravat stvorenoto,Rival na Stvoritelot,na Vozviseniot Allah koj e nad sevo ova.

Oni duri go povikuvaat Dzibril alejji selam i Muhammed salallahu alejhi we selem,namesto Vozviseniot Allah,izgovarajki gi zborovite na Dzehlot(neznabostvoto)kao sto se.O Dzibrile pomogni mi,O Muhammede zavzemi se za mene." A Allah e onoj od Kogo treba pomos da barame.
Fetwa(odgovor) daden od -Aadaat wa alfaaz tukhaalif Deen Allaah by Dr. Muhammad ibn Sa’eed al-Qahtaani

Fetwi od sejhovi(islamskata ulema)vo vrska so koristenje dzinni bilo da se nasteti ili da se napravi dobro e:

Jasno se gleda deka prema ovie tekstovi deka sevo ova se racuna kako Sikr,duri Sjeh Ibn Baz rahimehullah go racuna ova pogolemo od sirk,i deka na takva osoba mu e zabraneto dase zeni so zena muslimanka,da mu se klanja dzenaza,ili da se klanja pozadi nego ako e on Imam,ili da se jade mesoto koj on go zaklal,dodeka ne se pokae na Uzviseniot Allah.

Resulullah salallhu alejhi we sellem imase obicaj pocesto da kaze.Navisitina,najubav govor e Allahovata Kniga,najdobroto Upatstvo e Upatstvoto na Muhammed salallahu alejhi we selem,Najlosite raboti se novinite dodadeni vo verata,a sekoja novina(bid`at)e zabluda(a sekoja zabluda vodi vo oganot)..Muslim.Sahihul Muslim,Kitabul dzumu`a.

selam alejkum we rahmtullahi we berekatuhu

Odgovori