Sjedeljka za Braca sa Foruma

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

sadaka
Mlađi član
Postovi: 187
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:37 am

Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od sadaka » Sub Feb 28, 2009 3:00 pm

Selam Allejkum Braca
Sa dogovorom i slaganjem sa Bratom White Wolf ,otvaram ovaj topic nadam se da Moderatori i Admistrator ovog sajta nemaju nista protiv.
Samo da jos jednom ukazem ,da ova sjedelka vazi samo za nas Braca sa ovog foruma ,za jedno umereno opustanje i lepog vladanja ,bez prepucavanja,svadze ,preterana sale,nemorala itd.
U suprotnom trazicu od moderatora da zatvore ovaj post.
Hajde Brate White wolf ,kafa je vec skuhana i da te napomenem kad udzes na ovu sjediljku pokucaj tri puta jer zvono neradi :D :D :D :D :D :D
Selam Allewjkum

sadaka
Mlađi član
Postovi: 187
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:37 am

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od sadaka » Pon Mar 30, 2009 7:48 am

Selam Allejkum
Imam jedno pitanje,sigorno znate odgovor .Nabavio sam jednu knjigi Bistro more Poboznosti i Suptilnosti ,autora Ahmed Ferid,ovakve knjige mnogo volim da citam,sada me zanima sta to znaci Suptilnosti ,ne razumem
Selam Allejkum

daneS
Mlađi član
Postovi: 182
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 1:46 pm

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od daneS » Pon Mar 30, 2009 8:00 pm

es-selamu alejkum.


suptilan-fin/finoća/ u tom primjeru,a može biti i prepreden i vješt.

sadaka
Mlađi član
Postovi: 187
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:37 am

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od sadaka » Pet Apr 03, 2009 9:08 pm

Hvala ti Brate na odgovoru ,sada mi je jasno Elhamduliah.

sadaka
Mlađi član
Postovi: 187
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:37 am

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od sadaka » Uto Sep 21, 2010 1:11 pm

Selam Alejkum

Zanima me neke sastave prehrambenog proizvoda krem banane:dekstroza,sredstvo za zeliranje (agar agar),tragove glutena,emulgator(soja lecitin,E476),aroma (jel sa alkoholom) ,maslac i zelatin (mogu biti i od svinje)

Roditelji su mi doneli jedan paktic sa ferije od Kuci,Bambi proizvod.
Nemojte mnogo da cekate sa odgovorom ,jer ce proci rok upotrebe, onda sve dzaba :lol: moram znati.
Selam Alejkum.

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od akhi » Uto Sep 21, 2010 3:14 pm

Alejkumu selam brate. To ti je haram, a Allah subhane najbolje zna. Zelatina ti je po definiciji haram jer je vecinom svinjskog porijekla i haram zaklanog goveda, osim kad bas znas da je recimo od koser ili halal goveda ili od biljnog izvora ili alge. Maslac ti je masbooh (sumljiv) radi sirila(obicno uzmu iz zeluca zivotinja), a isto tako i aroma(moze biti baza alkohol). E476 je po definiciji haram osim ako nije vegeterijanski, koser ili halal. Ukratko, moj dragi brate, ukoliko ne skapavas od gladi-bacaj to! Selam alejkum

sadaka
Mlađi član
Postovi: 187
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:37 am

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od sadaka » Uto Sep 21, 2010 4:53 pm

akhi napisao:Alejkumu selam brate. To ti je haram, a Allah subhane najbolje zna. Zelatina ti je po definiciji haram jer je vecinom svinjskog porijekla i haram zaklanog goveda, osim kad bas znas da je recimo od koser ili halal goveda ili od biljnog izvora ili alge. Maslac ti je masbooh (sumljiv) radi sirila(obicno uzmu iz zeluca zivotinja), a isto tako i aroma(moze biti baza alkohol). E476 je po definiciji haram osim ako nije vegeterijanski, koser ili halal. Ukratko, moj dragi brate, ukoliko ne skapavas od gladi-bacaj to! Selam alejkum
Alejkum ve Selam isto moj dragi brate.

Hvala na odgovoru.
Naredzeno -izvrseno.
Sve do jedne krem banane zavrsile su u kesi za smece :lol: :lol:
Ja nemogu bez Allahove pomoci i milosti a bez njih sigurno mogu i u to nema sumnje.
Selam Alejkum brate.

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od akhi » Uto Sep 21, 2010 4:56 pm

Alejkumu selam. Dobro si postupio, da te Allah swt nagradi dobrim, amin. Slazzem se s tobom. Selam alejkum.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od Haris » Uto Sep 21, 2010 9:12 pm

Nem're čo'ek više znat. Još malo će se za jabuku pitat da nije svinjetina :lol: :lol:

sadaka
Mlađi član
Postovi: 187
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:37 am

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od sadaka » Uto Sep 21, 2010 9:31 pm

Haris napisao:Nem're čo'ek više znat. Još malo će se za jabuku pitat da nije svinjetina :lol: :lol:
jeste brate Harise ,ovde u Inostranstvo moze i do toga doci :lol: :lol:.dok u Bosni ,Kosovo i Makedoniji moze doci do potpunog halala ,haj da kazemo svih prehrambenih proizvoda, samo ovisi od odgovornih ljudi kji su za to i njihovog zalaganja u tom pogledu InsAAllah.

Lane
pisem pomalo
Postovi: 41
Pridružio se: Čet Jan 21, 2010 7:55 pm
Lokacija: Sarajevo

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od Lane » Pet Sep 24, 2010 11:28 pm

Sredstva za zeliranje koja se koriste u prehrambenoj industriji mogu biti:
1) Biljnog porijekla i
2) Zivotinjskog porijekla.

1) Biljni:
a) agar (ili agar-agar, zavisi kako je gdje navedeno) - dobija se iz algi.
b) pektin - dobija se iz jabuka. (u Jaffa proizvodima je cest)

2) Zivotinjski - zelatin(a) - dobija se iz kostiju i moze biti:
a) svinjski - za kojeg su neki ucenjaci rekli da je halal, obzirom da hemijskom preradom gubi svojstvo necistoce: http://www.n-um.com/?q=node/393.
b) govedji - takodjer, smatraju neki da je halal, cak iako nije poznato da li je zivotinja zaklana sa bismillom: http://rijaset.ba/index.php?option=com_ ... Itemid=139
c) riblji.
Znaci, nije sve crno-bijelo.
Za nedoumice tu je www.halal.ba, gdje ima lista aditiva i certificiranih halal proizvoda i proizvodjaca.

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od akhi » Sub Sep 25, 2010 10:53 am

Moje Lane, stvoji to uglavnom sto si napisala za zelatin, ALI, velikom vecinom je zelatin HARAM porijekla-racunaj >95%. Tako, osim ako ne pise da je proizvod kosher, halal, vegetarijanski ili eventualno da je ribljeg porijekla, sve sto sadrzi zelatin je u osnovi haram. Zelstina dobivena od haram zaklanog goveda ne moze se ohalaliti jer se procesima prerade ne gubi izvorna forma tvari, tj. moze se naci trace da je govedji ili recimo svinjski. Znaci, ne gubi se struktura kodirana genima svinje ili dr. zivotinje. Tako propadaju pokusaji nekih da ga ohalale jer on je, i ostaje samo dio cjeline-koja je ili recimo svinja ili haram govedo-tj. strvina.

sadaka
Mlađi član
Postovi: 187
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:37 am

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od sadaka » Ned Sep 26, 2010 2:23 pm

Lane napisao:Sredstva za zeliranje koja se koriste u prehrambenoj industriji mogu biti:
1) Biljnog porijekla i
2) Zivotinjskog porijekla.

1) Biljni:
a) agar (ili agar-agar, zavisi kako je gdje navedeno) - dobija se iz algi.
b) pektin - dobija se iz jabuka. (u Jaffa proizvodima je cest)

2) Zivotinjski - zelatin(a) - dobija se iz kostiju i moze biti:
a) svinjski - za kojeg su neki ucenjaci rekli da je halal, obzirom da hemijskom preradom gubi svojstvo necistoce: http://www.n-um.com/?q=node/393.
b) govedji - takodjer, smatraju neki da je halal, cak iako nije poznato da li je zivotinja zaklana sa bismillom: http://rijaset.ba/index.php?option=com_ ... Itemid=139
c) riblji.
Znaci, nije sve crno-bijelo.
Za nedoumice tu je http://www.halal.ba, gdje ima lista aditiva i certificiranih halal proizvoda i proizvodjaca.
Selam Alejkum Sestro
Hvala ti Sestro na ovim informacija,bio sam na sva tri linka,dosta je meni od toga jasno,ali opet cu ja tamo da procaskam.

sadaka
Mlađi član
Postovi: 187
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:37 am

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od sadaka » Ned Nov 28, 2010 10:52 am

Selam alejkum brate Harise

kako ti bilo brate ovih dana , dok je forum bio zakljucen,meni je bilo malo mucno,puno puta sam dolazio da vidim jeli otvoren,ali nazalos nije bio sve do juce.

Kako je u Zavidovici,jel ima snijega,i jesi li bas u gradu ili tu u blizini,jer znam Zavidovici dobro,dosta sam ja u njega pesacio :D ,onako usamljenicki sam,cetiri puta bio sam u Zavidovici,dva puta sam bio po nedelju dana.

Jel ima jos neki objekat izgradzen osim onog drvenog mosta,koja izgradila Krivaja.
Sve najlepse brate.
Selam alejkum

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Sjedeljka za Braca sa Foruma

Post od Haris » Ned Nov 28, 2010 10:58 am

:D

Selam.
Dobro je. Znao sam ja da će bit ovako dugo zaključan. :D Samo sam dolazio provjeravao da nije ko poslao preko privatno šta. :P

Nema snijega, al nazire se preko brda. Zazimilo momački. Ja sam u gradu, ne u samom centru. U predgrađu. 20-tak minuta hoda od samog centra.

Ništa novo osim mosta. Doduše samo se ceste pravile pred izbore :P

Odgovori