Slusanje rukje i sure Bekare bez abdesta?

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
evlad67
Mlađi član
Postovi: 110
Pridružio se: Pet Apr 24, 2009 1:58 pm
Lokacija: Doboj/Minhen
Kontakt:

Slusanje rukje i sure Bekare bez abdesta?

Post od evlad67 » Čet Maj 07, 2009 9:20 am

Selam aleikum,
htio bi da znam da li se smije rukja i kuran bez abdesta slusat, u autu na primjer, jer idem 2 sahata na posao autom,
i to vrijeme rado slusam rukju i bekare sure, al mi rece neko da se to nesmije bez abdesta radit!!!
Kod kuce nije problem uzet abdest, al u putu ili kad se vracam sa posla i tako, pa bi volio da znam odgovor na ovo!
Razlog je jos jedan, juce bas iduci(vozeci) kuci tako slusajuci rukju, tijelo, neki dijelovi tijela se nekako osamostalili i poceli svoje da rade, a ja se i prepanem malo, kontam sta mi je, jer sam htio da to sprecim al nije islo!!
Prvo sam osjetio nesto u stomaku nekakav bol ili grc, pa nesto cudno u desnom oku isto nesto kao bol, sve do sada sam mislio "hajd gladan" ili "previse radio pa oko premoreno" a onda se usta pocese skupljat isto
onako kao kad pojedes nesto previse kiselo, skupila se ono napucila, i to sam htio da sprijecim al ni to nisam svojom voljom mogao da uradim, ok, kad je to proslo onda odjednom desna strana usta se pocela skupljat, a lijeva normalno, a ja pogledam u ogledalo da vidim sta mi je, kad desna strana usta se ured sastavila sa lijevom, ono na lijevu stranu nekako se iskrivila??
Pa da vam pravo kazem da sam se sada bas uplasio, nedaj boze da izgubim kontrolu nad autom ...
I tako, sve ovo moze bit i slucajno, al ako sam ja pogresio slusanjem rukje i kurana bez abdesta da se ja okanim toga dok ne dodjem kuci!!!

Izivinite ako ja postavljam naivna pitanja, i dosadjujem sa svojim problemima!!
Selam aleikum
evlad67

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Slusanje rukje i sure Bekare bez abdesta?

Post od Haris » Čet Maj 07, 2009 1:02 pm

Moje misljenje je da je dozvoljeno slusat bez abdesta, ali nije dozvoljeno ucit iz Kur'ana. Cak je dozvoljeno ucit ono sto znamo napamet (tako Enes napisa u jednom postu). A mozda i nije dobro da slusas dok se vozis, jos ako si sam. Tako mozes izgubit kontrolu, i ode u jarak.

evlad67
Mlađi član
Postovi: 110
Pridružio se: Pet Apr 24, 2009 1:58 pm
Lokacija: Doboj/Minhen
Kontakt:

Re: Slusanje rukje i sure Bekare bez abdesta?

Post od evlad67 » Čet Maj 07, 2009 1:56 pm

Selam,
ok hvala na misljenju!

evlad67
P.S. [OFF TOPIC]Zasto nikad nedobijem poruku(mail) da je neko odgovorio na moj post, iako sam to aktivirao u "postavkama", da mi mail uvijek dolazi???

bajro17
Mlađi član
Postovi: 190
Pridružio se: Ned Apr 19, 2009 4:04 pm
Lokacija: Duvno

Re: Slusanje rukje i sure Bekare bez abdesta?

Post od bajro17 » Čet Maj 07, 2009 3:52 pm

nikako ne slusaj rukju dok vozis jedino ako zelis poginuti nedo Allah

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Slusanje rukje i sure Bekare bez abdesta?

Post od AbuAmRibnFadL » Čet Maj 07, 2009 3:57 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatu

Budi pod Abdestom evlad,ako se lijecis i ako jos nisi izlijecen i ako si izlijecen i ako si zdrav gledaj da uvijek budes pod abdestom..Sto se tice rukje u autu dok vozis..ne preporucuju mnogi da ne bi doslo do nekog ajeta na koji ce dzinni reagovat pa da napravis udes nedo Allah.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Slusanje rukje i sure Bekare bez abdesta?

Post od Haris » Pet Maj 08, 2009 8:36 am

evlad67 napisao:Selam,
ok hvala na misljenju!

evlad67
P.S. [OFF TOPIC]Zasto nikad nedobijem poruku(mail) da je neko odgovorio na moj post, iako sam to aktivirao u "postavkama", da mi mail uvijek dolazi???

I ja sam mislio da je to ta opcija, ali to ti je ono obavjestenje kada udjes na forum otvori se novi prozorcic samo

evlad67
Mlađi član
Postovi: 110
Pridružio se: Pet Apr 24, 2009 1:58 pm
Lokacija: Doboj/Minhen
Kontakt:

Re: Slusanje rukje i sure Bekare bez abdesta?

Post od evlad67 » Pet Maj 08, 2009 12:12 pm

Esselamu aleikum,
hvala na savjetima, drzacu se njih, ovo sto sam opisao se desilo na onom mjestu gdje se ponavlja, ähm, pokusacu da citiram ako smijem "sadzidine" ta rijec ili noj slicna se puno puta
ponavlja onda sam i ja ponavljao u sebi to isto, i tada sam imao taj dozivljaj.
No sada mozda bolje da slusam vijesti na autoputo o stanju na cesti :?

Selam
evlad67

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Slusanje rukje i sure Bekare bez abdesta?

Post od Enes » Pet Maj 08, 2009 2:04 pm

slusanje rukje se nikako ne preporucije tokom voznje a ni uopsten ucenje kur'ana osobama koje imaju problema sa dzinima.
Jer masa je primjera gdje dzini i u svjesnom stanju covjeka, nagovaraju istog da srlja tokom voznje a pogotovo kad kur'an uci, oni vise ''isplivavaju'' i imaju vecu mogucnot u tom momentu da upravlaju osobom.
Tako da se sa tim stvarima ne igrate.
Ja sam jedno vrijeme na snimljenom CD ljepio i naljepnice da slusanje tokom voznje nije preporucno, bas iz tog razloga.

evlad67
Mlađi član
Postovi: 110
Pridružio se: Pet Apr 24, 2009 1:58 pm
Lokacija: Doboj/Minhen
Kontakt:

Re: Slusanje rukje i sure Bekare bez abdesta?

Post od evlad67 » Pet Maj 08, 2009 3:33 pm

Esselamu aleikum,
ok, to je jedinstven odgovor na moje pitanje!!!

Hvala puno!

Esselamu aleikum
evlad67

Odgovori