O sejtanima

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

O sejtanima

Post od Yassin » Pon Jul 06, 2009 8:35 pm

O sejtanima

-Neke zivotinje vide sejtane


Preneseno je od Ebu Hurejrea r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao: Kada cujete njakanje magarca trazite utociste kod Allaha od sejtana,jer ga je on vidio.A kada cujete pijetla trazite od Allaha blagodati,jer je on vidio meleka.(Buhari mea el Feth 6,350 i Muslim bi serhi Nevevi 17/47)

Rekao je Ibn Ishak rahimehullah: Pricali su mi da je Esma Ebu Bekrova kcerka r.a. rekla: Nakon izlaska Poslanika s.a.v.s. i Ebu Bekra r.a. iz Mekke (u vrijeme Hidzre) na vrata Ebu Bekrove kuce dosla je grupa Kurejsija sa njima i Ebu Dzehl, a bio je pogan i nemoralan. Stali su na vrata a ja sam izasla i upitali su me: Gdje ti je otac? Rekla sam: Ne znam gdje mi je otac,tako mi Allaha. Ebu Dzehl je zamahnuo i tako snazno me osamario da mi je ispala nausnica iz uha. Nakon toga su otisli. Tri noci nismo znali kuda se zaputio Poslanik s.a.v.s. To je trajalo dok se nije pojavio dzin muskarac i s kraja na kraj Mekke na cistom arapskom jeziku citirao stihove, ljudi su ga pratili a nisu ga vidjeli, pratili su glas. Govorio je:

Neka Allah Gospodar ljudi,najboljom nagradom nagradi
dvojicu saputnika odsjelih kod satora Ummi Ma'beda.
Dosli su kopnom, odmorili se pa nastavili
uspio je ko omrkne kao drug Muhammedu
Neka mjesto mladice Benu Kaba bude prijatno
gdje su vjernicama napravili zasjedu.
(El-Bidaje ve en-nihaje 3/189)

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: O sejtanima

Post od Yassin » Pon Jul 06, 2009 8:36 pm

-Sejtanov vrisak na dan prisege na Akabi

Rekao je Ibn Ishak rahimehullah u hadisu koji je prenio od Ma'beda ibn Ka'ba rahimehullah,od njegovog brata Abdullaha ibn Ka'ba ibn Malika r.a.: Dok smo polagali prisegu na Akkabi sejtanom je s vrha Akabe povikao najglasnijim glasom koji sam ikada cuo: O stanovnici ovih nastambi,evo vam muzemmema i otpadnika od vjere s njim,kuju ratnu zavjeru protiv vas!Poslanik s.a.v.s. je samo rekao: Ovo je sejtan Ezebbu-l-Akabe,ovo je Ibn Ezibb.Cujes li me Allahov neprijatelju?!Tako mi Allaha,pozabavit cu se samo tobom!(El-Bidaje ve en-nihaje 3/164)
Autor El-Lisana je rekao: Kaze se za veoma pokudjenog covjeka "muzemmem".Izraz subea,upotrebljen u predaji,je mnozina rijeci subai,upotrebljava se za otpadnike od vjere.A ovde misli na Poslanika s.a.v.s. i ashabe.Ti me je zelio,neka je Allahovo prokletstvo na njega,obavijestiti Kurejsijske nevjernike o prisegi na Akabi kako bi mogli reagovati prije sirenja.Medjutim,Allah Azze we Dzelle ga je ponizio i uzdigao vjeru Islam iznad svih drugih milleta i vjera.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: O sejtanima

Post od Yassin » Pon Jul 06, 2009 8:36 pm

-Sejtani prislukuju i kradu vijesti s neba

Preneseno je od Ibn Abbasa r.a. da je rekao: Pricao mi je jedan Poslanikov s.a.v.s. ashab da su jednom prilikom dok su sjedili s Poslanikom s.a.v.s. ugledali zvijezdu padalicu.Poslanik s.a.v.s. ih je upitao: Sta ste govorili o ovome dzahilijjetu?Rodio se velikan,ili umro je velikan u toj noci-rekli su.Poslanik s.a.v.s. je na to rekao: Ona ne biva bacena zbog necijeg zivota ili smrti.Vec,nas Gospodar,tebareke ve teala,kada nesto naredi meleci koji nose Allahovo prijestolje zauce tesbih,potom meleci svakog narednog neba isto urade dok vijest nedodje do ovozemaljskog neba.Dzini to prislukuju i prenose svojim sticenicima,pa sto prenesu kako su culi istina je,medjutim oni na to jos dodaju.(Muslim kitabu selam hadis br 124,Ahmed-Musned 1/218)
Od Aise r.a. je preneseno da je rekla: Rekla sam:Allahov Poslanice,gatari su ponekad govorili o necemu i nadjemo da bude istina!?On je rekao: To je istina koju je dzin ukrao prislukujuci vijesti s neba i sapnuo je svom sticeniku,ali doda stotinu lazi.(Buhari,Et-Tibbu babun 46,Muslim Ei es Selam 122/124,Ahmed Musned 1/128 i 6/87,Bejheki Ed-Delail 2/235)

Vehid Abduselam Bali-Zastita od dzina i sejtana u svjetlu Kur'ana i Sunneta

Odgovori