Dan u Zivotu Muslimana

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Dan u Zivotu Muslimana

Post od AbuAmRibnFadL » Sre Maj 31, 2006 1:03 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

- Da li si se zahvalio Allahu, subhanehu ve te’ala, kada si se probudio ? Da li si tada rekao : ‘El-hamdu lillahillezi emateni summe ahjani ve ilejhinnusur.’ (Hvala Allahu koji me je usmrtio, a zaitm me ozivio i Njemu je povratak)
- Da li si se sjetio svojih grijeha i pokajao se za njih uz odluku da ih se klonis i da ih vise nikada ne uradis, te da vratis prava drugima.
- Da li si se sjetio rijeci Resulullaha, sallallahu ‘alejhi ve sellem : ‘Kada se probudi covjek svi njegovi organi opominju jezik govoreci : ‘boj se Allaha zbog nas, jer smo mi sa tobom. Ako ti budes pravi mi smo, a ako ti skrenes i mi smo skrenuli.’
- Da li si klanjao sabah-namaz u dzematu?
- Da li nastojis da klanjas svaki namaz u dzematu?
- Da li si proucio nesto danas iz Allahove Knjige?
- Da li si proucio zikr nakon svakog namaza ?
- Da li klanjas propisanje sunnete prije i poslije namaza ?
- Da li si u namazu bio skursen razmisljajuci o onome sto ucis?
- Da li si se prisjetio smrti i kabura?
- Da li si se sjetio Sudnjeg dana i njegovih strahota ?
- Da li si tri puta pitao Allaha da t euvede u Dzennet, jer onaj koji pita Allaha, subhanehu ve te’ala, da ga uvece u Dzennet, Dzennet mu kaze : ‘Boze, uvedi ga u Dzennet !’
- Da li si tri puta trazio spas od vatre kod Allaha, dzelle sanuhu, jer onaj ko to uradi kaze Dzehennem : ‘Boze, spasi ga od vatre !’
- Da li si citao nesto od govora Resulullaha, sallallahu ‘alejhi ve sellem ?
- Da li si razmisljao da se udaljis iz loseg drustva ?
- Da li si pokusao da umanjis svoj smijeh i salu ?
- Da li si plakao iz straha prema svome Gospodaru ?
- Da li si proucio jutarnji i nocni zikr ?
- Da li si istinski trazio sehadet (da budes sehid), jer kaze Resulullah, sallallahu ‘alejhi ve sellem : ‘Onaj ko bude istinski trazio sehadet od Allaha, Allah ce mu dati stepen sehida makar umro i u svojoj postelji.’
- Da li si se obratio Allahu, dzelle sanuhu, da te ucvrsti u Svojoj vjeri ?
- Da li si kupio novu knjigu sa islamsko tematikom kako bi imao znanja o svojoj vjeri ?
- Da li si trazio oprosta za vjernike i vjernice, jer tada za svakog mu’mina i mu’minku i ti imas dobro djelo ?
- Da li si se zahvalio Allahu, dzelle sanuhu, na blagodati Islama ?
- Da li si se zahvalio Allahu na blagodatima sluha, vida i drugim blagodatima ?
- Da li si dao sadaku siromasnima i muhtacima ?
- Da li si ostavio srdzbu zbog svoga nefsa i pokusao da se ne srdis osim zbog Allaha, ‘azze ve dzelle ?
- Da li si izbjegao da se oholis i uzdizes sa sobom ?
- Da li si posjetio brata u Islamu i bio nasmijan prema njemu ?
- Da li si pozvao svoju porodicu, bracu, komsije i ostale sa kojima kontaktiras ka Allahu Uzvisenome ?
- Da li si ucinio dobrocinstvo prema svojim roditeljima ?
- Da li si rekao : ‘Inna lillahi ve inna ilejhi radzi’un’ (Uistinu, mi pripadamo Allahu i Njemu se vracamo) ako te je zadisela nesreca ?
- Da li si proucio slijedecu dovu : ‘Allahumme inni e’uzu bike en usrike bike ve ene e’alemu, ve estagfiruke lima la e’alemnu’ (Boze, utjecem Ti se od pripisivanja druga u onome sto znam, a molim Te za oprost u onome sto ne znam) – jer onaj ko prouci ovu dovu od njega Allah, dzelle sanuhu, otkloni veliki i mali sirk.
- Da li si poznavao da je najbolji istigfar : ‘Allahumme ente rabbi la ilahe illa ente halakteni, ve ene ‘abduke, ve ene ‘ala ‘ahdike ve va’dike mesteta’t, e’uzu bike min serri ma sane’t, ebuu leke bini ‘metike ‘alejje ve ebuu bizenbi fagfirli feinnehu la jagfiruzzunube illa ent.’ (Allahu moj, Ti si moj Gospodar, nema boga osim Tebe. Stvorio si me i ja sam Tvoj rob. Ja se drzim ugovora i obecanja sto sam ih Tebi dao, koliko mogu. Zastiti me od zla kojeg pocinim. Ja priznajem Tvoje blagodati prema meni, a priznajem i svoje grijehe. Oprosti mi, jer samo Ti mozes oprostiti grijehe).

Brate, sestro, ako zelite da budete od onih koji voli Allah subnahenu ve te’ala, voli Njegova Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, i slijedi njegov sunnet ! A ako zelis da ocistis svoje srce od bolesti, cesto izgovaraj rijeci sehadeta La ilahe illallah, trazi oprosta za svoje grijehe, za vjernike i vjernice, i ne budi od nemarnih !

Odgovori