dijete ne prica

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Roditelj
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Ned Okt 29, 2006 9:07 pm

dijete ne prica

Post od Roditelj » Pon Dec 18, 2006 6:33 pm

Selam Alejkum,

Imamo jedan veliki problem koji nas svakodnevno sve vise opterecuje. Nas mladji sin ima vec 4 godine i jos uvijek ne sastavlja recenice. Prica samo po jednu ili dvije rijeci. On je zdravo i napredno dijete ali je vrlo tesko uspostaviti kontakt sa njim. Bio sam kod jednog hodze i on mu je dao neki zapis koji smo stavljali sa vodom da pije a jedan da nosi. On je tada rekao da je dijete nagazilo na nesto. Nije bilo promjene nikakve poslije toga. Molio bih sve koji na bilo koji nacin mogu da nam pomognu da se jave. Hvala.

EMIRgr
Moderator
Postovi: 307
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 11:24 am
Lokacija: U.S.A. Michigan Grand Rapids
Kontakt:

Post od EMIRgr » Uto Dec 19, 2006 12:47 am

Selam alejkum

Mislim da je dobra ideja da odete nekom da se djetetu prouci ruk`ja, kao i da obratite na djetetovu ishranu, igranje sa drugom djecom, odgovarajucih programa kao na primjer sklapanje kockica za moc razmisljanja, pokreta i govora, unosenje dovoljnih potrebnih vitamina u organizam djeteta. Bilo bih dobro prvo da se obratite doktoru a onda nakon toga nekom ucacu ruk`je.

Roditelj
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Ned Okt 29, 2006 9:07 pm

Post od Roditelj » Uto Dec 19, 2006 2:03 pm

Naravno da cinimo sve sto mozemo. Kontrolisali su mu sluh i cuje dobro. Takodje motoricke sposobnosti su mu dobre. U fazi je trenutno ispitivanja krvi, svi moguci nalazi. Interesantno je da pjeva, slaze i kockice. Ima dobar ocni kontakt i smije se sto je po doktorima jako vazno. Problem je u njegovom kontaktu sa okolinom. Volio bih da se javi neko ko je imao takvih problema i eventualno na koji se nacin najbolje mogu otkoliniti ti problemi i na koji nacin mogu pouzdano vidjeti dali su u pitanju neke sihre ili nesto slicno.

daneS
Mlađi član
Postovi: 182
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 1:46 pm

Post od daneS » Sre Dec 20, 2006 9:42 am

es-selamu alejkum

jednostavno propričaće,inshAllna,nešto tako je je od mog brata sin "glumio"mutavca poslije ga niko mogao nije zaustaviti,sve je nadoknadio.
ovaj moj je do tri ipo godine,ćutao i poneku bubne samo njemu znanu riječ,pjevuši ali kad je sam,i kad bi nešto htjeo kao prioritet zavrišti tonom koji uši para,ali hvala Allahu evo ga sad sve super,društven razigran,odličan.
čekanje je težak period ali i to je dobar trening za roditelje,naravno to poslije shvate.
i dalje kod liječnika,specijalista,lakše je, ali inshAllna svaki tren će početi bombardirati sa pitanjima

Edina36
pisem pomalo
Postovi: 21
Pridružio se: Pon Nov 06, 2006 8:40 pm
Lokacija: norveska

sellam

Post od Edina36 » Sre Dec 20, 2006 10:57 am

Moja prijateljica,sad vec odrasla osoba nije ni pricala ni hodala do 5te godine a sad prica ko navijena,niko od nje nemoze doci na red.Do 4tog osnovne jedva je prolazila razred a poslije je bila najbolji ucenik sve do kraja skolovanja.Ako djete ima dobru motoriku i izgovara poneku rijec,pjeva, znaci da je sigurno zdravo,mozda je problem lijenosti ili jednostavno ne zeli.Trening je jako vazan,posvetite sto vise paznje tom djetetu,kroz igru ili nesto sto ga zanima ce sigurno propricati.

daneS
Mlađi član
Postovi: 182
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 1:46 pm

Post od daneS » Sre Dec 20, 2006 11:55 am

es-selamu alejkum
posvetite sto vise paznje tom djetetu,
ovo i nije baš najbolje,pažnje da,ali ne što više,malo ga ignorirati,malo naravno nije lako ali za njega je dobro da se malo isprovocira i tako malo pomalo nadoknadiće ono inshAllna,

amrra
pisem pomalo
Postovi: 22
Pridružio se: Sre Feb 08, 2006 9:48 am
Lokacija: usa

Post od amrra » Čet Dec 21, 2006 4:22 am

sellam,

ja sam imala taj isti problem sa sinom i trenutno imam ali ne kao prije.
Nije progovorio do 4 god. samo rukama pokazuje na stvari. Normalno panika me pocela hvatati svaki dan po malo jer imam i starije dijete za koje nikad nisam imala problema, sto je progovorio prije nego je napunio godinu. Odvedem ga kod njegovog pediatra i tako svi nalazi u redu sve normalno, i pita on mene koji jezik se prica u kuci, pa reko bosanski i engleski. On se nasmija kaze pricajte samo jedan jezik on je zbunjen i nezna kojim da krene jer nezna koji je ispravan. Konstanto cuje dva razlicita jezika. Bome tako i bi i posto mi je ovaj stariji sa bosanskim bio slab ja sam pocela engleski nije mi jezik bio vazan, da mi dijete samo progovori, i nije proslo godinu dana propjeva mali. Sad evo u poslednjih god. i po pricamo i bosanski da i to savlada, tesko je ali ide.

Uzdaj se u dragog Allaha dz.s i sve ce biti insAllah uredu.

MuzikaHaram
Mlađi član
Postovi: 116
Pridružio se: Pon Sep 12, 2005 4:28 pm
Lokacija: Kosovo,u Svedskoj
Kontakt:

Post od MuzikaHaram » Ned Jun 17, 2007 11:56 pm

Ja sam brate imao istih problema kad sam bio mali! Nista strasno! Sjecam se da j nisam govorio mada i kad sam porast'o,do 8 ili 9 godine;kad sam nesto htio pusluzio sam se rukama, nisam se smijao,nisam se druzio,i nisam se igrao., nisam pjevao ,cak, kad sam jednom bio u bolnice nisam ni 1 jedinu rijec izgovorio sa mojim otprilike 2 sata.
Drago mi je da vas sin se smije, i to je dobar znak! Po mom misljenju vas sin se "stidi" i to je normalno! I ja sam se stidio da pricam ili da se druzim ili bilo sta drugo da radim.Nemojte ga na silu tjerati da prica! To samo ce pogorsit problem !
Ne mislim da ovo ima veze sa ishranom. Moguce je jezik koji se govori kuci u pitanju ali,ja ne mislim da je to pitanju.
Ja mislim da sav problem je u tome da,roditelji, ako su od onih vrsta roditelja da "stvarno"vole djecu,onda oni treba da znaju da budu MNOGO TOLERANTNI narocito prema tom djetetu. Npr.ako djete slomi casu ili bilo sta,mada i cjenjeno, ne treba ga uplasiti jer dusa njergova je jako osetljiva na to. Drugo:druziti se sa djetetom, odnosno posvetiti mu vise paznje nego ostalima!
Ja sam dosta imao iskustva sa djecom i znam kako oni misle i mogu reci da srce djeteta moze se osvojiti na tri nacina:1.uz pomog poklona ,2.uz pomoc igranja i 3.uz pomoc podrzavanja.
A to sto djete ne jede nije zbog vitamina nego samopouzdanje mu nedostaje pa je djete sigurno uplaseno pa se zatvorio (da tako kazem) u sebi. Ovo je vrlo oziljan problem. Druziti ga drugom djecom kao sto je npr.obdaniste, ali: ne ostavljajte djete samo dok se ne nauci.
Savjetujem sve roditelje da ne vicu svojim djecama dok su mali. jer poslanik a.s je objasnio da djeca su energicni ili pokretni do 3-ce godine, zato pocetni 3 godina sa djeteteom treba se "iskljucivo"igrati i nista drugo.
Danas ima malo roditelja koji se igraju sa djecom. Osim onih koji je Allah blagoslovio.
Nije samo radzati djece i ne posvjetiti paznju njima! Neki roditelji misle da,ako mu madoknade djetetu kucu, auto i hranu, da je to dovoljno. Nije to to!
Ako s djettom ne govorimo dok je mali onda nece znat kako se problemi rijesavaju kad poraste.
Zato pozivam roditelje da govore svojim djecama i da ih podrzavaju kad ucine nesto lose da i brane ne da ih kazne (!) jer u suprotnom za sve su roditelji krivi ,dok djeca poraste!

eselamu eleikum

Sejo
pisem pomalo
Postovi: 22
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:22 pm

Re: dijete ne prica

Post od Sejo » Pon Jun 18, 2007 9:38 am

Roditelj napisao: Bio sam kod jednog hodze i on mu je dao neki zapis koji smo stavljali sa vodom da pije a jedan da nosi.
Selam alejkum

Imal jos taj zapis kod djeteta, ako ima trebalo bi ga skloniti jer koliko ja zanam zapis mu nista nece pomoci naprotiv samo odmoci. Nadam se da ce se javiti nako od brace sto uce rukju da ti objasne malo vise u vezi zapisa, kako i gdje ga skloniti. Da vam Allah dz. podari sabur i zdravlje djetetu.

Selam alejkum.

Sestra15
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Čet Jun 15, 2006 7:49 pm

Post od Sestra15 » Pon Jun 18, 2007 8:41 pm

Esselamu Alejkum

Da li si ti mozda iz Tuzle? Pokusavam da ti posaljem privatnu poruku, ali bez uspjeha. Ne znam u cemu je problem.
Oprosti ako pitam previse, ne ocekujem odgovor ako to ne zelis. Poznajem nekog ko ima mladjeg sina od 4 godine koji ima potpuno isti problem, pa zbog toga i pitam.

Da Allah dz.s. da ozdravljenje vasem sinu. Amin

daneS
Mlađi član
Postovi: 182
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 1:46 pm

Post od daneS » Pon Jun 18, 2007 8:47 pm

es-selamu alejkum,

.... i tako bilo dijete koje nije pričalo a niti riječ izgovaralo do sedme godine,skupili se oko dijeteta rodbina i tako naglabaju zašto nepriča i šta da urade,jednom rođaku preko glave zapitkivanja i ode direktno kod dijeteta i upita ga:mali zašto nepričaš?a, ovaj će ko iz puške,do sad nisam imao primjedbu.-vic,(šala) naravno!

ako je dijete bilo kod liječnika za dijecu i ako on nije rekao da sa dijetetom nije ništa slabo nema potrebe se sekirati(nervirati).

MuzikaHaram
Mlađi član
Postovi: 116
Pridružio se: Pon Sep 12, 2005 4:28 pm
Lokacija: Kosovo,u Svedskoj
Kontakt:

Post od MuzikaHaram » Čet Jun 21, 2007 10:54 pm

es selamu aleykum

Nije ni cudno da imate problema! Kao prvo: otklonite taj zapis ili bilo sta da je sa djeteta i sa time ce´i problem biti rjesen .
Kao drugo: neka neko u familiji cita kuran za to djete .

Molim Allaha dz.s
da da ozdravljenje vasem sinu insha Allah

Roditelj
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Ned Okt 29, 2006 9:07 pm

Post od Roditelj » Čet Jul 05, 2007 6:27 pm

Selam,

Hvala vam svima na podrsci i finim rijecima. Halalite sto se nisam prije javio. Uklonili smo davno zapise. Situacija je jos nepromijenjena. On prica po neku rijec, recimo zna sve dijaloge iz nekog filma i kaze rijec koja treba doci, ali jos uvijek nema normalnog govora (sad mu je 4,5 godine). Ima karakteristike autisticnog djeteta i to je i doktorica potvrdila. Puno smo citali o tome i on zadovoljava neke od karakretistika te djece dok neke ne. Nismo iz Tuzle i zivimo trenutno u inostranstvu. Uzdamo se u Allahovu milost i u njegovu pomoc.

Hafiz
pisem pomalo
Postovi: 37
Pridružio se: Pon Mar 12, 2007 9:32 pm
Lokacija: Toronto

Post od Hafiz » Čet Jul 05, 2007 6:40 pm

Es-selamu alejkum!
Ako sumnjate de bi mozda problem mogao imati veze sa duhovnim svijetom,onda treba u djeciji organizam unijeti Kur`an kroz hranu ili pice!
najjednostavnije je da mu na vodu naucite nekoliko osnovnih sura i da dijete pije tu vodu !
Znaci uzmes abdest ,uzmes ciste vode u cistu posudu ,okrenes se prema Kibli i na vodu ucis ,tako da dah pada na povrsinu vode, dobra kombinacija bi bila:
1)Fatiha
2)Ajetu-l-kursijja
3)Ihlas x3
4)Felek x3
5)Naas x3
NA kraju zamoliti Allaha dz.s. da od djeteta otkloni problem!
Uradite ovo i dajite djetetu da pije ,ali ne previse i trudite se da budete ubijedzeni da ce Allah pomoci i nemojte previse raspravljati o duhovnom svijetu!
Pratite sta ce desavati pa javite ima li promijena!

Maida123
Posmatrač
Postovi: 1
Pridružio se: Pon Jul 15, 2019 7:57 pm

Re: dijete ne prica

Post od Maida123 » Sre Feb 19, 2020 9:59 am

Esselamu alejkum zanima me dali je ovo dijete bolje,i zelim pitati dali neko ima savjet za mene,takodjer imam djecaka od 2 god koji je najednom prestao da prica,pokazuje prsticem da imitira nas,da lijepo jede,lijepo se razvijao do jedno god i po dok najednom dijete se promijenilo cak je izgubio kontakt ocima i nije ni malo drustven,poceo je da se povlaci sam u sobu i najvise voli samocu .Doktori sumnjaju na autizam.Malo smo vise radili sa njim on se malo promijenio vratio se kontakt ocima i malo je vise drustven ali sto se tice govora nema jos uvijek ni jedne rijeci,dijete je bilo jako napredno i rano je progovorilo i prohodalo sa 11 mjeseci. Takodjer zelim napomenuti da je moja svekrva sanjala san u kojem je vidjela veliku zmiju koja se obavila oko kuce i pitala se u snu kako da se rijesi ove zmije,usla je u tu kucu i vidjela u jednom uglu crtane filmove i likove iz crtanih filmova koje je moj sin gledao i u snu je rekla "ovako je dijete ograjsalo"od crtanih filmova. Dali je neko imao slicno iskustvo i kako je lijecio?

Odgovori