Pitanja i odgovori

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Pokusaj
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Uto Jun 21, 2011 11:20 am

Pitanja i odgovori

Post od Pokusaj » Sre Jun 22, 2011 12:42 pm

Esselamu Alejkum we rahmetullahi we berekatuhu !!!

Malo sam listao po internetu trazeci neke odgovore na moj problem kao i problem moje majke.
Vec prosle godine isli smo traziti lijeka jer je vise nego ocigledno da smo bili ( a vjerovatno smo i jos) pod uticajem sihira.
Simptomi kod mame su slijedeci:
-Jaka tegoba u predjelu prsa, narocito poslije ikindije pa do kasno u noc
- Uzasni snovi
- Periodi napada (zivcani grcevi)
- Uvelicavanje povoda za svadju i raskol iako su oni beznacajni
- Stalna bol u zelucu itd...
Kod mene je vjeciti problem a samim tim i mame nedostatak nafake, jednostavno kad dobijem platu nestane za pet dana, ista stvar se desava i sa maminom penzijom.
Nedavno sam se ozenio a slucaj sa mojom zenom vezano za platu i prazan novcanik je slican.
Naime, tok kompletne situacije je isao ovako:
- Prvo smo po preporuci otisli kod Hanume Vasvije negdje oko Zenice.
Rekla nam je da moramo dovesti imama u kucu da prouci Tekbir dovu na kucu, da ja moram imati hamajliju, da u kuci mora biti hamajlija, da ocu rahmetli moram prouciti dovu, da mi se nafaka krade i jos nekoliko stvari kojih se trenutno ne mogu sjetiti.
- Ona nas je poslala kod hodze u Donje Mostre koji se preselio u Buljakovo - Zelena kuca, imena hodze se ne sjecam
- Hodza je rekao da mama treba posebno dijagnozu a ja posebno te je mama samo usla a on joj je proucio neke dove te neke zapise stavio u flasu i rekao da tu vodu moramo piti.
- Onda nas je taj hodza poslao kod jedne nane u Hrasnici da nam izlije stravu te da se vratimo njemu,
- Nana iz Hrasnice je rekla da taj hodza samo guli i da uzima pare i da ne trebamo ici kod njega - koji apsurd, pa hodza je ju preporucio ?!?
- ta nana je preporucila neku esmu iz Hrasnice te smo otisli njoj, kod nje smo pili kafu na koju je ona proucila Ajetul kursiju i odatle nam je pricala sta nam je ciniti ?!?!?!?
- onda smo se vratili kod nane u Hrasnicu da saljevamo stravu kad smo zavrsili ona nam je rekla da tu vodu koju nam je hodza ucio bacimo, to smo i uradili.
Poslije nam je govorila da idemo kod nekog hodze Galiba na Drveniji te da je on dobar.
Kasnije sam ja isao umjesto njemu hafizu Bugariju na sabah jer mislim da je on jedini OK od gore navedenih ljudi.
Savjet koji mi je on dao naravno nije bilo nista kao gore navedeno, rekao mi je da klanjam dva rekjata i da se okrenem vjeri jer je ona jedini spas.
Poslije gore svih navedenih stvari ocigledno je bilo da gdje god smo krenuli da potrazimo lijeka bila sejtanska posla, gdje smo isli kao muhe bez glave.

Ja sam jos licno radio slijedece:
Snimio sam suru El Bekare te sam je nekoliko puta pustao u kucu, maloprije sam vidjeo da je dobar lijek ucenje rukjua te sam skinuo i rukju koji namjeravam pustiti kuci danas ili sutra.

Ne znam sta da radim ali moju majku hvata gusenje svake noci, konstantan nemir osjeca, poceli smo traziti lijeka ali nikad nismo zavrsili zapoceto.

Sta sada da radim, gdje da idem, nakon svega ovoga i dalje egzistiraju slijececi problemi:
- NEMA NAFAKE
- MAMU HVATA GUSENJE, NERVOZA, STALNO JE U KUCI I NI SA KIM SE NE DRUZI,
- JA SAM SE NEDAVNO OZENIO TE SAD PRIMJETIM I KOD ZENE NEDOSTATAK NAFAKE
- NALAZIM SE IZMEDJU DVIJE VATRE I DVIJE LJUBAVI, MAMA I ZENA. NEKAD SE DESAVAJU I NESUGLASICE IZMJEDJU NJIH A JA SAM U SREDINI I NE ZNAM NA KOJU BIH STRANU, IAKO SAM U VECINI SLUCAJEVA NA MAMINOJ ALI STVARNO ZELIM BITI REALAN I RAVNOPRAVAN.

Sta mi vi predlazete ???

Esselamu alejkum...

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Haris » Sre Jun 22, 2011 5:23 pm

Esselamu alejkum,

Što se tiče ovih nana, kojekakvih hodža i slično, jasno vam je da ste pogriješili. Hamajlije, saljevanje strave i slično, sve je to način "liječenja" koji nema oslonac u šerijatu i ne potiče od Poslanika s.a.w.s.

Nekoliko savjeta, ako se potrudite da postupite na što više, bit će inšaAllah bolje:

- Ukloniti slike ljudi i životinja, te kipove koji imaju taj oblik,
- Puštati suru El-Bekare barem jednom u 3 dana, ali po mogućnosti, svaki dan i stalno,
- Ukoliko imate kućne ljubimce i bilo kakve životinje u kući, odstraniti,
- Truditi se živjeti vjerski maksimalno, obavljati namaz,
- Slušati rukju ujutro poslije sabaha i naveče oko akšama,
- Otići nekom pouzdanom da nauči na vodu, med i maslinovo ulje,
- Piti vodu, može se ubacivati u hranu, maslinovo ulje konzumirati u hrani, ili onako uzimati i mazati se posebno po tijelu gdje se osjete tegobe,
- Truditi se u kući imati ugodan miris, da je lijepo osvijetljeno i da je atmosfera prijatna,
- Naučenom vodom prskati ćoškove kuće, mjesto gdje se spava, odjeću,
- Po mogućnosti otići na rukju nekom ko se bavi ispravnom rukjom (samo učenje Kur'anom), koji se ne oslanja na hamajlije, olovo, zapise...

Ukoliko sam neke od stvari zaboravio, neka se neko nadoveže i dopuni...

Molim Uzvišenog Allaha da vam olakša problem i izvede na pravi put..

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Re: Pitanja i odgovori

Post od elma np » Sre Jun 22, 2011 5:59 pm

-NALAZIM SE IZMEDJU DVIJE VATRE I DVIJE LJUBAVI, MAMA I ZENA. NEKAD SE DESAVAJU I NESUGLASICE IZMJEDJU NJIH A JA SAM U SREDINI I NE ZNAM NA KOJU BIH STRANU, IAKO SAM U VECINI SLUCAJEVA NA MAMINOJ ALI STVARNO ZELIM BITI REALAN I RAVNOPRAVAN.



Selam alejkum,kakva je ovo glupost i oholost da si na maminoj strani vecinom,musliman treba biti pravedan,nisi se valjda ozenio da unistis tu zenu?Subhanallah sto danasnji muskarci zamisljaju da su nesto.Boj se Allahov Robe!!!NISI TI BOLJI OD NIJEDNE ZENE!!!Tewbu ti prouci jarane.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Haris » Sre Jun 22, 2011 7:35 pm

Esselamu alejkum,

@elma np, pošto si ti ovako bojkot žena i voliš upadat u program sa grupom i osuđivat. Zamolio bih te kao brat musliman, ako ne možeš fino nasavjetovat šta da uradi, bolje nemoj nikako.

U pravilu, muškarcu majka mora bit najvažnija osoba i važnija od žene uvijek dok je živa, a ženi je majka najvažnija osoba dok se ne uda, a poslije udaje joj postaje muž.

Također, jedan od malih predznaka Sudnjeg Dana je taj da će doći vrijeme da muškarcu bude važnija žena od njegove majke.

Shodno tome, muškarac bi trebao uvijek izabrati majku, ali on kaže da želi da bude realan i ravnopravan i u većini slučajeva izabere majku, što znači da ne u svakom slučaju, nego u nekim slučajevima staje i na ženinu stranu, ako je upravu.

Pokusaj
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Uto Jun 21, 2011 11:20 am

Re: Pitanja i odgovori

Post od Pokusaj » Čet Jun 23, 2011 7:00 am

Esselamu alejkum,

Elma, ja uopce ne unistavam zenu i nemoj me pogresno shvatiti.
Mislim da je brat Haris najbolje objasnio situaciju i stvarno aferim na tome.

Harise, da li imas neki prijedlog ko bi mi proucio sve to i ko je pouzdan ?

Snimio sam rukju a imam i snimljenu suru El Bekare koju sam pustao.

P.S. Jos uvijek ne mogu da se oporavim od Elmine poruke, stvarno ne mogu razumjeti iz kojeg konteksta si izvukla da ja unistavam zenu ?

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Haris » Čet Jun 23, 2011 8:24 am

Esselamu alejkum,

Pusti to. Nemoj da se sikiraš radi poruka.

Što se tiče učača, ne znam sa koje si lokacije. Ovdje inače preporučimo Enesa iz Zavidovića ili Almina iz Zenice.

Nazovi Enesa pa se pokušaj dogovorit za termin: 061 757 819

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Re: Pitanja i odgovori

Post od elma np » Čet Jun 23, 2011 9:25 am

Moderator: Poruka obrisana.
Razlog: Potvora, uvrede, nejasan govor, optužbe..

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Re: Pitanja i odgovori

Post od elma np » Čet Jun 23, 2011 9:30 am

Haris napisao:Esselamu alejkum,

@elma np, pošto si ti ovako bojkot žena i voliš upadat u program sa grupom i osuđivat. Zamolio bih te kao brat musliman, ako ne možeš fino nasavjetovat šta da uradi, bolje nemoj nikako.

U pravilu, muškarcu majka mora bit najvažnija osoba i važnija od žene uvijek dok je živa, a ženi je majka najvažnija osoba dok se ne uda, a poslije udaje joj postaje muž.

Također, jedan od malih predznaka Sudnjeg Dana je taj da će doći vrijeme da muškarcu bude važnija žena od njegove majke.

Shodno tome, muškarac bi trebao uvijek izabrati majku, ali on kaže da želi da bude realan i ravnopravan i u većini slučajeva izabere majku, što znači da ne u svakom slučaju, nego u nekim slučajevima staje i na ženinu stranu, ako je upravu.
Harise zelim dokaz za to biranje majke uvek kao sto kazes!Jer nemoze se birati neko kada nije u pravu! A TI MOLIM TE DAJ MI DOKAZ DA SE MAJKA UVEK MORA IZABRATI,PO TVOME TAMAN MAJKA BILA SNAJKU OPET JE SIN MORA SLUSATI,JER KAZES UVEK JE MORA IZABRATI!BUJRUM ZELIM DOKAZ ZA TO!JER KOLKO JA SHVATAM ISLAM MORA COVEK UVEK BITI PRAVEDAN!

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Haris » Čet Jun 23, 2011 9:37 am

Prethodna poruka je izbrisana iz ovih gore razloga.

Kao prvo ne znam ni šta znači termin sufija (nit me plaho zanima jer se smatram isključivo muslimanom), a kamo li da postupam tako.

Što se tiče majke i žene. Naravno da se treba trudit da bude ravnopravan, ne govorim ovdje o udaranju, nego o ravnopravnosti.
Majka je jedno, žena je drugo.

Često danas vidimo slučajeve da žena toliko uzme insana pod svoje da zaboravi majku, i prodao bi je za neko dobro da ugodi žensku.
Na to sam mislio. A ne na ovo da majka bije snajku.

Treba se pokušati naći modul da je svima dobro. Majka jest majka, ali to ne daje pravo da uništava život sinu ili bilo kome.

Pokusaj
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Uto Jun 21, 2011 11:20 am

Re: Pitanja i odgovori

Post od Pokusaj » Čet Jun 23, 2011 10:46 am

Treba se pokušati naći modul da je svima dobro. Majka jest majka, ali to ne daje pravo da uništava život sinu ili bilo kome.

To upravo i radim i majka se treba postovati kao i zena, tacno je da ima zena koje bi samo na svoj mlin da okrecu a ja to izbjegavam i ne dozvoljavam...

Niko ovdje nikoga ne udara, niti maltretira, ja samo govorim o nekim nesuglasicama koje se dese izmedju njih dvije..

Selam.

P.S. Hvala za broj, ja sam iz Sarajeva

Hanzala
pisem pomalo
Postovi: 16
Pridružio se: Ned Apr 10, 2011 7:46 am

Re: Pitanja i odgovori

Post od Hanzala » Čet Jun 23, 2011 4:09 pm

''Gospodar tvoj zapovijeda da se samo Njemu klanjate i da roditeljima dobrocinstvo cinite.Kad jedno od njih dvoje,ili oboje,kod tebe starost dozive,ne reci im ni ''Uh''-i ne podvikni na njih,i obracaj im se rijecima postovanja punim.Budi prema njima pazljiv i ponizan i reci-''Gospodaru moj,smiluj im se,oni su mene ,kada sam bio dijete njegovali''. El-Isra,23-24 ''Dosao neki covjek Allahovom Poslaniku i zapitao ga-Ko je od ljudi najzasluzniji da mu poklonim svoju paznju i svoje prijateljstvo.MAJKA-rece mu Allahov Poslanik.A ko je onda na redu-zapita covjek.MAJKA-odgovori mu Muhammed a.s.A ko onda-ponovo ce covjek.MAJKA,pa otac,-odgovori mu Allahov Poslanik. biljeze Buharija i Muslim

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Re: Pitanja i odgovori

Post od elma np » Sub Jun 25, 2011 5:07 pm

Pokusaj napisao:Treba se pokušati naći modul da je svima dobro. Majka jest majka, ali to ne daje pravo da uništava život sinu ili bilo kome.

To upravo i radim i majka se treba postovati kao i zena, tacno je da ima zena koje bi samo na svoj mlin da okrecu a ja to izbjegavam i ne dozvoljavam...

Niko ovdje nikoga ne udara, niti maltretira, ja samo govorim o nekim nesuglasicama koje se dese izmedju njih dvije..

Selam.

P.S. Hvala za broj, ja sam iz Sarajeva
Majka i zena nemogu biti isto!Nemozes voleti majku kao zenu niti zenu kao majku.a ako je tvoja majka tako dobra sto joj smeta snaja nije valjda ljubomorna sto si ozenjen,vidim danas dosta bolesnih zena pa ljubomorne na sinove kada se ozene,pa gledaju da ih razdvoje od zene,ako je tvoja majka tako dobra onda ona ne bi zamarala tvoju zenu,jer tvoja zena nema nikavu obavezu prema tvojoj majci,drugo ti o svojoj zeni nesmes pricati ni sa kim pa ni sa tvojom majkom,trece nije tvoja zena duzna da radi i hrani tebe i tvoju majku i cetvrto ako je tvoja zena sve kriva a tvoja majka u pravu sto si se zenio,trebao si citav zivot da zivis sa majkom!

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Re: Pitanja i odgovori

Post od elma np » Sub Jun 25, 2011 5:55 pm

Haris napisao:
Često danas vidimo slučajeve da žena toliko uzme insana pod svoje da zaboravi majku, i prodao bi je za neko dobro da ugodi žensku.
Na to sam mislio. A ne na ovo da majka bije snajku.
I ja cesto danas vidim svekrve koje su bolesno ljubomorne na sinove,zele sinove kraj sebe citav zivot,pa iza sinovih ledja vredjaju snaju,prave joj pakao da bi snaja na kraju morala da zatrazi razvod jer glupi sinovi veruju vise svojim majkama nego zenama,umesto da razmisle glavom malo jer te ih majke nisu naucile islamu,samo su obicne novotarijke,sufijke,sihirbazice itd.u vecini slucajeva svekrve su krive za razvod braka!

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Re: Pitanja i odgovori

Post od elma np » Sub Jun 25, 2011 6:13 pm

evo za tebe pokusaj pa procitaj majci kako treba svekrva muslimanka da se ponasa prema snaji.
MUSLIMANKA KAO SVEKRVA
Muslimanka uvijek i u svakoj situaciji mora da se drzi Kur'ana i suneta i nikada sebi ne smije dozvoliti da uzme vise prava nego sto joj pripada ili da drugima predstavlja poteskoce, vec naporotiv, ona ce biti ta koja ce koristiti svaku priliku da svima oko sebe olaksa ulazak u Dzennet. Muslimanka mora da ima poseban odnos prema svojoj snahi i da se prama njoj ponasa kao prema vlastitoj kcerci, jer onaj ko nema rahmeta prema drugima... Allah, dželle šanuhu, ce mu uskratit Svoj rahmet u onome danu kada mu niko drugi nece moci pomoci. Iako zbog velike razlike u godinama, razlicitim odgojima i mentalitetima, cesto dolazi do velikih i malih razmirica izmedju snehe i svekrve, one se moraju razlikovati od razmirica izmedju dzahila ili nemuslimana, jer muslimani imaju uputstvo kroz Kur'an i sunet kako rijesiti svaki problem, pa i te odnose izmedju snahe i svekrve. Majka, svekrva koja ima daleko vece iskustvo od mlade zene koja je dosla, iz svoje kuce u kojoj je citav svoj zivot provela, u neku nepoznatu, potpuno novu sredinu, mora da olaksa svojoj snahi sto brze privikavanje i prihvatanje pravila i obicaja u novoj kuci u kojoj treba citav svoj zivot da provede. Ta ista majka najbolje poznaje svog sina, a samim tim i puteve do osvajanja njegovog srca, pa ce imati veliku nagradu za svoje savjete upucene snahi, Allahovom robu, koja ima zadatak da zadovolji svog muza, koji ima najvece pravo nad njom, a nad njim njegova majka. Ni slucajno ne smije da se desi da majka zlupotrebljava svoje pravo nad sinom te mu otezava ispunjavanje zadace i duznosti prema svojim roditeljima. Ona ce na najblazi nacin da savjetuje svoju snahu, da se prema njoj postavi kao prema kcerki, prema svojoj prijateljici, jer, ipak, koliko god vlastitih kcerki imala, sve one idu svojim kucama i same su necije snahe te imaju obaveze prema svojim porodicama, dok je snaha ona sa kojom ce najveci dio svog zivota provesti i koja ce joj u starosti najcesci pomgac biti. Svekrva muslimanka, ce iskoristit sve svoje mudrosti da pridje ka srcu te mlade, neiskusne, uplasene zene i posavjetovati je kako da se sto lakse prilagodi zivotu u njihovoj porodici. Ona ce imati stpljenja i razumjevanja cak i ako je ta mlada zena potpuno neiskusna ili odgajana suprotno od odgoja koji se u novoj kuci ocekuje, jer mora da zna da svako dijete svoje roditelje vidi savrsenim odgojiteljima i jako je tesko prihvatit da je neko drugi, mozda puno bolje organizovao zivot u svojoj porodici od onoga na koji je ona navikla. Draga sestro, svekrvo, prisjeti se vremena kada si ti dosla u tudju kucu. Prisjeti se prvog jutra kada si ustala ne znajuci cak ni vrijeme ustajanja tvojih novih ukucana, ne znajuci ni kakavu oni kahvu vole, razmisljajuci kako izgleda njihov pocetak dana... Prisjeti se sestro moja, koliko je bilo stida i straha u tvom srcu! Prisjeti se treme koju si tih dana imala! Koliko neizvjesnosti i poteskoce da zadovoljis sve oko sebe, ne znajuci da li ce da te prihvate ili odbace!? Sjeti se tvoje samoce uprkos svima oko tebe! Tvoga straha od svih novih obaveza i mogucnosti da ih neces moci zadovoljit !Sjeti se skrivenih suza od tuge za porodicom! Koliko je to samo tesko vrijeme za mladu zenu koja je do juce bila dijete kojoj su u njenoj kuci lako nalazili opravdanja, a danas u novoj kuci svi od nje ocekuju da bude savrsena snaha, kuharica, domacica, ljubavnica, komsinica... a sve su to za nju potpuno nova iskustva koja su odjednom dosla u jednom novom danu. Olaksaj joj draga sestro, olaksaj svojoj snahi te poteskoce. Razumi njenu nervozu, njen stid i strah koji u ocima vidis. Ne krivi je ako suti i malo prica. Ne pripisuj joj to u „nekulturu ponasanja“ vec u stid koji je ukras zene muslimanke i strah da ne kaze nesto cime necete biti zadovoljni ili da ce te pogresno protumaciti. Ne prigovaraj joj da je spora i nesposobna jer ona nema dugogodisenje iskustvo koja ti imas i nije naucila raspored poslova u vasoj kuci. Olaksaj joj svojim savjetima i pomozi joj da na vrijeme zavrsi svoje obaveze. Neka ti ne bude tesko da kroz salu i smijeh gulis krompir i luk i pripremas ostale namirnice potrebne za rucak koji ce spremiti. Neka ti cini zadovoljstvo da sa njom dijelis poslove kako su to radile mnoge zene pravovjerne koji su nasi uzori. Olaksaj svom dragom sinu pocetak novog zivota i ni slucajno nemoj da stavljas pred njega izbor izmedju njegove supruge i tebe kao majke, jer to je ubistvo za njegovo srce i dusu. Tezak je zivot izmedju dvije vatre (majke i supruge) pa ti kao starija i iskusnija pronadji puteve do snahinog srca. Cak ako ti ona nepravdu ucini, ti se pouzdaj u Allaha, dželle šanuhu, i znaj da ce biti svako nagradjen ili kaznjen prema onome sto radi. Ali ti nemoj da budes uzrok svadja i razmirica izmedju tvog sina i snahe i ne daji sebi prava vise nego sto ti pripada. Ne dozvoli da im se petljas u zivot ili ulazis u njihovu intimu i nikada sebi ne smijes dozvoliti da prisluskujes njihove razgovore ili ih uhodis, jer to je veoma ruzna osobina koja vodi u dzehenemsku vatru. Allah, dželle šanuhu, je dao najljepsi recept za postavljanje prema onima koji ti nepravdu cine pa kaze: “Dobro i zlo nisu isto! Zlo dobrim uzvrati pa ce ti dusmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati. To mogu postici samo strpljivi, to mogu postici samo srecni!“ Draga sestro muslimanko, ne dozvoli da ti sejtan pridje pa da zbog ljubomore na svoju snahu koja je osvojila srce tvog sina, postanes nepravedna ili da se koristis lazima i potvorama na to slabasno bice koje se lomi izmedju ceznje za roditeljima i starim nacinom zivota i zeljom da zadovolji i usreci svog muza i sve one koje on voli. Laz nije osobina vjernika i vjernik nikada ne moze da bude lazac. Ne dozvoli sejtanu, l.a., da unisti sva tvoja dobra djela i da te zaslijepi pa da zaboravis da je tvoje mjesto u sinovom srcu posebno i da ga niko i nikada ne moze oduzeti, ali ga ti svojim losim ponasanjem mozes zauvjek izgubiti i biti sebeb sinovog ulaska u Dzehenem. Zato poslusaj sta te tvoj Sveznajuci Gospodar, dželle šanuhu, upozorava: „...i kada govorite, da krivo ne govorite, pa makar se ticalo i srodnika..“... “i kada ljudima sudite, da pravicno sudite.“ Sestro draga, iskoristi blagodati svekrve(majke), postupaj blago i mudro. Nauci prastati i saburiti jer to su osobine onih koji su na ipsravnom putu, onih koji mnogo prastaju i pravedno postupaju nadajuci se oprostu i Milosti Onoga koji pravedno racune svidja. Olaksaj svom sinu ispunjavanje obaveza prema majci! Budi na usluzi svojoj snahi u ispunjavanju duznosti prema muzu. Vidjet ces da ce se tvoj sabur i trud isplatiti i da ce ti tvoja snaha u kojoj vidis neprijatelja, uskoro postati najprisnija prijateljica.

Preuzeto sa stranice N-UM

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Haris » Sub Jun 25, 2011 9:46 pm

U prošlim postovima je navedeno kako ti zamišljalj (ne)odnos svekrve i snahe, i onako kako bi trebalo biti u idealu.

Ali mi nismo tu da prosuđujemo njegovu situaciju, on će sam odlučiti kako postupiti. Nikome pravda ne treba biti nanesena...

Odgovori