Krckov početak

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Ibrahim
Posmatrač
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Feb 27, 2006 1:20 am

Krckov početak

Post od Ibrahim » Pon Feb 27, 2006 1:45 am

Author Comment
Location:Hrvatska
Krcko
supitnik
(23/1/06 17:20)
Reply
Džini, sihire i ostala čudesa... Svugdje ja idem po internetu i svašta nađem, pa sam tako naletio i na ovu stranicu: www.lijecenje-kuranom.com
Podsjetilo me to na djetinjstvo i slušanje raznih priča po ''komšijskim sijelima'', o hodžinim zapisima i demonskim djelovanjima, pa sam odlučio da im se javim.
Sad će biti zanimljivo pratiti razvoj diskusije na tom topicu, jer mi se ti ljudi čine poprilično ''zacementiranima''. Paralelno s tim, mi možemo ovdje razviti svoju raspravu i reći neka svoja zapažanja i mišljenja. Neka i ovdje povod bude moj uvodni post tamo.







Re: Džini, sihire i ostala čudesa... Evo javilo ih se dvoje. Kao što sam i očekivao - vlastita interpretacija navodnih iskustava. Bah, ljudi se uopće ne trude preispitati i barem pokušati racionalno objasniti neke stvari već su skloni bez imalo kritičnosti sve pripisati nadnaravnom i to strpati u ukalupljene obrasce pripadajuće im kulture.

Pošto na istoku ništa novo, ja bih želio čuti razmišljanja sudionika ovog foruma. Ima li ih? :smokin




Jos Krckovih postova

Krcko
supitnik
(23/1/06 21:54)
Reply


Re: Džini, sihire i ostala čudesa... Ova ''iskustva'' mi pomalo liče na događaj prije otprilike desetak godina. Večer oko devet sati. Kuca netko ushićeno na vrata...tko je?...susjed. Kaže dođi brzo vidjeti NLO-e, cijeli komšiluk se skupio...
Izađem ja, imam ja što i za vidjeti - dvadesetak ljudi iz susjedstva skupilo se i netremice bulje u nebo došaptavajući se i žamoreći. Stvarno, nekakva svjetla idu čas s jedne na drugu stranu neba. Počele se razvijati teorije, priče...a nitko ništa pametno i racionalno...sve neke gluposti, a većina jasno - tvrdi da su to ni manje ni više nego dva svemirska broda.
Došla konačno i policija koju je netko u međuvremenu nazvao. Izlazi policajac i kaže da šta nam je, pa to se disko otvorio petnaestak kilometara dalje i pušta svoje reflektore. Kakvi vanzemaljci?
Rulja razočarano odmahuje rukom i razilazi se kućama. 0]
Građanski vs. kršćanski odgoj Za početak, sam naslov teme nameće potrebu za jednim podforumom tipa 'društvo', 'ozbiljnije teme' ili kako god ga već glavni i odgovorni želi nazvati (ako ga uopće želi kreirati ;) ).
Neću previše duljiti, pa ću odmah uskočiti u samu srž problema koji me muči, te pritom pokušati biti što kraći.
Dakle povod zbog kojeg ovo pišem je moj jučerašnji posjet bratu i njegovoj porodici (žena i dvoje djece). Striko je došao, uredno donio božićne poklone djeci, bratu i šogorici, te ostao na čašici ugodnog i opuštenog razgovora. I sve bi to proteklo tako sterilno, uobičajeno i nadasve normalno da se nije dogodilo nešto što me je pomalo zagolicalo. Naime, moj mali nećak (pet i po godina) je u jednom trenutku upitao nešto u vezi Božića da bi mu moja šogorica na to dogovorila kako se za par dana na taj dan ni pet ni šest, nego 'rodio Isus'.
Eh sad, možda je pomalo licemjerno od mene što uopće pokrećem ovo pitanje, jer samo donošenje božićnih poklona implicira da ni ja nisam imun na malograđanske običaje, a ovom prilikom želim priznati i razjasniti da volim i kititi bor, stavljati žito u prozor i ritualno obavljati niz drugih sitnica koje se kose sa mojim agnostičko-ateističkim uvjerenjem. To je nešto što me jednostavno uveseljava i nikada nisam previše obraćao pažnju na to da bi to moglo imati nekakvu religioznu pozadinu, ali.... 'rodio se Isus'. :\
Ja mog brata i njegovu ženu znam kao obrazovane i građanski orjentirane ljude, akademske građane (oboje su profesori na fakultetu)...ili sam ih barem do sada takvima poznavao. Oni su zadnji od kojih bi očekivao da djecu uče neprovjerenim i neznanstvenim predodžbama i podacima. Tko zna, možda mi uskoro budu rekli da djecu šalju i na vjeronauk?
Sve to me je pomalo potaklo na razmišljanje i pokrenulo niz pitanja u meni na koja bi ovdje mogli pokušati dati neke odgovore. Je li krivo društvo koje normira 'poželjno ponašanje' ili su krivi ljudi, pojedinci koji su skloni konformizmu? Ja sam naprimjer, u ovom trenutku uvjeren i odlučan da moje buduće dijete neće imati nikakve veze s crkvom i religijom (a sasvim sigurno mu neću govoriti o rođenju Isusa, Bude, Krišne ili čega već...) sve dok ono samo ne odluči drugačije. Mogu li biti siguran da i ja neću konformistički podlijeći silini društvenih normi čim mi se dijete vrati iz škole plačući da ga ostala djeca ignoriraju zato što jedino on s njima ne ide na vjeronauk? Ne znam...ali znam da me sve to već pomalo kopka, pa bih vas molio za vaša razmišljanja, ideje, stavove...









Re: Građanski vs. kršćanski odgoj Jane:

Quote:kao prvo, krcku pozdrav, baš me razveselilo što si se pojavio na ovim stranicama :)


Hvala Jane. Također. :)

Quote:kako će dijete odlučiti i o čemu ako ga držiš pod staklenim zvonom. da ne kažem kako ni to nećeš moći dugo, primat će informacije s raznih strana.
ja sam svom klicu raspredala i o isusu i o budi i o koječemu. trenutačno vjeruje u zeusa ;)


Možda sam ovo trebao pojasniti. Ja mu planiram dati svoju verziju teme koja ga bude zanimala. Naravno da će biti bombardiran informacijama sa svih strana i ja ga (taman i da hoću) ne mogu držati pod staklenim zvonom. Tu je škola, okolina, televizija... i kao što je Lolek već napisala - to se ne može jasno razgraničiti, odrezati crtu točno po sredini.
Ali ne mislim ga krstiti kao bebu, slati ga na vjeronauk, kršćansku (ili bilo čiju drugu) predaju tumačiti kao bespogovornu istinu... Međutim, ako mi sa 13-14 godina dođe i izrazi želju da bi se ipak želio krstiti i vjerovati u Isusa, ja mu to najvjerojatnije neću uskratiti. Na to sam mislio pod onim 'kada sam odluči'. Jasnije? ;)


Erazmo:

Quote:Za početak, sam naslov teme je katastrofalan sam po sebi...


Za početak se slažem. ;) Doduše, ne bih rekao 'katastrofalan', ali - nespretan, što sam odmah i uočio, ali se u trenutku postavljanja teme (a ni sada me inspiracija bolje ne služi) nisam mogao sjetiti adekvatnijeg naslova, pa time ostavljam potpunu slobodu tebi ili bilo kom drugom na ovoj temi da joj u skladu s tim i promijeni naslov.

Quote:- što to znači građanski vs. kršćanski odgoj? Kršćanstvo možda ne pripada građanskom društvu? Ili možda građansko društvo ma što ono označavalo, po defaultu pripada isključivo ateistima-agnosticima?


Zaista ne znam što nije jasno u pojmu građanskog društva? Mislim da nam je svima jasno kako bi ono u teoriji trebalo pripadati naravno, svima što u našem domaćem (hrvatskom) primjeru nije slučaj, pa tu dolazi do lomova i diskrepancije između teorije i prakse.
Iz takve konstelacije snaga razvidno je što je mainstram (kršćanski odgoj), a što alternativa.

Sad kada smo to (nadam se) razjasnili, možemo krenuti dalje:


Quote:- što znači zgražanje nad majčinim odgovorom djetetu "Rodio se Isus"? Ili možda, ako nikako drukčije onda bar čisto semantički, Božić znači nešto drugo nego mali Bog, tj. dijete Bog?


Ne vidim ništa sporno na semantičkoj razini, nego na odgojnoj.

Quote:- što znači ne biti imun na "malograđanske" običaje? Ovakav preziran stav prema nečijoj vjeri i tradiciji vrhunac je malograđanstva. A licemjerje onda nije konformizam sam po sebi nego u kombinaciji s takvim posprdnim stavom.


Da, ja zaista te običaje doživljavam takvima - malograđanskima i ne smatram da tim izborom termina gajim nekakav dublji prezirni stav prema nečijoj vjeri i tradiciji nego što ga imam prema samome sebi, jer kao što sam već istaknuo - i ja sam u puno situacija malograđanin i konformist. :)


Quote:-što znači "nikada nisam previše obraćao pažnju na to da bi to moglo imati nekakvu religioznu pozadinu"? Sve je pokretaču topica smisleno i borovi, i pokloni, i žito,


Ne, nije mi smisleno. U tome i jeste štos. Ja jednostavno volim kititi bor, saditi žito i darivati ljude za praznike. Ono što volimo raditi ne mora uvijek biti smisleno. :)


Quote:"ali ....rodio se Isus"?


Da, moram priznati da me je ta rečenica dobrano 'uzdrmala' i iznenadila. Ostajem pri tome.

Didi je to najbolje rekla - možda je klincu trebalo reći da se 'prema kršćanskom vjerovanju rodio Isus', kao što smo to mi učili u školi u doba 'ateističkog mraka', ali to bi za sobom pokrenulo lavinu dodatnih pitanja. :/



Quote:- što znači da bi akademski građani bili zadnji od kojih bi očekivao "da djecu uče neprovjerenim i neznanstvenim predodžbama i podacima"? Možda revolucionarni pristup religiji koji bi išao od spoznaje ka vjerovanju, a ne obrnuto?


Nisam rekao da bi akademski građani bili zadnji od kojih bi očekivao takvo što, nego da bi to bili moj brat i šogorica (koji su tek pukim slučajem akademski obrazovani :) ). Njihovo formalno obrazovanje sam istaknuo samo kao dodatnu ilustraciju koja nije pretjerano bitna. Moja konsternacija proizilazi iz poznavanja njih kao osoba (ako baš hoćeš, deklariranih ateista) isto kao što bi me iznenadilo da neki drugi akademski građani ne uče svoju djecu kako se zdravo za gotovo rodio Isus.

Quote:-što znači pitanje "je li krivo društvo koje normira 'poželjno ponašanje' ili su krivi ljudi, pojedinci koji su skloni konformizmu?" Pazi molim te, krivo??? Krivo za što? Je li uopće riječ o pravdi i krivdi ili možda toleranciji u poštivanju različitosti?


Krivo za nametanje 'društveno poželjnog', za konvertitstvo mog brata i šogorice u konkretnom slučaju i njihovo guranje u okvire konformističkih stavova. Jednostavno tako. Ne znam kako drugačije da odgovorim na ovo, mislim da sam bio dovoljno jasan?

Quote:- što znači ovo: "Ja sam naprimjer, u ovom trenutku uvjeren i odlučan da moje buduće dijete neće imati nikakve veze s crkvom i religijom (a sasvim sigurno mu neću govoriti o rođenju Isusa, Bude, Krišne ili čega već...) sve dok ono samo ne odluči drugačije"? Je li u pitanju samo odluka o budućem odgoju vlastite djece na koje svaki roditelj ima pravo, ili ovo implicira osudu svih onih koji bi djeci od malena usađivali vjerske osjećaje, umjesto da to prepuste nekakvom slobodnom izboru u odrasloj dobi.

Ono što mene muči nakon ovakvog posta je nešto drugo. Je li veći problem u tome kad ljudi svjesno iskazuju netoloranciju prema drukčijem svjetonazoru ili onda kad uopće nisu svjesni netolerantnosti svojih stavova već ih nevino i naivno plasiraju kao prirodan obrazac "poželjnog ponašanja".


Ako si pažljivije čitao moj uvodni post mogao si primjetiti da ja ništa ne zaključujem, a još manje da nekoga osuđujem, namećem odgovore ili paradigme poželjnog i nepoželjnog, prihvatljivog ili neprihvatljivog... ja se i sam propitujem, tražim odgovore, ideje, tuđa razmišljanja... dio njih sam već i dobio ovdje nakon pokretanja ovog topica, nešto malo više od 24 sata nakon što se rodio Isus. ;) :p



Iznad navedeno su neki od Krckovih postova na drugim forumima.
Ovo sam stavio čisto onako informativno, administrator može izbrisati ako želi.





http://p199.ezboard.com/fsymposion25618 ... ID=9.topic




http://krckaliste.mojblog.hr/
Poslednja izmena od Ibrahim u Pon Feb 27, 2006 10:12 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

zana
Mlađi član
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Jan 22, 2006 7:10 pm

Post od zana » Pon Feb 27, 2006 8:31 pm

ne nanosi zlo drugom i ne mrzi a budi sta hoces
Poslednja izmena od zana u Sub Nov 18, 2006 3:06 am, izmenjeno 2 puta ukupno.

Ibrahim
Posmatrač
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Feb 27, 2006 1:20 am

Mislim

Post od Ibrahim » Pon Feb 27, 2006 10:17 pm

covjek je ateista a kiti bor, stavlja žito u prozor

zana
Mlađi član
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Jan 22, 2006 7:10 pm

Post od zana » Uto Feb 28, 2006 12:13 am

:?:

Odgovori